x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

06/2010 Téma tohoto čísla

Rovné příležitosti a krize

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
finanční krize a s ní spojená témata jako je propouštění a chudoba jsou společensky stále aktuální. Experti a expertky se i nadále zabývají otázkami typu: odkud se finanční krize vzala, jaké jsou její mechanismy a především jak ji lze překonat? Odpovědi se různí, jedno je však jisté. Dosavadní neoliberalistická východiska (podle kterých je volný trh odpovědí na vše) je zapotřebí otevřít zkoumání (a kritice) a podívat se na ekonomické mechanismy jinou perspektivou. Někteří teoretici a teoretičky tak při zkoumání finanční krize obrací svoji pozornost k lidským právům. Finanční krize totiž dopadá na různé skupiny jinak.

Úbytkem práce jsou často zasaženy ženy, případně cizinci (viz článek o genderových rozměrech finanční krize, dopadu krize na cizince, feminizaci chudoby). Nejde ale jen o to zmírnit dopady finanční krize a dál pokračovat jako dřív. Pokud nebude ve společnosti zajištěna sociální spravedlnost, nemůže zde fungovat ani zdravá ekonomika. Jednou z možností – ačkoli příhodnější by bylo říci nutností – je zkoumat krizi skrze genderovou optiku. Zpráva z bratislavské konference a rozhovor s Oľgou Pietruchovou proto přiblíží principy feministické ekonomie.

Konkrétní příklady, jak výše zmíněné aplikovat v praxi, nabízíme v článku „Když nastane čas rozloučit se“. Odpovědi na otázku, jestli a jak se politika rovných příležitostí odráží v propouštěcí praxi českých zaměstnavatelů, naleznete v anketě. Pokud vám při čtení nebylo úplně lehko, doporučuji rozhovor se zakladatelkou Gender Studies, Jiřinou Šiklovou.

Přeji inspirativní čtení,

Kristýna Ciprová, projektová manažerka Gender Studies.

Obsah čísla

Rovné příležitosti v praxi

Neviditelná krize? Vliv krize a protikrizových opatření na ženy

Několik mezinárodních studií upozorňuje, že ekonomická krize má negativní vliv na životy žen a to nejenom v souvislosti s trhem práce, ale i v jiných oblastech. Společná studie Oxfam a Evropské ženské lobby poukazuje na častější diskriminaci, nárůst chudoby, horší přístup ke službám, přibývání případů domácího násilí.
Rovné příležitosti v praxi

Rodové efekty krízy: "Vyhrali sme bitku, ale nie vojnu"

O tom, či sú ženy víťazkami globálnej finančnej krízy, v čom spočíva rodová špecifickosť stredoeurópskeho regiónu a aký dopad mala a má ekonomická nestabilita na neziskový sektor v Českej a Slovenskej republike som hovorila s Oľgou Pietruchovou, ktorá je predsedníčkou Ženskej loby Slovenska a jednou z tímu autoriek štúdie o dopade súčasnej recesie
Rovné příležitosti v praxi

Dvě třetiny světové práce, jedna setina světového majetku

Ženy vykonají 66% světové práce, vyrobí 50% potravin, ale vydělávají pouze 10% příjmů a vlastní 1% majetku, říká zpráva UNIFEM z roku 2007. V některých regionech dokonce zastávají 70% zemědělské práce, vyrobí více než 90% jídla, ale jejich zájmy nejsou zohledněny v žádných rozpočtech.
Osobnost

„Ráda bych už stála trochu stranou“

Když jsem jí položila první otázky rozhovoru, jímž jsem chtěla zmapovat sedm a půl desetiletí jejího života, odpálkovala mě s razancí sobě vlastní: „Na tohle jsem přece už několikrát odpovídala...Ale to je přece notoricky známé...“ Jako by šla stále dopředu - do nových věci, do nových risků a nových diskusí.
Osobnost

Sexuální násilí je potřeba vnímat jako kontinuum

Ačkoli je znásilnění chápáno jako těžký zločin, vyznačuje se extrémně nízkou mírou hlášení případů. Pouhých 3 – 10% znásilnění je ohlášeno policii, přičemž u vztahových znásilnění je toto číslo výrazně nižší než u znásilnění útočných. Dalším problémem je „úmrtnost“ případů – trestní stíhání není zahájeno, nebo je případ později odložen či zastaven.
Aktuálně...

Pozvánka na konferenci „Rovné příležitosti“

Ministerstvo vnitra České republiky a Gender Studies, o.p.s. Vás zvou na konferenci „Rovné příležitosti“, která se koná dne 17. června 2010 od 9.30 do 14.30 v budově Ministerstva vnitra (Velký konferenční sál) na Letné, ul. Nad Štolou 3, Praha 7.
Aktuálně...

Pozvánka na kulatý stůl „Náklady a zisky slaďování osobního a profesního života v zaměstnavatelské sféře“

Co zaměstnavatel získá, pokud začne podporovat flexibilní formy práce a work-life balance? S jakými náklady musí počítat na jednotlivá opatření? Jde jen o vstřícné gesto vůči zaměstnancům a zaměstnankyním, nebo o aktivitu, která dává smysl i z ekonomického hlediska? Proč někteří lokální zaměstnavatelé slaďování podporují a jiní
Aktuálně...

Genderová perspektiva v ekonomii

Genderové souvislosti trhu práce a moci, genderová specifika péče a role pečovatelství v ekonomice i středoevropská zkušenost s hospodářskou krizí z genderového pohledu – to byla hlavní témata mezinárodní konference, která proběhla 22. dubna v Bratislavě.
Aktuálně...

Databáze výtvarných umělkyň

Inspirováni knihou Martiny Pachmanové Neznámá území českého moderního umění: Pod lupou genderu, začali v roce 2004 jako „soukromé osoby“ společně sbírat výtvarná díla žen z období první republiky.
Gender Studies

Podpořte nás

Sledujete aktivity Gender Studies, o.p.s.? Líbí se Vám, co děláme? Gender Studies, o.p.s. čerpá finanční prostředky především z různých grantů a dotací. Tyto finanční prostředky však nestačí na pokrytí všech nákladů organizace. V současné době můžete podpořit nejen finančně tyto aktivity: knihovnu Gender Studies, o.p.s.
Gender Studies

EQ-TRAIN: Platová nerovnost není hra! Projektový zpravodaj č. 3

Vítejte u třetího vydání zpravodaje EQ-TRAIN. Jedním z cílů mezinárodního tohoto projektu je vnášet nové perspektivy do oblasti genderově citlivého profesního poradenství. V tomto čísle vás budeme informovat o nových poznatcích, zákonech a kampaních za rovné odměňování.

Co si myslíte o ... ?

Odráží se politika rovných příležitostí v propouštěcí praxi českých zaměstnavatelů?
Na otázku odpovídají:

Nina Bosničová, projektová manažerka, Gender Studies, o.p.s.

Na tento dotaz je relativně těžké odpovědět, protože všechny firmy, jejichž zástupce a zástupkyně potkáváme v naší konzultační, školící nebo auditorské činnosti tvrdí, že měly to štěstí, že nijak výrazně, a to ani v důsledku ekonomické recese, propouštět nemusely. I když nejčastější odpovědí na otázku, zda by se, alespoň kdyby hypoteticky k propouštění dojít muselo, řídili principy nediskriminace a rovných příležitostí, odpověď je „ano, samozřejmě.“ Faktem ale zůstává, že standardizované směrnice k procesu propouštění má vypracované jen malý zlomek podniků působících v ČR, což, bohužel, potenciálně posiluje podhoubí netransparentních a diskriminačních postupů v tomto HR procesu. Typicky výpovědí nejohroženější skupinou bývají matky malých dětí a lidé 50+.

Petra Janíčková, výkonná ředitelka, Britská obchodní komora

Kdo by si dovolil veřejně přiznat, že propouští svoje zaměstnance a nehledí přitom na politiku rovných příležitostí, toho bych ráda pozvala na kafe. Ale pouze prvního přihlášeného respondenta.

České pracovní právo odpovídá potřebám společnosti zhruba již 50 let a za tuto dobu se nemálo změnilo. Je záhodno začít řešit širší využití DPP a DPČ, pracovní přesčasy, jednodušší propouštění, kde se bude zohledňovat výše odstupného dle délky zaměstnání, prodloužená zkušební doba, aby pak případné propouštění nebylo překvapením pro zaměstnance. Ano, jsem přesvědčena, že takovéto změny zásadně pomohou propouštěcí praxi.

Pracovní právo je spíše na straně zaměstnance. Je poměrně složité propustit zaměstnance, i když jeho výkony neodpovídají jeho pracovnímu ohodnocení. Ráda bych proto citovala dvě členské společnosti Britské obchodní komory. Ředitelka Employment Express reagovala na váš dotaz následovně „zatím jsme nesetkali s propouštěním v důsledku rovných příležitostí. Stále častěji však vidíme, že politika rovných příležitostí ovlivňuje nábor. Firmy se snaží dodržet celosvětově danou "kvótu" a zaměstnávat vyváženě obě pohlaví.“

A jaký pohled na to má Martin Vosecký, ředitel personální firmy Catro: „U nás si jsou všichni rovni, bídák nebo hrdina, všichni jedna rodina.“

Dana Machátová, předsedkyně Výboru pro rovné příležitosti žen a mužů, ČMKOS

Vzhledem k odlišnosti situace v jednotlivých rezortech požádal Výbor ČMKOS pro rovné příležitosti žen a mužů o odpověď na tuto otázku své členky a člena, zastupující odborové svazy působící v různých odvětvích.

Z odpovědí vyplývá, že v silně feminizovaných odvětvích školství a zdravotnictví se případné propouštění týká více žen než mužů, mnohdy i s cílem udržet v odvětví muže. Ve zdravotnictví se ale zároveň projevuje snaha zaměstnance – ženy i muže – nejen udržet, ale i získat a to zejména na kvalifikované pozice. V sociálních službách se propouští více ženy, a to i sestry, které jsou pro práci vysoce kvalifikované, ale „drahé“. V praxi dochází k tomu, že jsou buď propuštěny, nebo formálně přeřazeny na méně kvalifikovanou práci.

V rezortu peněžnictví a pojišťovnictví zaměstnavatelé propouštějí v případě potřeby při rušení pracovních míst toho, kdo jej zastává. Při více než 60% zaměstnanosti žen v tomto rezortu se však může jevit, že se případné propouštění také týká častěji žen.

Projektové a inženýrské organizace sice v současnosti nepropouštějí, ale je jasné, že práce bude ubývat a vedení společností bude hledat cesty, jak se zbavit náhle nadbytečných zaměstnanců. Ze zkušeností odborového svazu Projekt vyplývá, že v minulých krizových obdobích byly v první řadě propouštěny matky malých dětí a ženy předdůchodového věku.

V energetických a chemických odvětvích pocítily dopady krize a propouštění zejména ženy a kategorie zaměstnanců od 50 let výše, ať už mají před sebou více či méně let aktivního pracovního života. O tuto skupinu zaměstnanců zaměstnavatelé neprojevují zájem. Zjevně se zde projevuje diskriminace z důvodu věku, a to u žen i u mužů. Z důvodu vysokého doživotního finančního znevýhodnění, a tím i podstatného snížení životní úrovně, není pro mnohé řešením ani odchod do předčasného důchodu. Nikdo je znovu nezaměstná a krácení předčasného důchodu je vysoké. S problémy se setkávají i ženy po mateřské dovolené.

Firmy v kovoprůmyslu ve většině případů těžce bojují s důsledky hospodářské krize. Hlavním měřítkem je efektivita. Pokud dojde k propouštění, jsou nejprve propuštěni nejméně kvalifikovaní zaměstnanci a zaměstnanci s nejkratší praxí. Firmy si ponechávají vysoce kvalifikované zaměstnance. Jednak proto, aby po odeznění krize mohly okamžitě začít reagovat na vzrůstající poptávku a také proto, že by tyto zaměstnance po krizi už těžko získaly zpět, protože ti by mezitím získali práci u jiné firmy. Za této situace zaměstnavatelé rozhodně nemají politiku rovných příležitostí jako prioritu. Musí "přežít" aktuální situaci, proto mají přednost krátkodobá hlediska. Největší problém z hlediska rovných příležitostí mají tedy především absolventi a mladí zaměstnanci s krátkou praxí bez členění na muže a ženy. Z dlouhodobého hlediska tím firmy sice ztrácí, protože orientace na "zkušené" pracovníky nemá budoucí perspektivu, nicméně to řeší momentální situaci. Zaznamenáváme ochotu firem respektovat na nátlak odborové organizace propuštění pouze jednoho z manželské dvojice, pokud v ní pracují oba dva. Přitom kdo z manželské dvojice odejde, závisí na výše uvedených kritériích. Pro jiné zohledňování rovnosti příležitostí není při boji o zachování firmy prostor.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí