x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

03/2009 Téma tohoto čísla

Genderové rozpočtování

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
tento měsíc vám představíme téma v České republice ne příliš známé a diskutované. Jedná se o rozpočtování respektující rovné příležitosti žen a mužů, tzv. genderové rozpočtování. Dá se aplikovat na všech rozpočtových úrovních – státní, krajské i obecní. Na následujících stránkách vás s genderovým rozpočtováním seznámíme a ukážeme i důvody, proč se v České republice zatím příliš nepoužívá.

Pokud ale genderové rozpočtování není vaším šálkem kávy, nabízíme vám i jiné téma – firemní mateřské školky. V únoru Gender Studies organizovala expertský stůl zaměřený na praktické možnosti zřízení firemní školky podle dosavadních norem a také podle navrhovaného vládního prorodinného balíčku. Na kulatém stole se sešly odbornice z Gender Studies společně se zástupci a zástupkyněmi firem, zřizovatelů mateřských školek na klíč, veřejných mateřských školek a jeslí, Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí. Hlavní závěry si můžete přečíst v článku Firemní školky: zatím ve slepé uličce?. Pokud zvažujete zavedení firemní školky ve vaší firmě, neváhejte kontaktovat Gender Studies, poskytujeme v této oblasti odborné konzultace a disponujeme právními expertízami.

31. března organizuje Gender Studies pod hlavičkou České ženské lobby kulatý stůl k antidiskriminační legislativě. Jedná se o téma, kterému se věnujeme již delší dobu, v minulosti jsme vám představovali např. články zaměřené na návrh nové antidiskriminační směrnice, která zakazuje diskriminaci mimo oblast zaměstnání. Na kulatém stole se budeme soustředit na genderové aspekty antidiskriminační legislativy a vícenásobnou diskriminaci.

A pokud vás naopak naše hlavní téma - genderové rozpočtování - zajímá a přejete se o něm dozvědět více, jste vítáni 21. dubna na semináři Genderové rozpočtování – možnosti pro rozvoj rovných příležitostí žen a mužů v České republice a EU, který pořádá Gender Studies ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Netzwerk österreichischer Frauen- und Mädchenberatungssphonelen.

Přejeme vám příjemné čtení,

a nezapomeňte 8. března oslavit Mezinárodní den žen,

Alexandra Jachanová Doleželová

šéfredaktorka

Obsah čísla

Gender Studies

Pozvánka na kulatý stůl: Antidiskriminační legislativa

Česká ženská lobby Vás v rámci projektu Prosazování genderové rovnosti v období předsednictví ČR v Evropské unii srdečně zve na kulatý stůl k antidiskriminační legislativě, který organizuje a garantuje Gender Studies, o.p.s. Hlavními tématy dvou panelových diskuzí budou: genderové aspekty antidiskriminační legislativy a
Rovné příležitosti v praxi

Seznamte se s genderovým rozpočtováním

Jednou z hlavních strategií Evropské unie k dosažení rovnosti žen a mužů je tzv. gender mainstreaming. V rámci této strategie by měly všechny politické procesy na všech úrovních zohledňovat hledisko rovnosti žen a mužů. Součástí gender mainstreamingu je také genderové rozpočtování resp. genderová analýza rozpočtů, tzn.
Rovné příležitosti v praxi

První v Německu - gender budgeting v Berlíně

V Berlíně bylo genderové rozpočtování zavedeno na zemské (státní) i samosprávné úrovni po tříletých přípravách v roce 2005 a šlo o první strategii tohoto druhu v Německu. Berlín jako spolková země má 3,5 mil obyvatel a obyvatelek a je rozdělena na 11 samosprávných celků s vlastními rozpočty.
Osobnost

Genderové rozpočtování: Cesta ke změně

Od ledna se stalo genderové rozpočtování v Rakousku součástí zákona. Veřejné instituce musí analyzovat své rozpočty a rozpočtový proces s ohledem na dopady na ženy a muže. „Genderové rozpočtování se dostalo v Rakousku do zákona, i proto že mu řada rakouských poslanců a poslankyň nerozuměla,“ říká rakouská ekonomka a odbornice
Rovné příležitosti v praxi

Genderově citlivý rozpočet: Egyptská zkušenost

Egypt dělá velké pokroky ve zlepšování ženských práv se specifickým zaměřením na právní rámec. V posledních několika letech tato severoafrická země přijala řadu zákonů a plánů, aby dále podporovala a ochraňovala egyptské ženy.
Rovné příležitosti v praxi

Firemní školky: zatím ve slepé uličce?

Firemní školky jsou jednou z možností, jak zajistit péči o malé děti a umožnit rodičům návrat do práce. K tématu nejrůznějších firemních zařízení péče o děti, včetně miniškolek, nově navrhovaných prorodinným balíčkem, pořádala obecně prospěšná společnost Gender Studies 4. února kulatý stůl.
Aktuálně...

Přečtěte si newsltetter Ženy a věda

Lednový newsletter Národního kontaktního centra Ženy a věda rozhodně stojí za přečtení. Naleznete zde zamyšlení nad předáváním cen L’oreal ženám vědkyním, minirecenzi knihy Práce a péče, kterou vydalo Sociologické nakladatelství SLON a mnoho dalších článků, které jsou zajímavé jistě nejen pro vědkyně.

Co si myslíte o ... ?

Uvažovali jste někdy o zavedení genderového rozpočtování? Co je pro vás v této oblasti nejvíce problematické, co přínosné?
Na otázku odpovídají:

Jana Fischerová, starostka Havlíčkova Brodu

V Havlíčkově Brodě se diskutovalo o zavedení genderového rozpočtování při jednání zastupitelstva města v roce 2008 v rámci rozpravy k přípravě rozpočtu. Jedna ze zastupitelek města navrhovala, abychom "cvičně" zkusili genderové sestavování rozpočtu v předstihu. V našem zastupitelstvu města máme 25 zastupitelů, z toho jen 5 žen. Proto se rozvinula diskuze, při které se pánové ale spíše jen pousmívali. Po hlasování zastupitelstva zatím k podpoře tohoto záměru nedošlo. Domnívám se, že je to zejména z důvodu, že prozatím neexistuje žádné závazné pravidlo, aby obce měly nařízeno uplatňovat metodu gender budgetingu. Můj osobní názor je, že štěstí přeje připraveným - tedy i v tomto případě. Měla jsem možnost o této problematice mluvit se ženami, které se tomuto tématu aktivně věnují na radnicích v zahraničí, např. v Rakousku a Itálii. Mají na magistrátech či radnicích dokonce celá oddělení, která se genderové problematice věnují.

Na naší radnici máme k dispozici metodiku gender budgetingu, kterou vydalo Ministerstvo financí. Postačí vycházet z vlastní statistiky, plánů rozvoje obce a priorit, opřít se o vlastní rozbor rozpočtu obce z předcházejícího období z genderového hlediska. Mohu poukázat například na plánování investičních akcí našeho města. Zamyslet se nad tím, které stavební investice slouží společně všem obyvatelům, které investice jsou zejména pro mužskou část města a které pro ženy. Podobně tomu tak může být u přidělovaných dotací např. na spolkovou, kulturní či sportovní činnost. Celkově nevidím, že by sestavování gender budgetingu bylo problematické. Vše je spíš otázka diskuze mezi muži a ženami v zastupitelstvu města.


Jiří Crha, ředitel krajského úřadu Jihomoravského kraje

O zavádění principů gender budgetingu na úrovni naší samosprávy v současné době neuvažujeme. Jihomoravský kraj má v rámci svého rozpočtu pouze omezené finanční prostředky, které účelně vynakládá na financování zvolených priorit; proces přerozdělování peněžních prostředků z hlediska rovných příležitostí žen a mužů je z tohoto pohledu dosud považován za druhořadý.




Václav Protiva, vedoucí ekonomického odboru, Krajský úřad Jihočeského kraje

Problematikou genderového rozpočtování se ekonomický odbor krajského úřadu Jihočeského kraje trvale a systematicky zaobírá. V důsledku tohoto přístupu v současné době, ve spolupráci se spolkovou zemí Dolní Rakousko a krajem Vysočina, připravujeme společný projekt: "Rovné příležitosti v regionálních a komunálních rozpočtech - Gender fokus." Nejvíce problematická je absence vyváženého metodického postupu.



Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí