Gender studiesRovné příležitosti v souvislostech

03/2017

Téma Zpravodaje: Gender a sport

Co si myslíte o ... ?

Jak se cítíte v genderově netradičním sportu, který děláte?

Aneta Chmelová, thaiboxerka a rozhodčí

Thaiboxu se věnuju necelých pět let. Do krásy tohohle sportu mě zasvětil mladší bratr, který mi mimochodem nikdy nedal najevo marnost v tom, že jsem holka.  Možná i právě díky němu a trenérům, které mám kolem sebe, co mají ego i hodnoty dobře srovnané, si připadám v tomhle genderově znevýhodněném sportu silná. Vlastně asi i ta nedůvěra ostatních mě dost posouvá vpřed. Krůček po krůčku si my ženy musíme to místo vyšlapat… Je ale potřeba si uvědomit, že nás už neschovají. Ženy dělají atraktivní zápasy, makáme na to úplně stejně a nemáme v ringu zvýhodněné podmínky! Holt se s námi musí počítat.

 


Jan Hausenblas, programátor, rekreačně cvičí Zumbu

Zumbu cvičím pravidelně a cítím se při ní skvěle. Začal jsem tak, že jsem si šel zkusit něco, co "opravdu" není pro mne. Tak trochu provokace. Zpočátku jsem měl obavu, abych nenarušil průběh cvičení svou přítomností. Měl jsem odpor k některým specificky ženským cvikům, načež jsem zjistil, že jsem je ani nesvedl a některé nesvedu dodnes. Existuje ovšem i mužská variace, o níž se pokouším. Dnes jsem schopen přidat se ke skupinovému opojení rytmem a pohybem, pokud se vydaří to opravdu rozjet.

 


Šárka Žižková, hráčka ragby RC Tatra Smíchov, členka české reprezentace

V ragby se cítím skvěle. Je to velmi mnohostranně zaměřený sport, ve kterém se potkává fyzická i mentální zdatnost jedince. Jak se říká, ragby je sport gentlemanů, sport, v němž dochází ke spojení inteligence a síly, respektu a férovosti, kombinace šikovnosti a rychlosti. Nevidím důvod, proč by stejné hodnoty nemohly vyznávat i ženy, které navíc k tvrdosti přidávají eleganci a krásu, což tomuto sportu dodává na zajímavosti. Možná při hře nejsme tak tvrdé jako muži, ale za to více přemýšlíme a ragby je tak v našem podání herně mnohem čistší, jinak se to v ničem neliší. Častokrát se setkávám s udivenými pohledy, když řeknu, že hraji ragby, ale dle mého názoru je to sport jako každý jiný, pravidla jsou pro všechny stejná.

Na to, jak je ragby divácky atraktivní sport, si myslím, že u nás je stále nedoceněné. Přestože se členská základna s každým rokem zvyšuje, a to i díky tomu, že je ragby k vidění v televizi (Mistrovství světa v ragby, Olympijské hry), pro dívky je tento sport stále nadneseně řečeno neperspektivní. Děvčata hrají do 14 let společně s chlapci, ale pak se objevuje mezera, kdy neexistuje stálá dívčí klubová soutěž, a ony se tak pouze můžou zapojit do přípravy týmů žen. Zápasy mohou při splnění podmínek „ostaršení“ hrát znovu až od 17 let. Za posledních pár let se jim však Česká ragbyová unie snaží poskytnout alternativu v podobě celorepublikových i regionálních kempů zaměřených na děvčata od 14-18 let, v rámci ligových soutěží žen v průběhu celého roku se konají zápasy děvčat ve věku 16-18 let. Věřím, že se tak do budoucna blýská na lepší časy.

 

zpět na obsah„Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.“

Projekt je financován Evropským sociálním fondem a magistrátem hl.m. Prahy. Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti.

OD 1.ČERVENCE 2008 DO 1.ŘÍJNA 2008 BYL ZPRAVODAJ FINANCOVÁN ZASTOUPENÍM EVROSPKÉ KOMISE V ČR V RÁMCI PROJEKTU "FIT PRO ZMĚNU: FLEXIJISTOTA A GENDEROVÁ ROVNOST NA TRHU PRÁCE"
Obsah tohoto zpravodaje vyjadřuje postoj Gender Studies, o.p.s., a proto nemůže být v žádném případě považován za oficiální postoj Evropského společenství.

esf TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM EU A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY

Úřad vlády ČR Projekt je realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů.