Čtení pro malé feministy a feministky

Kateřina Čopjaková

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou nebo růžovou, na tituly pro kluky nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit můžeme. V roce 2024 facebooková skupina Nezletilí kritici získala Zlatou stuhu v kategorii Teorie a kritiky literatury pro děti a mládež. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a stanice Český rozhlas Vltava.

📖 Tlustá princezna Petrónie je komiks, jenž si zamiluje čtenářstvo, kterému Malý Princ se svým sentimentem a lyričností leze na nervy. Petrónie je totiž sestřenice křehkého chlapce s šálou a po osamělém životě na miniaturní planetě netoužila ani trochu. Vykopli ji ale její královští rodiče a ona se teď musí utkat s nepřítelem galaktických rozměrů – s nudou. Jejími zbraněmi jsou humor, ostrý jako břitva a černý jako tma ve vesmíru, a ironie nadpozemské gravitační síly. Skvělé gagy, plné literárních a popkulturních odkazů v bublinách i kresbě, které pomohou zůstat nohama na zemi v zásadních tématech života.

Doporučeno: +12

📖 Kudy kam s kapačkou, bláznivý komiks německé tvůrkyně Josephine Mark umí opravdu překvapit. Těžké téma dlouhé nemoci autorka zpracovala do originální bajky o zlém vlkovi a křehkém králíčkovi, ve které je vše jinak. Nemocný králík totiž zachrání vlkovi život a ten se o něj na oplátku musí postarat. Akční komiks plný dobrodružství a popkulturních odkazů, kde se objeví i Červená Karkulka nebo motorkářský gang, je třeskutě vtipný i hluboce dojemný. Kniha byla vybrána do prestižního katalogu The White Ravens 2023, který pravidelně vydává Mezinárodní knihovna pro děti a mládež v Mnichově.

Doporučeno: +10

📖 Luboš není čert! zní název společného díla ilustrátorky Kláry Břicháčkové a psychologa Pavla Roubala. Kniha vychází ze zásad waldorfské pedagogiky – fakta o černém řemesle a kráse práce rukama vypráví prostřednictvím jednoduchého příběhu o kováři Lubošovi, malém Frantovi a jeho psovi Šlupajzovi. Jemné ilustrace jsou nejen krásné, ale plní také didaktickou funkci, kdy dětem (a možná i dospělým) názorně ukazují, k čemu se v kovárně používá utínek, babka nebo vlček. Ideální kniha ke společnému čtení.

Doporučeno: +7 let

📖 Jak dědeček zachránil trolejbus - je leporelo pro malé děti, věnované památce Jana Arazima, vášnivého obdivovatele a zachránce těchto dopravních prostředků, které napsala jeho dcera Lenka. Autorka sama podlehla trolejbusové vášni svého otce a stala se dopravní inženýrkou. Když se jí narodil syn, vyprávěla mu o záchranných misích jeho dědečka, jednu z nich nakonec společně s architektkou Pavlou Brinkmann a Alešem Briksí přenesla do této knížky.

Doporučeno: +4

 

ČTENÁŘSKÁ RECENZE

(Autorkou recenze je Johana Matyášová (14) z Prahy. Pokud i vy máte doma mladého čtenáře nebo čtenářku, kteří by k nám rádi napsali recenzi na (audio)knihu, ozvěte se na nezletilikritici@gmail.com!)

„Já na romanťárny moc nejsem,“ takhle jsem knihu AMEN od Ilony Ferkové odmítla na veletrhu Svět knihy. Nakonec jsem ale ráda, že jsem se ke knize přes mámu dostala. AMEN mě na první pohled zaujal romskou tematikou. Celá kniha je hodně krátká –⁠⁠ jen přes sto stránek, taky proto, že je z druhé strany napsaná v romštině. V celé knize jsou romské výrazy a děj se točí kolem čtyř mladých Romek. Ráda čtu knihy z prostředí jiných kultur a jiných sociálních vrstev. Moc nového mi ale kniha nepřinesla, s většinou věcí jsem počítala. V anotaci knihy se psalo: „Příběh čtyř nerozlučných kamarádek, co rostou, jejich přátelství se vyvíjí a prochází zkouškami…” Za mě to tak úplně nebylo. Děj je dost prostý: jsou čtyři kamarádky, jsou spolu třeba tři začáteční kapitoly, pak se něco stane, ony se přestanou kamarádit, každá si najde kluka, vezme si ho, má děti, v dospělosti se zase sejdou a pak jedna z nich úplně bezdůvodně umře. To je vše.

Moc mě to nebavilo. Pro někoho ale může být benefit, že to je „romanťárna“. Většinu knížky každá z hlavních hrdinek řeší: „Ó ne, miluju kluka, on miluje mě, budu s ním do konce života!” A největší problém je „máma mě zabije” (ok, ne vždycky, ale většinou ano). Knížka má asi přidanou hodnotu v tom, že přibližuje romské prostředí, jinak tam ale moc zajímavých zápletek a myšlenek není. Na knížce jsou ale i věci, co se mi dost líbí. Jak už jsem psala, kniha je napsaná současně i v romštině a pak se mi líbí podoba knihy (až na některé ilustrace) jako fonty a barvy. Jak je poznat, fanynka příběhu úplně nejsem, ale byla to zajímavá zkušenost a jsem ráda, že jsem si AMEN mohla přečíst.

AMEN: Ilona Ferková, z romštiny přeložila Karolina Ryvolová, ilustrovala Lela Geislerová, 248 stran, vydalo nakladatelství Kher (2023).

SETKÁNÍ

Humbookfest je název největšího festivalu literatury young audult, který proběhne 12. října 2024 v O2 universu v Praze. Akce čtenářstvu nabízí setkání se světovými i českými autory*kami, redaktory*kami, překladateli*kami, blogery*kami a dalšími tvůrčími osobnostmi. V bohatém programu mimo jiné najdete společnou debatu zahraničních autorek Becky Albertalli, Holly Black a Elizabeth Briggs, nejrůznější workshopy, soutěž v cosplay a autogramiády. Jedná se o 9. ročník festivalu, který zatím vždy navštívilo ke dvěma tisícům lidí.

Více info: www.humbook.cz

SLOVNÍK dnešních čtenářů a čtenářek

Romantasy je subžánr, rozšířený především v titulech young adult, o kterém jeho fandom rád říká, že spojuje to nejlepší z obou fikčních světů. Někdy se jeho počátky datují až k příběhům o Excaliburu a rytířích kulatého stolu, jisté ale je, že na popularitě získává v posledních letech díky sociální síti TikTok. Knihy tohoto subžánru patří stále mezi fantasy, ale zásadní roli v nich hrají romantická láska, osudovost a zlomená srdce. Mezi nejúspěšnější autorky romantasy se řadí Sarah J. Mass, Rebecca Yarros nebo Elizabeth Briggs.

 


Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička