x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

05/2010 Téma tohoto čísla

Gender, rasa, etnicita

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
i když je fenomén mnohonásobné diskriminace v praxi velmi častým jevem, v české společnosti zatím toho o něm mnoho nevíme. Toto číslo zpravodaje „Rovné příležitosti do firem“ se proto snaží tuto problematiku trochu pootevřít a osvětlit. S využitím několika lokálních i mezinárodních perspektiv příspěvky ukazují, co se může stát, když jednotliví lidé, ale i celé komunity, žijí svoje životy na křižovatkách rasy nebo etnicity a genderu. V českém kontextu, pravděpodobně, jako nejzřejmější příklad této existence na křižovatce napadnou každého romské ženy. Ty se často potýkají nejen s rasismem většinové bílé společnosti, ale i patriarchálním nastavením vlastní menšinové komunity.

O nucených sterilizacích romských žen v ČR pro nás napsala článek lidskoprávní aktivistka Gwendolyn Albert. Naopak, o dobrých firemních praxích oceněných v rámci soutěže Ethnic Friendly zaměstnavatel je text Anny Meixnerové z brněnské neziskové organizace IQ Roma servis. Na specifické postavení Romek v české společnosti jsme se tentokrát navíc ptali i v anketě.

Pohled na americkou hip hopovou scénu, nebo přesněji její feministický proud, který cestou umění bojuje za genderovou a rasovou rovnost v rámci afroamerické komunity a ve vztahu k bílé majoritě, přináší rozhovor s Danielou Hamm-Kalmanovou. Organizace La Strada se s námi podělila o výsledky svého výzkumu mapujícího proces agenturního zaměstnávání Vietnamců a Vietnamek v České republice. Z globální perspektivy se na problematiku dívá také článek Jitky Kolářové o genderovém rozměru migrace, ohlédnutí se za genderově laděnými dokumenty festivalu „Jeden svět“ nebo příspěvek Alexandry Jachanové Doleželové o americkém etnicko-rasovo-genderovém ocenění časopisu Working Mother.

Přeji zajímavé čtení a hlavně, abyste případné životní křižovatky zvládli ve zdraví a spokojenosti,

Nina Bosničová, šéfredaktorka.

Obsah čísla

Rovné příležitosti v praxi

Jak žijí a pracují Vietnamci a Vietnamky v České republice

Za cestu do České republiky zaplatili i 15 000 USD. Aby získali takovouto částku v hotovosti, často zastavili své pozemky a domy a doufali v brzké splacení dluhu. Nevěděli příliš, kam jedou a netušili, že může přijít ekonomická krize a oni se v cizí zemi ocitnou bez práce, bez prostředků a s narůstajícím dluhem.
Rovné příležitosti v praxi

Postavení žen migrantek v České republice – vybrané problémy

V tomto textu shrneme některé z problémů, se kterými se setkávají cizinky žijící v České republice. Nejprve zmíníme situaci v oblasti poskytování zdravotní péče a následně obtíže související s ekonomickou aktivitou. V závěru textu uvedeme vybrané aktivity státu a neziskových organizací usilující o zlepšení situace.
Rovné příležitosti v praxi

Jeden svět: na vlnách ženského hlasu

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech, jehož pražská část se letos odehrála mezi 10. a 18. březnem, se stejně jako v předešlých ročnících věnoval vedle jiných i tematice genderu. Programová kategorie Ženským hlasem čítala pět snímků, jež zobrazují ženskou otázku z rozmanitých úhlů.
Rovné příležitosti v praxi

Romské ženy na čele praporu za spravedlnost pro oběti nucených sterilizací

V listopadu 2009 česká vláda vyjádřila lítost ženám, které byly sterilizovány bez informovaného souhlasu, a přiznala, že tato praxe přetrvávala v podstatě donedávna – podle pozorovatelů dodržování lidských práv, konkrétně do roku 2007. Když premiér Jan Fischer učinil toto prohlášení na tiskové konferenci 23.11.
Rovné příležitosti v praxi

Diskriminace v přístupu k bydlení

V minulém čísle zpravodaje "Rovné příležitosti do firem" jsme představili novou publikaci Neviditelný problém: rovnost a diskriminace v praxi. Součástí publikace je i soubor kazuistik, případů z praxe, které jasně ukazují, jakých podob může diskriminace v reálném životě nabývat a jak je možné ji řešit.
Osobnost

O hip hop feminismu

Vědoma si spíše sexistického nádechu mnoha hip hopových skladeb, byla jsem překvapená, když jsem zjistila, že existuje fenomén, kterému se říká hip hop feminismus.
Aktuálně...

Jak na tom bude rodinná politika v příštích čtyřech letech?: Rodinná politika v programech politických stran

Na to, jak se politické strany zhostily tématu rodinné politiky ve svých programech pro květnové parlamentní volby, se zaměřila organizace Gender Studies a oznámkovala především to, jak podporují slaďování rodinného a pracovního života, zařízení a služby péče o děti, rovné príležitosti žen a mužů, flexibilní pracovní úvazky a také jejich celkovou
Aktuálně...

Jak řešit znásilnění systémově

15. dubna 2010 se v Goethe Institutu v Praze konal druhý kulatý stůl v rámci projektu Stop znásilnění. Kulatý stůl pořádala obecně prospěšná společnost Gender Studies a občanské sdružení Persefona.
Aktuálně...

Balancování na hraně útesu: postavení žen migrantek

Téma migrace a migrantů se do veřejné debaty v České republice dostane málokdy. Naposled to bylo ve větší míře loni, když vláda zaplatila cestu domů tisícům cizinců a cizinek. Tehdy vyplavala napovrch i fakta o vykořisťování migrantů a migrantek zprostředkovatelskými agenturami.
Aktuálně...

„Maty“ z dílny Gender Studies šla do světa

Mnozí z vás si ještě jistě pamatují na náš rozpohybovaný komiks „Maty“, který se hravou formou a s nadhledem pokouší o narušení genderových stereotypů vázaných na volbu profese u mládeže. „Maty“ měl(a) úspěch i za hranicemi České republiky.
Aktuálně...

Pozvánka na KULATÝ STŮL PRO ZAMĚSTNAVATELE

Co zaměstnavatel získá, pokud začne podporovat flexibilní formy práce a work-life balance? S jakými náklady musí počítat při kterém opatření? Jde jen o vstřícné gesto vůči zaměstnancům nebo i o aktivitu, které dává velký smysl z hlediska byznysu? Proč některé místní firmy slaďování podporují, a proč jiné ne? Kulatý stůl nabídne základní vhled do
Gender Studies

Nová publikace Gender Studies k problematice znásilnění

Gender Studies, o.p.s. vydává v rámci projektu Stop znásilnění: Program ochrany práv obětí znásilnění publikaci Pod hladinou: fakta a mýty o znásilnění. Publikace si klade za cíl rozvinout stávající nedostatečnou diskuzi o problematice znásilnění, zhodnotit vybrané oblasti z hlediska dobré i špatné praxe, nabídnout další možnosti a doporučení.
Gender Studies

ANALÝZA – mateřská, rodičovská dovolená, čerpání peněžité pomoci v mateřství, rodičovského příspěvku

Práva a povinnosti rodičů malých dětí upravuje celá řada právních předpisů z oblasti pracovního práva i práva sociálního zabezpečení. Vzhledem ke složitosti a komplexnosti právní úpravy je pak pro rodiče nezřídka velmi složité rozšifrovat, jaké zákonné podmínky musí splnit, na co mají ve své životní situaci nárok a na co ne.
Firma roku: Rovné příležitosti

Blíží se uzávěrka Firmy roku: Rovné příležitosti 2010

Pokud se vaše firma chce letos ucházet o ocenění Firma roku: Rovné příležitosti, je nejvyšší čas vyplnit soutěžní dotazník. Uzávěrka přihlášek je totiž 31. května. Soutěžní dotazníky bude hodnotit odborná porota. Novinkou letošního ročníku je rozdělení na soutěžní oblasti Praha a Regiony.

Co si myslíte o ... ?

V čem je, z pohledu diskriminace a rovných příležitostí, specifická situace romských žen v ČR?
Na otázku odpovídají:

Martina Štěpánková, právníčka, Poradna pro občanství, občanská a lidská práva

Romské ženy jsou mnohem více ohroženy chudobou a sociálním vyloučením, než ženy z majoritní společnosti. Lze říci, že jsou dvojnásobně marginalizovanou skupinou, neboť nejenže musí ve společnosti čelit tradičnímu znevýhodňování, protože jsou ženy, ale velmi často také pro svůj romský původ. Navíc se jejich znevýhodňování neomezuje pouze na trh práce, ale dochází k němu i v přístupu ke službám, k bydlení, ke vzdělání či zdravotní péči. Tyto skutečnosti, společně s nedostačeným vzděláním, pak vedou k prohlubování sociálního vyloučení a velmi komplikují postavení romských žen na trhu práce a tím snižují jejich šance nalézt vhodné zaměstnání. Romské ženy se tak ocitají v začarovaném kruhu sociálního vyloučení a diskriminace, který je velmi obtížné, a bez vnější pomoci téměř nemožné, rozetnout.

Lucie Horváthová, lídryně za Pardubický kraj, Strana zelených

Sociální postavení české ženy je v současné společnosti stále znepokojující. I přes některé změny v prosazování rovného postavení žen a mužů ve společnosti vládnou stále stereotypy a přístupy např. v zaměstnání či politice jsou ve znamení nefér praktik. Romské ženy bývají násobně vystaveny diskriminaci z několika hledisek a to pohlaví, etnicity, věku a vnitrokulturnímu postavení ženy. Osobně mohu konstatovat, že mladá, vzdělaná, emancipovaná romská žena musí "bojovat" ve dvou společnostech - jak v majoritní, tak i minoritní. Zajímavé je, že lze vysledovat větší četnost romských vysokoškolaček a středoškolaček. Romské ženy nepatří mezi feministické aktivistky, ale většinou zastávají funkci v sociálně-integrační politice.

Gabriela Hrabaňová, ředitelka, Kancelář Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity

Diskriminace romských žen je specifická díky mnohonásobné diskriminaci, kterou romské ženy zažívají. Nejprve je romská žena diskriminována jako žena, následně jako Romka, tedy příslušnice národnostní a etnické menšiny a nakonec také jako žena uvnitř své komunity. Je to teprve nedávno, kdy romské ženy dostaly možnost se aktivněji zapojovat do veřejného života. Jedním z prvních témat, které naše ženy hlasitě diskutovaly, byla nedobrovolná sterilizace, nyní je možné vidět romské ženy na předních místech v neziskových organizacích, ale také v politice. V České republice je první Romka, která vede volební kandidátku parlamentní strany, tento průlom je jedinečný a pevně doufám, že se bude objevovat stále častěji.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí