x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

01/2018 Téma tohoto čísla

Zločin a trest

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

toto číslo zpravodaje jsme se rozhodli věnovat tématu zločinu a od něj odvozeného trestu, dost nás zaujalo prostředí vězení a obecně koncept vězeňství. I v této oblasti totiž hraje gender významnou roli.

Jaký je rozdíl mezi ženskou a mužskou věznicí? Co všechno ovlivňuje každodenní život, jak se utváří ve vězení vztahy? Tomu se věnuje autorka v článku Gender ve vězeňské každodennosti. Článek Poselství feministické kriminologie se kriticky zamýšlí nad oborem kriminologie a upozorňuje na to, že většina výzkumů i teorií byla reakcí na kriminalitu mužů a trestní justici uzpůsobenou mužským pachatelům. Jak zastavit násilí je obsáhlým rozhovorem o Zkušenostech z terapie pro muže, kteří se dopouštějí násilí na partnerce. Tuto koncepci představují psycholog Marius Råkil z norské organizace ATV (Alternativa násilí) a psycholožka Barbora Jakobsen. Jak říká ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou, „pokud bude méně pachatelů trestných činů, bude i méně obětí“. Rozhovor s Gabrielou Slovákovou o dětech ve vězení, kvótách na ženské vězenkyně a výzvách vězeňského systému je sondou do míst, kam se člověk nikdy nechce dostat.

Manželské monology jsou kritickým zamyšlením nad časosběrným dokumentem Heleny Třeštíkové Manželské etudy. Stojí za přečtení, protože sledovat, kam nás může sledování párů dovést po 35 letech, je trochu smutnou exkurzí.

A protože se blíží 8. březen, Mezinárodní den žen, ráda bych připomněla text Terezy Krobové z roku 2016, kde jednoduše shrnuje, proč je dobré tento den stále připomínat: . Optimistický pohled mi říká, že si to asi uvědomuje čím dál více lidí, protože akcí odkazujících k tomuto dni se letos koná opravdu velké množství. Doporučuji k prostudování náš kalendář akcí, jistě si nějakou vyberete.

Přeji hezké čtení v souvislostech,

Markéta Štěpánová
šéfredaktorka

 

Obsah čísla

Zločin a trest

Poselství feministické kriminologie

V minulém roce zvířila vody, zejména ty feministické, bohužel pravděpodobně daleko méně již kriminologické, kauza týkající se nového vydání učebnice Kriminologie, určené studujícím policejních a právnických škol.
Zločin a trest

Gender ve vězeňské každodennosti

Totální instituce vězení je institucí zdánlivě neproniknutelnou zvenčí. Na první dojem by se mohlo zdát, že v instituci, kde je přítomno pouze jedno biologické pohlaví, se genderové stereotypy do jejího chodu nepromítají. Gender je ale v instituci již před-přítomen, je součástí ideologií, postupů a rozložení moci v chodu instituce (Acker, 1992).
Zločin a trest

Jak zastavit násilí?

Rozhovor s Mariusem Râkilem a Barborou Jakobsen o zkušenostech s terapií pro muže, kteří se dopouštějí násilí na partnerce. Marius Råkil je klinický psycholog, ředitel Alternativ til Vold (Alternativa násilí, ATV) a jeden z předních světových odborníků na násilí v blízkých vztazích. S tématem násilí pracuje třicet let.
Rozhovor

Dítě ve vězení může být pro matku šancí

Ústavní soud loni v jednom svém rozsudku zdůraznil, že odsouzení mají právo na kontakt se svými dětmi. Ale pravidelný kontakt a každodenní péče jsou dvě rozdílné kategorie. Nejen v této souvislosti jsme položili několik otázek ředitelce ženské věznice ve Světlé nad Sázavou plk. PhDr. Gabriele Slovákové, Ph.D.
Kultura

Manželské monology

Časosběrný dokumentární cyklus Heleny Třeštíkové se v letošním lednu vrátil na obrazovku České televize, tentokrát s názvem Manželské etudy po 35 letech. Šest párů, dvanáct lidí v nich již po tak dlouhou dobu na kameru sdílí svoje vztahové, rodinné a jiné peripetie, od mládí a svatby až do prarodičovského věku.
Právní poradna Gender Studies

Sexuální obtěžování na pracovišti

V nové rubrice zpravodaje vám představíme, s jakými případy se v právní poradně Gender Studies nejčastěji setkáváme. Vybrali jsme témata, která se mezi jednotlivými dotazy objevují opakovaně. Příkladové dotazy doprovází i přehledně zpracované odpovědi. První z dotazů v této nové rubrice se týká sexuálního obtěžování na pracovišti.
Tipy z knihovny

Tipy z knihovny

První představovaná publikace se věnuje otázkám pobytu žen ve vězení. Kateřina Nedbálková v této své knize Spoutaná Rozkoš podrobně zkoumá genderovanost vězení jako instituce a také genderovanost vězeňských subkultur.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí