x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

11/2008 Téma tohoto čísla

Kultura očima žen

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
listopadové číslo zpravodaje bude trošku jiné, než na jaké jste zvyklí. Tento měsíc vás (částečně) necháme odpočinout od rovných příležitostí ve firmách a nabídneme vám články z kulturního světa. Věnovat se ale budeme i antidiskriminační legislativě a postavení žen ve vedení firmy.

Ohlédneme se za filmovým festivalem Femina Film, z něhož vám nabídneme rozhovor s režisérkou Michaelou Pavlátovou o její tvorbě, ale i jejím životě a recenzi filmu Princezny z Kreuzbergu. Pozveme vás na nové představení v divadle Alfréd ve dvoře Money Transformance a cyklus promítání Pondělky s gender: … Očima žen aneb nové trendy ve filmu.

30. listopadu proběhl kulatý stůl k antidiskriminační legislativě. V době, kdy Česká republika nemá ještě schválený antidiskriminační zákon, Evropská komise navrhla směrnici, která se týká zákazu diskriminace mimo oblast zaměstnání. Hovořilo se jak o návrhu zákona, tak nové směrnice. I o tom se dočtete v novém vydání zpravodaje.

Pro ty, kterým by rubrika Rovné příležitosti v praxi chyběla, nabízíme 10 kroků, jak dostat více žen do vedení a pozvánku na konferenci „Notebook a kočárek“.

Přeji vám příjemné, odpočinkové čtení,

Alexandra Jachanová Doleželová,

šéfredaktorka

Obsah čísla

Soutěž o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi v ČR

Notebook a kočárek: pozvánka na konferenci

Zveme Vás na konferenci Návrat rodičů do zaměstnání po mateřské/rodičovské dovolené a na slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Firma roku: Rovné příležitosti. Konference proběhne ve středu 12. listopadu 2008 v Praze, v prostorách Žlutých lázní. Budete si moci poslechnout přednášky a panelové diskuze zaměřené na možnosti zaměstnávání
Rovné příležitosti v praxi

Více žen ve vedení v 10 krocích

Americká Národní asociace manažerek (National Association for Female Executives, NAFE), která sleduje postavení žen a mužů na trhu práce v USA, konstatuje, že po období výrazného úspěchu žen ve vstupu do „pánského klubu“ manažerských pozic dochází v současnosti ke
Kultura

Princezny z Kreuzbergu

Kamarádství, vztahy, kluci, rodiče, alkohol, sex, drogy, krádeže – to všechno jsou témata německého dokumentu o třech kamarádkách Princezny z Kreuzbergu. Hrdinky dokumentárního snímku režisérky Bettiny Blümner hovoří v prostředí svobodomyslného berlínského Kreuzbergu otevřeně o svých
Kultura

Secondhand Women – Money Transformance

Mezinárodní divadelní skupina SECONDHAND WOMEN se v nejnovějším projektu MONEY TRANSFORMANCE zabývá vždy aktuálním tématem. Líčí naše naivní či reálné představy, jak by peníze spravily všechny problémy. Ukazuje jak funguje výměnný obchod - sex za pohodlí, peníze za ztrátu svobody
Aktuálně...

Pondělky s gender: …Očima žen aneb nové trendy ve filmu

Již počtvrté Vás srdečně zveme na cyklus promítání filmů žen-režisérek, tentokrát se zaměřením na nové trendy ve filmu. Promítání se koná vždy v pondělí v 17. hodin v Městské knihovně, po promítání následuje diskuze. Cyklus uvede 10. listopadu hraný film Ticho slovenské
Aktuálně...

Ochránkyně pražských ulic

Ochránkyně pražských ulic je volně navazující pokračování publikace Strážci pražských ulic. Autorem obou těchto knih je historik umění Ladislav Zikmund. Hned v úvodu se autor sám hlásí k odkazu dříve vydané knihy o pražských domovních znameních Aleny Ježkové, která jej inspirovala svojí poetikou.
Úřad roku

Nejlepší úřady roku 2008: rovné příležitosti žen a mužů

Od roku 2007 organizuje Ministerstvo vnitra ČR a obecně prospěšná společnost Gender Studies ocenění Úřad roku „Půl na půl"- respekt k rovným příležitostem. Ve čtvrtek 4. září 2008 před polednem byly v Olomouci na konferenci „Rozvoj lidských zdrojů ve veřejné správě“ pořádané Ministerstvem vnitra ČR,

Co si myslíte o ... ?

Jaká je vaše pozice k návrhu nové antidiskriminační směrnice, která zakazuje diskriminaci na základě náboženského vyznání nebo víry, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace mimo oblast zaměstnání?
Na otázku odpovídají:

Evropské fórum mládeže

Evropské fórum mládeže vítá legislativní iniciativu Evropské komise rozšířit zákaz diskriminace mimo pracovní poměr, protože se jedná o klíčový krok k zajištění rovnosti mezi mladými lidmi v Evropě, zejména v oblastech, jako je přístup ke vzdělání, zdravotní péči a dalším sociálním službám, kde se mladí lidé nejčastěji setkávají s potížemi.

Směrnici podporujeme i přesto, že současné znění návrhu směrnice může být problematické, pokud jde o provádění na vnitrostátní úrovni, zejména pokud jde o rozdíly v zacházení na základě věku a finančních služeb.

Tato nová legislativní iniciativa by měla rovněž poskytovat ochranu proti mnohonásobné diskriminaci, což je jev, který se týká zejména mladých lidí, když se diskriminace na základě věku spojuje s dalšími důvody, jako je sexuální orientace, pohlaví, zdravotní postižení nebo etnický původ. Dále jsou mladí lidé často znevýhodňováni v souvislosti s rodičovstvím, právním postavením či vojenskou povinností, které jsou často používány k diskriminaci mladých uchazečů o zaměstnání.




Gender Studies

Gender Studies podporuje návrh nové antidiskriminační směrnice a to i přesto, že zákaz diskriminace na základě pohlaví mimo oblast zaměstnání je již ve směrnicích Evropské unie zakotven.

Nová antidiskriminační směrnice zajistí stejný minimální standard ochrany před diskriminací ve všech státech, kterého by jinak bylo jen obtížně dosaženo. Bude směřovat ke sjednocení rozsahu ochrany před diskriminací z jednotlivých diskriminačních důvodů, kde je dosud nejširší ochrana pokud jde o rasu a pohlaví, zatímco ochrana před diskriminací z důvodu zdravotního postižení, věku, náboženství a sexuální orientace je na úrovni EU podrobně upravena pouze v oblasti zaměstnání.

Opatření podporující rovné příležitosti jsou důležité nejen z ekonomického hlediska, ale také z hlediska lidských práv, které jsou důležitým prvkem evropské společnosti. Antidiskriminační opatření umožňují svobodu volby a plnohodnotný život těm, kteří jsou ve společnosti znevýhodňováni na základě svého věku, zdravotního stavu, pohlaví, etnické příslušnosti atp. Nová antidiskriminační směrnice vychází ze zkušenosti jednotlivců i organizací, které zastupují zájmy diskriminovaných ve společnosti a které každodenně řeší případy diskriminace.




Sociální platforma

Sociální platforma vyzývá všechny členské státy, aby:

- Přijaly novou směrnici, která pokrývá zákaz diskriminace z důvodu věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, věku a sexuální orientace ve stejném rozsahu jako zní směrnice o rasové rovnosti.

- Zlepšily současný návrh, aby byl v souladu s mezinárodními závazky, a zaručil, že klauzule nebudou v rozporu se zásadou rovného zacházení v oblasti vzdělávání, finančních služeb, zdravotnictví, manželského a rodinného stavu a přístupnosti osob se zdravotním postižením.

- Pracovaly ve skutečném partnerství s organizacemi občanské společnosti, které ochraňují oběti diskriminace a využívaly jejich odbornosti při jednání o směrnici.

Směrnici považujeme za důležitou z následujících důvodů:

- Po směrnici volá veřejnost, Evropský parlament, odbory, subjekty zabývající se rovnými příležitostmi i nevládní organizace.

- Legislativa je jediným způsobem, jak dosáhnout spravedlivé společnosti pro všechny. Právo nebýt diskriminován je nepopiratelné.

- Stejný soubor pravidel pro každého, je nejjednodušší a nejspravedlivější volbou. Rozšířená legislativa EU zajistí základní práva občanů EU. Zajistí jednotné rovné podmínky pro všechny důvody diskriminace ve všech členských státech.

- Již osm let je rasová rovnost zahrnuta do evropské legislativy, stejně tak jako zákaz diskriminace v zaměstnání. Hierarchie práv je nespravedlivá a neudržitelná. Rozšířená legislativa konečně napraví nerovnováhu práv v EU.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí