Chudoba a dluhy genderovou optikou

Markéta Štěpánová

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

končí léto, což pro mnohé znamená návrat do reality všedního dne, děti se vrací do školy a dospělí vzpomínají na dovolené už opět v zaměstnání.

Pro řadu lidí je ale tento čas také nepříjemnou konfrontací s jejich finanční situací. Na dovolené nebyli a asi ani dlouho ještě nebudou, protože mají dluhy, které jen horko těžko splácí. Ačkoli to není příliš letní a už vůbec ne odpočinkové téma, zaměřujeme se v tomto čísle zpravodaje  na fenomén chudoby, která dluhy často generuje.

I chudoba a dluhy totiž mají svůj genderový rozměr, na který jsme se hned v několika příspěvcích pokusili poukázat. Když se začtete do článku Ani dluh nás nerozdělí, který popisuje život dvou rodin, které mají se zadlužením bohaté zkušenosti, zjistíte, jak velký vliv právě v této problematice gender má. Mladé ženy a dědičnost chudoby zase poukazuje na to, že bída je u žen tak trochu dědičná záležitost, dává ale naději v podobě možných opatření, která dědičnost chudoby mohou zvrátit. Osobně doporučuji článek Obchod s bídou, kde se dozvíte, s čím vším se dá „obchodovat“ a jak nebezpečné jsou praktiky subjektů, které nabízí půjčky, ale i oddlužení.

Závěrem bych ráda upozornila na téma prostituce, které jsme otevřeli v článku Jak na prostituci? Prostor dostaly dva rozdílné pohledy na věc, takže si čtenář i čtenářka mohou udělat svůj názor na to, jestli je vhodnější cesta legalizace prostituce, nebo spíše kriminalizace zákazníků. Zajímavý je také rozhovor s režisérkou Robin Hauser Reynolds jejím novém filmu CODE, který poukazuje na problematiku nerovného zastoupení mužů a žen v IT.

Přeji hezké čtení v souvislostech

Markéta Štěpánová

šéfredaktorka