x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

05/2009 Téma tohoto čísla

Audit rovných příležitostí ve firmě

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
jak jistě víte, Česká republika stále ještě nemá antidiskriminační zákon. Antidiskriminační legislativa v České republice není dostatečná. Další příležitost schválit zákon budou mít poslanci a poslankyně v úterý 12. května. Pokud tuto příležitost nevyužijí, bude zahozena pětiletá práce mnoha lidí a proces návrhu a schválení zákona bude muset začít znovu od nuly.

Redakce zpravodaje Rovné příležitosti do firem vyzývá poslance a poslankyně, aby antidiskriminační zákon schválili a umožnili tak obětem diskriminace účinně se proti ní bránit.

Na politiku nediskriminace a rovných příležitostí se navzdory nedostatečné legislativě zaměřují některé firmy již nyní. Pokud chcete zhodnotit, jestli vaše firma opravdu dodržuje rovné příležitosti a jaké kroky byste v této oblasti mohli podniknout, kontaktujte Gender Studies. Audit Rovné příležitosti vás zařadí mezi firmy, které rovné příležitosti respektují.

Abyste si mohli udělat představu, jak takový audit vypadá, nabízíme vám několik článků. V článku Audit Rovné příležitosti: ne kontrola, ale rozvoj vám představíme audit, který realizuje v rámci projektu Zaměstnavatelé pro sladění osobního a pracovního života ve firmách Gender Studies. Kateřina Machovcová představí tento nástroj včetně jeho přínosů pro zaměstnavatele. Lenka Formánková uvede příklad ze Slovinska, kde je firmám nabízen audit Společnost přátelská rodině. Již dříve jsme vás seznámili s polským auditem v článku Gender Index – metr na rovné příležitosti.

Pokud máte pocit, že se rovným příležitostem již věnujete, přihlaste svoji firmu do soutěže Firma roku: Rovné příležitosti. Chcete vědět, zda máte šanci ocenění získat? Ověřte si svůj přístup v malém kvízu. Soutěže zaměřené na rovné příležitosti jsou vyhlašovány i v zahraničí, manažerka ocenění Jitka Kolářová byla pozvána na seminář do Dortmundu, aby představila zkušenosti z ČR a dozvěděla se více o příkladech ze zahraničí.

Přejeme vám příjemné čtení a doufáme, že využijete některý z nástrojů, který zhodnotí rovné příležitosti právě ve vaší firmě.

Alexandra Jachanová Doleželová, šéfredaktorka

Obsah čísla

Firma roku: Rovné příležitosti

Firma roku: Rovné příležitosti 2009 – hlaste se do nového ročníku

I letos se mohou zaměstnavatelé hlásit do soutěže Firma roku: Rovné příležitosti, kterou vyhlašuje Gender Studies, o.p.s. už šestým rokem. Soutěž oceňuje firmy, které ve svých vnitřních strukturách nejvíce podporují rovné příležitosti žen a mužů. Přihlásit se je snadné – stačí vyplnit dotazník, který je ke stažení na
Firma roku: Rovné příležitosti

Rovné příležitosti – jak je na tom vaše firma?

Jak si v otázce rovných příležitostí stojí vaše firma? Zkuste si odpovědět na otázky v následujícím minitestu, který by měl sloužit jako barometr rovných příležitostí ve firmě i jako inspirace pro další rozvoj. Čím víckrát odpovíte "ano", tím větší je vaše šance získat
Firma roku: Rovné příležitosti

Rovnost a kvalita: evropská ocenění genderové rovnosti

V polovině února proběhl v německém Dortmundu mezinárodní workshop o evropských soutěžích na podporu rovnosti žen a mužů na trhu práce. Na workshopu se ukázalo, že soutěže a ocenění fungují v téměř dvaceti evropských zemích. Přístupy jsou různé, ale cíl stejný: podpořit rovnost žen a mužů v profesním životě.
Rovné příležitosti v praxi

Audit Rovné příležitosti: ne kontrola, ale rozvoj

Audit je výraz, který se ve slovníku firem objevuje čím dál častěji. Vedle finančního auditu se setkáte se sociálními audity a nově také s genderovými audity. Genderový audit nebo audit rovných příležitostí se orientuje na vnitřní organizační procesy z genderové perspektivy, tedy
Rovné příležitosti v praxi

Co vaší organizaci může přinést genderový audit?

Pravidelný audit účetnictví je běžnou, ač trochu obávanou, součástí firemního života. Co organizacím může přinést uskutečnění auditu genderového, který je namísto kontroly zaměřen především na další rozvoj, se dozvíte v následujícím článku.
Rovné příležitosti v praxi

Fenomén firemní školky…

…téma před krizí oslavované, náhle opomíjené, i když děti nezmizely, natož poptávka po adekvátní péči o ně a zájem mnohých rodičů vrátit se do zaměstnání dříve než po 3-4 letech. Polemika, zda mají vůbec firmy zakládat školky, však zůstává: je v zájmu firem zakládat školky? Nebo by se měl o děti postarat stát, resp.
Osobnost

Iuridicum Remedium hlídá nešvary ve společnosti

Nezisková organizace Iuridicum Remedium (IuRe) se zaměřuje na watchdog aktivity v oblastech, kde dnes hrozí postupné ukrajování svobod i bezpráví na jednotlivcích. S jejich aktivitami se setkáte často tam, kde se hraje o zájmy mocných. Jako jedni z mála v ČR se zabývají ochranou soukromí,
Osobnost

Afroamerické spisovatelky: na křižovatce rasy, genderu a třídy

Afroamerická literatura, a zejména ta ženami psaná, je v České republice poměrně neznámá. Je to škoda, protože jde o díla, která dávají čtenářům a čtenářkám nahlédnout do specifické sociální pozice utvářené rasovým, třídním a genderovým znevýhodněním. O černošské literatuře, feminismu a jejich významu hovoří amerikanistka Nina
Aktuálně...

Ekonomická krize: příležitost pro změnu?

Od loňského roku se svět a spolu s ním i Česká republika potýká s ekonomickou krizí. Doba, kdy politici popírali, že se do problémů dostala i česká ekonomika, dávno skončila. A začalo se mluvit i o opatřeních, která mohou pomoci.
Aktuálně...

Jak genderově rozpočtovat?

Genderové rozpočtování je jedinečný nástroj k prosazování genderové rovnosti. Na tom se shodly všechny účastnice česko-rakouského semináře k genderovému rozpočtování, který byl organizován Gender Studies, o.p.s., Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Netzwerk österreichischer Frauen- und Mädchenberatungssphonelen.
Aktuálně...

5 let plnících se snů: 5 let existence Slovensko-českého ženského fondu

Rok 2009 je pro nadační fond Slovak-Czech Women’s Fund rokem již pátého výročí působení v České republice a na Slovensku. A co se SCWF za 5 let existence podařilo? Vyjádřeno řečí čísel: proběhlo 9 grantových kol, v obou zemích fond udělil 156 grantů, spolupracoval s 61 grantisty a rozdělil téměř 11,5 miliónu korun.

Co si myslíte o ... ?

Jaký dopad má finanční krize na zaměstnanecké programy a benefity?
Na otázku odpovídají:

Danuše Machátová, předsedkyně Výboru pro rovné příležitosti žen a mužů a Odborového svazu pracovníků výrobních a účelových organizací kultury, Českomoravská konfederace odborových svazů

Probíhající finanční krize má dnes přímé či nepřímé dopady prakticky už na všechny sektory lidské činnosti, což se pochopitelně promítá i do opatrnosti zaměstnavatelů v oblasti poskytování zaměstnaneckých výhod. Pozitivní informací je, že firmy jen nerady likvidují systémy motivace, které vytvářely po celá léta a které se jim osvědčily a pomáhaly vytvářet dobré výsledky firmy. Bohužel tam, kde dochází k nejhoršímu, tj. chybějí zakázky nebo nejsou zdroje na jejich financování, odborové organizace usilují o to, aby přijatá opatření byla činěna na základě odhadů budoucího ekonomického vývoje a v úzkém kontaktu se zaměstnanci. Cílem je dosáhnout, aby nedocházelo ke škrtům zejména v oblasti zdravotní péče, bezpečnosti a hygieny při práci, vzdělávání a stravování zaměstnanců, ale i v dalších oblastech týkajících se možnosti slaďování pracovního a soukromého života, zejména zaměstnaných rodičů s malými dětmi. Úroveň výše uvedených plnění by rozhodně neměla poklesnout pod úroveň zákonného nároku, a to i za cenu toho, že přechodně bude využito diferencovaného přístupu k jednotlivým skupinám zaměstnanců ve smyslu zachování „zlatého“ jádra firmy, které zajistí její další rozvoj.

Pokud jde o konkrétní statistiku týkající se zaměstnaneckých programů, kolektivní vyjednání pro rok 2009 stále probíhá. V kolektivních smlouvách uzavřených k 1. lednu (šlo vesměs o firmy, které jsou na tom relativně dobře) se sjednaný rozsah benefitů příliš neliší od roku 2008. Další podstatná část kolektivních smluv byla uzavřena k 1.4. a podle předběžných informací se situace podle jednotlivých odvětví značně liší (konkrétnější údaje zatím nejsou k dispozici). Nejsou signály, že by zaměstnanecké programy byly natolik kráceny, abychom mohli hovořit o masovém jevu. Ovšem nelze vyloučit, že při letošním hodnocení kolektivních smluv, což se uskuteční do konce září, se takové případy objeví. Větší problémy lze očekávat při vyjednávání kolektivních smluv pro další období, právě jako odpověď na prohlubující se krizi. Nemusí se ostatně jednat pouze o zaměstnanecké programy, můžeme bohužel očekávat snahy o krácení mezd, které by se pak výrazně projevilo v poklesu životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin.


Alena Králíková, šéfredaktorka časopisu HR forum, Česká společnost pro rozvoj lidských zdrojů

Podle našich zkušeností se dopady krize na benefity pohybují od minimálního vlivu, kdy zaměstnavatelé pořádají méně akcí pro zaměstnance a jejich rodiny (sportovní dny atp.) a dočasně omezují některé nadstandardní programy či vzdělávání a rozvoj, až po vliv zásadní. Ten znamená významné omezení nebo úplné pozastavení bonusů a mimořádných odměn, zrušení valné většiny benefitů v systému cafeterie (např. příspěvky na penzijní a životní pojištění) či maximální omezení vzdělávání u externích společností. Vzhledem k tomu ale, že si zaměstnavatelé omezující význam peněžní i nepeněžní motivace, kladou v této době velký důraz právě na tu nepeněžní variantu v různých podobách.


Vladimíra Drbalová, ředitelka sekce Mezinárodní organizace a EU, Svaz průmyslu a dopravy ČR

Problematika zaměstnaneckých programů a benefitů je součástí celkové zaměstnanecké politiky ve firmách. Ta v období hospodářské krize je zaměřena především na základní obecný problém a to je - jak nastavit počty a strukturu zaměstnanců s ohledem na klesající poptávku po službách a výrobcích, s ohledem na nejisté podmínky. Benefity nejsou rozhodující nákladovou položkou.

Pokud jde o sortiment zaměstnaneckých benefitů, tak z dosavadních poznatků z firem víme, že standardní zaměstnanecké benefity zůstávají pro zaměstnance zachovány - příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění se státním příspěvkem.
Upouští se však od benefitů typu - příspěvek na různé sportovní aktivity, nadstandardní zdravotní péči, aj.
Lze očekávat, že zaměstnanecké programy budou více zaměřeny na oblast odborného rozvoje zaměstnanců, zejména na rekvalifikace a to ze dvou důvodů - podniky budou mít možnost využít finančních prostředků z ESF prostřednictvím projektů, které inzeruje MPSV a zároveň jim to umožní předejít, případně oddálit propouštění zaměstnanců.
Je třeba si uvědomit, že ve světle finanční a ekonomické krize, jde některým podnikům a zejména těm malým a středním doslova o holý život. Omezit některé benefity je lepší než propouštět!

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí