Gender studiesRovné příležitosti v souvislostech

02/2016

Téma Zpravodaje: O rodičích a dětech

Vážení čtenáři a vážené čtenářky,
celý úvodník

Ekonomické dopady mateřství

Dopady rodičovství na starobní důchody matek

Rodičovství a výchova dětí významně ovlivňují pracovní kariéru žen v České republice. Ženy zde zůstávají na jedné z nejdelších rodičovských dovolených. Tím na dlouhou dobu přeruší budování své kariéry. Péče o děti a významné přerušení profesní dráhy se projevují na pracovním životě žen i po návratu z rodičovské. Riziko nezaměstnanosti nebo ekonomické neaktivity je u žen s nezaopatřenými dětmi výrazně vyšší, příjmy naopak nižší. Tyto ekonomické dopady rodičovství na pracovní kariéru žen kvantifikovaly v rámci projektu Celoživotní ekonomické dopady rodičovství výzkumnice z think-tanku IDEA při CERGE-EI, Mariola Pytliková, Klára Kalíšková a Alena Bičáková.
...více

Zřizování nových míst ve veřejných školkách se vyplatí, zjistil výzkumný tým IDEA při CERGE-EI

Výzkumný tým IDEA při CERGE-EI spočítal náklady a výnosy dodatečného místa ve veřejné školce. Došel k závěru, že čisté výnosy veřejných rozpočtů převažují nad náklady. K tomu navíc existují další finanční a obtížněji vyčíslitelné nefinanční čisté výnosy pro rodiny.Největší baby boom a s ním spojenou největší krizi v nedostatku míst v předškolních zařízeních péče o děti má Česká republika sice už za sebou, nicméně problém na místní úrovni stále přetrvává. I proto jsou tato zjištění motivační pro stát a především pro menší obce s novým přílivem rodin s malými dětmi, kde je tento problém největší. 
...více

Finanční podpora rodin s dětmi daňově dávkovým systémem

Státní podpora rodin s dětmi má dvě základní formy. Stát a jeho instituce poskytují rodinám s dětmi specifické služby nebo finanční podporu. Ta může nabývat daňových výhod, výjimek v rámci pojistného, nebo specifických dávek pro rodiny s dětmi. V současnosti je tento mix nástrojů podpory rodin s dětmi v České republice značně nevyvážený. Zatímco podle dat OECD je česká daňová podpora vzhledem k výši HDP jedna z nejvyšších v Evropě, v podpoře pomocí služeb za Evropou pokulháváme. Dávkovou podporu zase tvoří z velké části plošná podpora rodin s nejmenšími dětmi. Právě z důvodu jisté nevyváženosti české rodinné politiky vznikla studie, která kvantifikuje finanční podporu rodin s dětmi, její velikost a některá omezení.
...více

Protipól

Ochrana prodavačů a prodavaček versus svoboda podnikatelů

V posledním květnovém týdnu vrátil Senát zpět do Poslanecké sněmovny zákon o prodejní době v maloobchodu a velkoobchodu. Důvodem bylo přijetí poslaneckého pozměňovacího návrhu, který výrazně omezil regulaci prodejní doby, kterou Senát navrhoval. Podle původního návrhu zákona by mělo být zavřeno 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den by nebylo možné nakupovat po poledni. Zákaz by se netýkal obchodů s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, dále prodejen na nádražích, letištích, benzinových pumpách či v nemocnicích.
...více

Rovné příležitosti v praxi

Ženy manažerky mezi prací a péčí

Byla jsem velmi mladá, když jsem získala vysokou manažerskou pozici. Chtěla jsem všem dokázat, že si ji, přesto, že jsem mladá a ještě ke všemu žena, zasloužím. Vždy jsem cítila, že muži mají ve firmě mnohem vyšší kredit. Když něco navrhli, bylo to přijato lépe než návrh ženy. Často to bylo v nonverbálním chování, kterým muži naznačovali, že si neváží toho, co ženy říkají, často ignorovali to, co jim ženské kolegyně navrhovaly. Aby vás mužští kolegové respektovali, musela jste se chovat jako muž. 
...více

Rozhovor

S Hanou Maříkovou o mateřství a rodičovství

Velmi si vážím skutečnosti, že Hanu Maříkovou znám osobně. Pro mě je stále ikona české sociologie, někdo, od koho se mohu hodně učit a s kým je rozhovor vždy víc než podnětný. PhDr. Hana Maříková, PhD. je socioložka, vědecká pracovnice, působí na Sociologickém ústavu Akademie věd ČR, v. v. i. Zaměřuje se na sociologii genderu, sociologii rodiny a soukromého života, sociální a rodinné politiky. 
...více

Aktuálně...

Girls Day ukazuje, že technické obory nemusí být jen pánská záležitost

28. dubna proběhl další ročník akce Girls Day, během níž se studentky středních škol podívaly do technických firem a univerzit v Praze, Brně a Olomouci. Jejich zájem o účast každým rokem roste, letos se jich přihlásilo 230. Stejně tak firem se hlásí stále více, dívky vybíraly mezi jedenácti firmami a dvěma vysokými školami. Důvod, proč Gender Studies Girls Day už čtvrtým rokem organizuje, je jasný – ukázat dívkám, že technických oborů není třeba se bát a že mají spoustu možností, jak se v nich v budoucnu realizovat. Girls Day probíhá současně v mnoha zemích po celém světě, vždy na čtvrtý čtvrtek v dubnu totiž připadá Mezinárodní den dívek v informačních a telekomunikačních technologiích.
...více

Nový ročník soutěže o ocenění Firma roku: Rovné příležitosti se zaměřením na diverzitu na pracovišti vyhlášen

Gender Studies, o. p. s. ve spolupráci s hlavním partnerem, Českou spořitelnou, a partnery, Plzeňským Prazdrojem, Vodafonem a společností Provident Financial, vyhlašuje nový ročník ocenění Firma roku: Rovné příležitosti, jehož hlavním tématem je v letošním roce diverzita na pracovišti.
...více

Jak snadno a lehce podpořit kariérní růst žen? Odpoví Vám manuál

Gender Studies v rámci projektu Prolomit skleněný strop: podpora kariérního růstu žen vydává praktický manuál, který nabízí podporu pro firmy a organizace, jež chtějí mít diverzifikovaný nejen tým, ale i své vedení. 
...více

Nenechte se rozložit kybernásilím

Plakátovou kampaň s názvem Nenechte se rozložit můžete vidět v těchto týdnech v Praze, Brně a Ostravě. Jejím cílem je upozornit na bezplatnou právní poradnu www.stopkybersikane.cz zaměřenou na problematiku on-line násilí mezi dospělými. Kampaň zároveň poukazuje na fakt, že násilí ve virtuálním prostoru je velmi často podceňováno nebo zjednodušováno. Příčinou je samotná povaha internetu. Ten se jeví jako anonymní a protože různé formy virtuálního násilí postrádají fyzickou podobu, je často obtížné je jako násilí chápat. Gender Studies, o. p. s., která kampaň vytvořila, upozorňuje na to, že i ve virtuální sféře se stále jedná o násilí, které může mít velmi konkrétní dopady na jedince a dokonce i na celou společnost.
...více

Konference Konec levné práce v ČR - konec nerovného odměňování žen a mužů

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) společně s Friedrich-Ebert-Stiftung e.V., zastoupení v ČR vás srdečně zvou na konferenci na téma „Konec levné práce v ČR – konec nerovného odměňování žen a mužů“, která se bude konat 21. 6. 2016 od 9,00 do 15,30 hod v Galerii kavárny Louvre, Národní 22, Praha 1.

...více

Ženy za pokladnou

Na proměny práce v supermarketech a hypermarketech v kontextu vysoce konkurenčního prostředí se zaměřil výzkum „Ženy za pultem. Proměny práce a pracovních podmínek domácích a zahraničních pracovnic v obchodu.“ Od května 2015 do dubna 2016 se na něm podíleli výzkumnice a výzkumníci Multikulturního centra Praha a Katedry genderových studií Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Výzkum se soustředil specificky na práci pokladních. Celkově proběhlo 16 rozhovorů s českými a ukrajinskými prodavačkami pracujícími většinou v Praze a rozhovory se zástupci a zástupkyněmi odborů, managementu obchodu a inspektorátu práce.
...více

Kultura

Nikdo nemá rád špinavé holčičky

Podle mezinárodních statistik byla každá pátá žena během svého dětství sexuálně zneužita. Přesná čísla pro Českou republiku nejsou k dispozici, ale není důvod se domnívat, že bychom na tom byli výrazně lépe. Pravděpodobně má tedy každý z nás okolo sebe někoho, kdo něco takového zažil. Jen o tom nevíme. Když o tom nikdo nemluví, jakoby to neexistuje. A když to neexistuje, není o čem mluvit. A tak dále, začarovaný kruh. Je proto téměř zázrak, že se najdou lidé, kteří o svých zážitcích mluví a naprosto otevřeně vystupují z obvyklé anonymity. Právě proběhlá výstava Nobody likes dirty girls v pražské galerii Oko uragánu je takovým zjevením na české, nejen umělecké scéně.
...více

Jeden den v Ateliéru tělového designu

První dubnovou středu trávím s Lenkou Klodovou, její asistentkou Karolínou Kohoutkovou a skupinou jejich studujících. Chci zjistit, jak vypadá obvyklý den v Ateliéru tělového designu (ATD) Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně.
...více

„Vlastnění falu bylo podmínkou vlastnění ducha“

Tento rok vyšla antologie české teorie a kritiky umění v genderových souvislostech z let 1865 – 1945 Jak odlesk měsíce v jezeře (i přesto, že vročení je 2014). Máme tak příležitost podívat se na to, jak byla vnímaná ženská umělecká činnost v době na přelomu 19. a 20. století. V textech se řeší i to, zda jsou vůbec ženy schopné „dělat“ umění, nebo je toto jen výsadou mužů a že ženy by se měly nanejvýš věnovat užitému umění, rukodělné a/nebo, řemeslné výrobě. 
...více

Tipy z knihovny

O rodičích a dětech v Knihovně Gender Studies

Co dnes znamená „rodina“ a jaké jsou důsledky proměn, které v moderním světě institut rodiny zaznamenává? První z doporučovaných knih se zabývá otázkou, jak pracovat s rodiči jako zaměstnanci a zaměstnankyněmi firem. Tipy, příklady a úkoly v textu obsažené jsou pomocníkem nejen pro zaměstnavatele. Rodičovství však není spojeno jen s výzvami v prostředí pracovního trhu, samotná jeho podoba prochází v současnosti transformací. O tom, jaké jsou například děti, které vyrůstají s homosexuálními rodiči, nebo děti, které se narodily díky metodám moderní medicíny, a jak tyto a další nové formy rodin vypadají a fungují, se dočtete v druhé představované publikaci.

...více

Co si myslíte o ... ?

Lze děti vnímat jako investici do budoucna?

na otázku odpovídají:
Jiřina Šiklová, socioložka, zakladatelka Gender Studies Petr Pavlík, FHS UK Markéta Štěpánová, Gender Studies, o.p.s.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí

„Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.“

Projekt je financován Evropským sociálním fondem a magistrátem hl.m. Prahy. Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti.

OD 1.ČERVENCE 2008 DO 1.ŘÍJNA 2008 BYL ZPRAVODAJ FINANCOVÁN ZASTOUPENÍM EVROSPKÉ KOMISE V ČR V RÁMCI PROJEKTU "FIT PRO ZMĚNU: FLEXIJISTOTA A GENDEROVÁ ROVNOST NA TRHU PRÁCE"
Obsah tohoto zpravodaje vyjadřuje postoj Gender Studies, o.p.s., a proto nemůže být v žádném případě považován za oficiální postoj Evropského společenství.

esf TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM EU A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY

Úřad vlády ČR Projekt je realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů.