x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

04/2010 Téma tohoto čísla

Očima regionů

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
před Vámi je číslo, které si dalo za cíl podívat se na problematiku rovných příležitostí žen a mužů očima českých regionů. Často média, zaměstnavatelé i samotní zaměstnanci a zaměstnankyně mluví o tom, že situace, co se podpory genderové rovnosti a harmonizace pracovních a osobních povinností týká, je v regionech jiná než v hlavním městě. Na otázku, zda je toto tvrzení pravdivé a v čem přesně spočívá odlišnost Prahy a regionů ve vztahu k rovnosti žen a mužů, se pokouší odpovědět hned několik příspěvků.

Nadílka článků je tentokrát bohatá, jak se na velikonoční číslo sluší. Přinášíme například výstupy ze dvou výzkumů Gender Studies uskutečněných v regionech ČR. Jeden mapoval podporu slaďování práce a rodiny ve firmách působících v sektorech výroby, maloobchodu a služeb. Druhý zkoumal postoje zejména právnické veřejnosti k problému diskriminace. Regionálním a zároveň retrospektivním pohledem se na soutěž Úřad roku „Půl na půl“ dívá příspěvek Evy Ferrarové z Ministerstva vnitra.

Regionální ráz, chápáno z globální perspektivy, má i rozhovor o genderových aspektech květinového průmyslu v Zimbabwe, článek Kristýny Ciprové o španělské stávce za rovné platy nebo interview o mírových rezolucích se zástupkyní švédské organizace Kvinna till Kvinna.

V Gender Studies bude duben měsícem plným akcí. Zveme Vás na kulatý stůl k problematice znásilnění a na seminář s názvem „Rovné odměňování v České republice: fakta, mýty a možnosti obrany před nerovným odměňováním.“

Hezké a aktivní jaro přeje

 Nina Bosničová, šéfredaktorka.

Obsah čísla

Rovné příležitosti v praxi

Závěry a doporučení z výzkumu „Nenechte se diskriminovat“

Protože se diskriminaci začíná věnovat stále více organizací i institucí a zvětšuje se i frekvence výskytu tohoto pojmu v médiích, rozhodla se obecně prospěšná společnost Gender Studies sumarizovat postoje a přístupy k tomuto tématu především na straně neziskových organizací (NNO), právních expertů a expertek, obětí diskriminace a také soudů.
Rovné příležitosti v praxi

Neviditelný problém: rovnost a diskriminace v praxi

8. března, ne náhodou právě v den 100. výročí vzniku MDŽ, vydala Gender Studies novou publikaci zaměřenou na problematiku diskriminace v České republice. V současnosti je situace v této oblasti taková, že na straně jedné panuje přesvědčení o umělé implementaci neexistujícího problému a obava z přehnaného omezování svobody rozhodování.
Rovné příležitosti v praxi

Nenechte se diskriminovat

Nenechte se diskriminovat je název informačního centra, které v rámci stejnojmenného projektu Gender Studies, o. p. s. pomáhá lidem z Libereckého kraje. Informační centrum sídlí od 1. ledna 2009 v Krajské vědecké knihovně v Liberci.
Rovné příležitosti v praxi

Jak na platovou diskriminaci: příklad ze Španělska

Rozdíl průměrných mezd žen a mužů v Evropské Unii činí přibližně 18%. Ačkoli výzkumy ukazují, že odstranění této zjevné diskriminace přináší různé výhody (rovné mzdy např. snižují míru chudoby, přispívají k rychlejšímu ekonomickému růstu, vedou k nárůstu důchodů žen, zvyšují loajalitu zaměstnanců a zaměstnankyň atd.
Osobnost

Růže z Afriky: rozhovor o stinných stránkách květinového průmyslu v Zimbabwe

V únoru přijely do České republiky ze Zimbabwe dvě ženy – Spiwe Chigwande, dělnice na květinové farmě a Emma Mahlunge, zástupkyně neziskové organizace Kunzwana, která se zasazuje o zlepšení situace lidí zaměstnaných v květinovém průmyslu. Bylo možné se s nimi sejít na několika veřejných akcí uspořádaných Ekumenickou akademií v Brně a Praze.
Rovné příležitosti v opomíjených sektorech

Když se chce, tak to jde...

Mluví-li se o tématu práce a rodina, často se setkáváme s názorem, že slaďování je jistě příjemnou záležitostí, ale v mnohých fírmách, obzvláště ve výrobě a mimo velká města, je to jednoduše nemožné.
Rovné příležitosti v opomíjených sektorech

Balíček služeb pro regionální firmy

V rámci projektu „Slaďování práce a rodiny: možnosti a perspektivy pro zaměstnavatele“ nabízíme zaměstnavatelům sídlícím v regionech České republiky zdarma následující služby. Neváhejte se nám ozvat na telefonním čísle 224 915 666 nebo e-mailu nina.bosnicova@genderstudies.cz.
Aktuálně...

Mezinárodní den žen jinak

Mezinárodní den žen vyvolává ve spoustě lidí rozporuplné pocity. Většina lidí jej stále vnímá jako relikt socialistického režimu. Dokonce i mladší generace, jež oslavy před rokem 1989 nezažila, má s MDŽ mlhavě spojené karafiáty a obskurní oslavy, které organizovala komunistická strana. Není se čemu divit.
Aktuálně...

Seminář Výboru pro rovné příležitosti žen a mužů „Genderové souvislosti v boji proti chudobě a role sociálních služeb“

Výbor Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) pro rovné příležitosti žen a mužů ve spolupráci s Nadací Friedricha Eberta uspořádal dne 5.3.2010 v Praze seminář na téma „Genderové souvislosti v boji proti chudobě a role sociálních služeb“, který se uskutečnil v kontextu Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení.
Gender Studies

Knihovna Gender Studies v novém

Knihovna a informační centrum Gender Studies se dočkala nové podoby. V rámci projektu Knihovna-prostor pro vzdělávání v rovných příležitostech, který podpořil Slovensko-český ženský fond, jsme pro vás připravili nový vzhled a strukturu webu knihovny a informačního centra Gender Studies. Odkaz naleznete na stránkách http://www.genderstudies.

Co si myslíte o ... ?

Co je, dle Vás, z hlediska rovných příležitostí, nejpalčivějším problémem českých regionů?
Na otázku odpovídají:

Lucie Slauková, členka výkonné rady, Mateřské centrum Poděbrady

V regionech je velký problém s nedostatkem pracovních příležitostí obecně, o neexistenci polovičních úvazků, flexibilní pracovní doby nebo jakéhokoli jiného alternativního pracovního režimu nemluvě. Problém je také v tom, že zaměstnavatelé nemají zatím oporu v legislativě, nejsou např. daňově zvýhodňováni ti, kteří jakýmkoli způsobem podporují rovné příležitosti obecně. Dalším problémem je nedostatek volných kapacit v předškolních zařízeních, neexistence firemních školek nebo jeslí. Problém vidím také ve stále velké sociální izolaci žen na rodičovské dovolené, malé účasti žen v rozhodovacích funkcích a veřejném životě vůbec.

Vlasta Krosesková, vedoucí, Azylový dům v Olomouci

Za nejpalčivější problém českých regionů z hlediska rovných příležitostí považuji zejména to, že přes formální uznávání rovnosti naší společností není dosud rovnost žen a mužů faktickou skutečností každodenního života. Velmi často se setkáváme s různými nerovnostmi např. v oblasti sociální, politické i ekonomické. Konkrétním příkladem je zejména nerovnost platů žen a mužů, kdy žena zpravidla dostane za stejně odvedenou práci nižší plat než muž. Dále je to existence tzv. ženských odvětví či oborů, kde jsou zaměstnány převážně ženy, zatímco muži v nich pracují především na vedoucích pozicích. Z mého hlediska největším problémem je malé zapojení žen do politického života, což dokazuje nedostatečné zastoupení žen nejen ve vrcholové politice, ale i na úrovni místních a krajských samospráv.

Pavlína Langerová, předsedkyně RK Brno, Moravská asociace podnikatelek a manažerek

Není to jen doba recese s nedostatkem pracovních míst, která českým regionům brání více se zabývat tématem rovných příležitostí. Je to i stereotyp ve vnímání role ženy a muže, a to bohužel i samotnými ženami. Až pozdě si uvědomí, že možnost prosazení a hledání rovných příležitostí je ve sladění pracovního a rodinného života, ne jen v orientaci: rodina je na prvním místě. S touto větou se na našich seminářích na slaďování rodinného a pracovního života bohužel často setkávám. Pokud se naučí ženy více vystupovat jako muži (a to v dobrém a jistém sebeprosazení), budou se nejen české regiony hlediskem rovných příležitostí více zabývat.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí