x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

08/2009 Téma tohoto čísla

Harmonizace pracovního, rodinného a osobního života

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,
mnoho čísel nášho spravodaja sme zamerali na zamestnávateľov – prinášali sme praktické tipy, ako podporiť rodovú rovnosť vo firme, uvádzali sme domáce i zahraničné dobré praxe a prípadové štúdie v oblasti diverzity a inklúzie a snažili sa rôznymi cestami organizácie a podniky inšpirovať k tomu, aby boli „rovnejšie“ a modernejšie. Toto číslo, pre zmenu, venujeme predovšetkým tým, pre ktorých firemné programy rovných príležitostí vznikajú, a síce zamestnancom a zamestnankyniam.

Je to číslo letné, prázdninové, dovolenkové, snáď preto oceníte jeho mierne odľahčený, odpočinkový obsah a tón. O dôležitosti relaxácie v dnešnom pracovne intenzívnom živote si prečítajte v článku Podcenit chronický stres se nevyplácí. Jitka Kolářová vám dá stručný návod, ako čo najlepšie zosúladiť osobné a pracovné povinnosti, aby ste mohli byť všetkým, čo si prajete (Slaďování a time management - tipy pro zaměstnance a zaměstnankyně). S vedomím, že rodičia malých detí to s harmonizáciou práce a osobného života majú ešte o niečo ťažšie než zvyšok zamestnaných vám prinášame výsledky nášho posledného výskumu zacieleného na matky detí do 10 rokov (Matky dětí do deseti let se ve velké míře setkávají s diskriminací).

To, že pomôcť svojim zamestnancom a zamestankyniam nájsť akúsi rovnováhu medzi pracovnými, osobnými a rodinnými rolami ide, a že to dáva morálny i ekonomický zmysel, dokladajú v tomto čísle rozhovor k firemnej materskej škôlke Raiffeisen banky a malý „zosúlaďovací“ test pre zamestnávateľov.

Už veľakrát sme v spravodaji písali o tom, že tie najlepšie a najprogresívnejšie firmy robia pre podporu rovných príležitostí žien a mužov a pre ich pocit pohody a harmónie veľa nad rámec svojich zákonných povinností. Ak ste u nich čiste náhodou zamestnaní, skúste naložiť s benefitami, ktoré sú Vám poskytnuté čo najzodpovednejšie. Personálne programy tohto typu, aby boli funkčné a úspešné, potrebujú totiž efektívny management – zo strany toho, kto ich realizuje i zo strany toho, kto ich využíva.

Ničím nerušené leto praje

Nina Bosničová, redaktorka

Obsah čísla

Rovné příležitosti v praxi

Slaďování a time management - tipy pro zaměstnance a zaměstnankyně

Flexibilita práce, slaďování práce a rodiny – to jsou slova, která často adresujeme zaměstnavatelům a přesvědčujeme je, aby vycházeli svým zaměstnancům a zaměstnankyním vstříc při zvládání jejich rozličných životních rolích. Nicméně, v pracovním vztahu, jako v každém jiném vztahu, jsou vždy dvě strany.
Rovné příležitosti v praxi

Jak jste si to sladili? – work/life balance test pro firmy

Jistě nám dáte za pravdu, že do správného letního čísla firemního zpravodaje patří test. Vzhledem k tomu, že tématem toho současného je odpočinek a relaxace zaměstnanců a zaměstnankyň, kvíz níže vám pomůže zjistit, jaké jsou různé způsoby podpory slaďování osobního a pracovního života a také určit, do jaké míry je vaše firma realizuje.
Rovné příležitosti v praxi

Podcenit chronický stres se nevyplácí

Mluvíme-li o nemocech z povolání, obvykle se nám především vybaví pracoviště, která jsou zjevně nebezpečná naší tělesné schránce. Zvedání těžkých břemen, práce s jedovatými chemikáliemi nebo přílišná hlučnost. V ekonomice, kde čím dál tím více pracovních pozic patří do sektoru služeb, je však stále větším rizikem dlouhodobý stres.
Rovné příležitosti v praxi

Slaďuji, tedy jsem

Slaďování je téměř harmonický výraz pro naprosto neharmonickou činnost – tedy - pokud se týká mé osoby. Dokud o něm v práci mluvíme, vymýšlíme kampaně, slogany, vizuály, strategie propagace – je vše v pořádku. Naprosto bez problémů se dokážu k významu toho slova přiblížit a nějakým způsobem ho uchopit.
Rovné příležitosti v praxi

Rodiče z Raiffeisenbank mají možnost využít školku ŽIRAiFKA

Firmy, které umožňují svým zaměstnankyním a zaměstnancům využít firemní školku či jesle by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Proto pokaždé když na nějakou narazíme, ihned o tom informujeme. Tentokrát se jedná o firemní školku ŽIRAiFKA, která je určena zaměstnankyním a zaměstnancům banky Raiffeisenbank
Osobnost

Nejhorší je každodenní, téměř nepozorovatelná diskriminace Romů

Odchody Romů do Kanady, opakované nucené sterilizace romských žen, etnická segregace ve vzdělávání a tzv. nulová tolerance vůči všem „nepřizpůsobivým“ – to všechno jsou v české společnosti aktuální témata, která jsou však většinou diskutována jen z pohledu majoritní společnosti. Jejich důležitost narůstá i proto, že na
Osobnost

Češi umí migrantům pomáhat, to nezmění ani internetoví žvanilové

Evropské země čelí vesměs podobným problémům v řešení integračních procesů migrujících obyvatel. Ženy – migrantky jsou velice často „tahounkami“ svých rodin po ekonomické stránce. Právě na aspekty integrace migrantek do české společnosti a rozvoj jejich vzdělání se už řadu let zaměřuje
Rovné příležitosti v praxi

Matky dětí do deseti let se ve velké míře setkávají s diskriminací

Prokázal to výzkum, který si od společnosti Ipsos-Tambor nechala zpracovat o.p.s. Gender Studies. Ve výzkumu mezi 605 respondentkami – matkami dětí do deseti let – odpovědělo 54 procent žen, že se setkalo s diskriminací v zaměstnání nebo při hledání zaměstnání na základě svého rodičovství.
Aktuálně...

Evropa pro rovnost žen a mužů

V březnu 2009 spustila Evropská komise kampaň k problematice genderového platového rozdílu. Na konci června k tomu uspořádala v Praze tiskovou konferenci, kde byl hlavním vystupujícím Vladimír Špidla, eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Na konferenci byla řeč nejen o platové diskriminaci,
Aktuálně...

Mohli bychom takhle žít navždy?

„Mohli bychom takhle žít navždy,“ říká svému otci Josephine, jedna z hlavních hrdinek francouzského filmu 35 panáků rumu, který natočila režisérka Claire Denis. Koho z nás to někdy nenapadlo? Prodloužit momenty štěstí, vazeb, citů, a doufat, že vydrží dost dlouho, abychom najednou nedošli k jejich konci.
Gender Studies

GENDER STUDIES, o.p.s. A ROK 2008

Rok 2008 byl pro Gender Studies rokem plným aktivit, ukončování dlouholetých projektů a startu nových. Na konci února skončil dvouletý projekt O rovnosti s firmami a v srpnu tři a půl roku trvající mezinárodní projekt Půl na půl. V obou projektech byla vydána řada publikací a byly (mimo jiné) vytvořeny
Gender Studies

Čím jste a čím byste chtěli být?

Gender Studies zahájilo informační kampaň „Čím jste a čím byste chtěli být?“, která je zaměřena na harmonizaci osobního a pracovního života, hlavním mottem kampaně je: „Zákon je na vaší straně: na slaďování osobního a pracovního života máte právo“.

Co si myslíte o ... ?

Zohledňujete v přístupu k zaměstnaným rodičům to, že je období prázdnin?
Na otázku odpovídají:

Ilona Malá, ředitelka personálního oddělení, Pivovary Staropramen a.s.

V naší společnosti sestavujeme plán dovolených již na začátku roku, a to s ohledem na sezónnost našeho výrobního a obchodního procesu, abychom zajistili čerpání dovolených přes letní prázdniny adekvátně všem zaměstnancům napříč společností. Máme nastaven i měsíční kontrolní mechanismus, kdy managementu společnosti zasíláme přehled těchto naplánovaných dovolených. V případě, že si zaměstnanci dovolenou nevyberou, snažíme se s manažery najít cestu, jak tuto zbývající dovolenou čerpat.

Vždy je na dohodě v týmu a schválení daného manažera, jak dovolené rovnoměrně rozloží. Při svém rozhodování pak každý manažer zohledňuje, zda má zaměstnanec prioritu kvůli rodinné situaci a zajištění letních prázdnin pro děti. Co je důležité říci, že i přes zmíněnou letní sezónnost dbáme na to, aby i nejvíce dotčené skupiny zaměstnanců, jako jsou obchodní, logistické a výrobní týmy, měly možnost dle svých potřeb čerpat i více týdnů dovolené vcelku.

Pavla Teplá, konzultantka v oddělení lidských zdrojů, Vodafone

Vodafone se zaměstnancům s dětmi snaží vyjít co nejvíce vstříc a to především v období prázdnin, kdy jsou zavřené školy i většina školek. Manažeři zaměstnaným rodičům umožňují vzít si dovolenou v době, kdy ji nejvíce potřebují. K tomu navíc v průběhu léta pořádáme například denní anglickou školku v prostorách English garden School nebo dětský letní tábor. V průběhu školního roku plánujeme vyplnit jednodenní prázdniny celodenními akcemi pro děti bez rodičů, jednou z plánovaných aktivit je výlet do Zoo.

Obecně našim zaměstnaným rodičům na mateřské dovolené nabízíme flexibilitu - částečné pracovní úvazky a práci z domova.

Zaměstnanci si také kromě pětitýdenní dovolené mohou vzít i v případě nemoci dětí ročně 3 sick days. Aktivity pro rodiče a jejich děti neustále rozšiřujeme. Nedávno jsme například v naší restauraci Fuel zprovoznili dětský koutek.

Naďa Padevětová, HR Front Office Manager, Human Resources, Citibank Europe plc, organizační složka

I v průběhu léta musíme zajistit běžný provoz banky, a to při čerpání dovolených zaměstnanců. Jedná se tedy spíše o individuální přístup a dohodu zaměstnaných rodičů s manažerem, protože chápeme, že rodiče potřebují čerpat dovolenou v době, kdy jsou uzavřena školská zařízení. Jednotlivá oddělení banky pak podle potřeby posilujeme letními brigádami z řad vysokoškolských studentů. Pravda je, že rodiče malých dětí svou dovolenou pečlivě plánují, protože potřebují mít předem jasno, jak bude o děti během prázdnin postaráno, a proto se se svým manažerem a kolegy včas dohodnou.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí