x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

10/2008 Téma tohoto čísla

Flexibilní pracovní uspořádání

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
léto už nám skončilo a některé/někteří z vás určitě mají pocit, jako když tu vůbec nebylo. Strávili jste většinu času v kanceláři a ne venku na kole či na procházce? Děti byly celé léto u prarodičů nebo na táboře a vám připadá, že jste si jich vůbec neužili? Je na čase zamyslet se nad alternativním resp. flexibilním pracovním úvazkem. Pro některé je flexibilní forma pracovního uspořádání nutností, pro jiné příjemným zpestřením organizace práce.

Flexibilních pracovních uspořádání je několik, pro vaši představu mi dovolte některé z nich vyjmenovat:
Flexibilní formy pracovní doby: částečné úvazky, víkendová práce, volná flexibilní pracovní doba, práce na směny, zhuštěný pracovní týden, posunutí začátku a konce práce, noční práce, práce přesčas, termínovaná práce, úkolová práce, konto pracovní doby.
Flexibilní formy místa práce: práce na dálku, pohyblivé pracovní místo, sdílení pracovního místa, práce z domova.
Flexibilní formy pracovní smlouvy: smlouva na dobu určitou, dohoda o provedení práce, dohoda o provedení pracovní činnosti, sdílený pracovní úvazek, agenturní zaměstnávání, práce na živnostenský list.
Mezi flexibilní formy v zaměstnání také patří: vědecké volno či dovolená za účelem vzdělávání, pracovní doba přizpůsobená školnímu roku, částečný odchod do důchodu aj.

Ale dejte si pozor, pro některé zaměstnavatele (nebo spíše pro většinu) znamená flexibilita být k dispozici kdykoliv a kdekoliv.

Víte už o flexibilních pracovních úvazcích dost a zajímají vás jiná témata? Přečtěte si rozhovor s Laurou Harper, ředitelkou pro veřejnou politiku organizace Maine Women's Lobby, o tom jak prosazují svá práva ženy v americkém státě Maine.

Zajímají vás akce v nejbližší době? Navštivte seminář k antidiskriminační legislativě, který pořádá Gender Studies 30.10. nebo konferenci Rovné příležitosti: zanedbaná priorita českého předsednictví v Evropské radě, kterou pořádá 5. listopadu Česká ženská lobby.

Chcete se dozvědět více o svém pohledu na rovné příležitosti? Projděte pět rychlých otázek kvízu Buď v pohodě, přemýšlej rovně!

Přeji příjemné babí léto při čtení článků v novém čísle zpravodaje.

Alexandra Jachanová Doleželová,
šéfredaktorka

Obsah čísla

Fit pro změnu

Buď v pohodě, přemýšlej rovně!

Projděte pět rychlých otázek a dozvíte se víc o mužích a ženách, o sobě i o společnosti, ve které žijete. Kvíz vznikl v rámci projektu Fit pro změnu a je určen všem „náctiletým“, s nimiž se pokoušíme navázat dialog.
Rovné příležitosti v praxi

Život mezi jistotou a flexibilitou

Zeptáte-li se namátkou různých lidí, co si představují pod pojmem flexibilita v zaměstnání, jistě odpoví něco na způsob „práce od rána do večera“ nebo „snadný vyhazov“.
Rovné příležitosti v praxi

Alternativní pracovní úvazky

V poslední době je možné zaznamenat trend, kdy řada osob již nemůže či nechce pracovat v rámci plného pracovního úvazku, ale zároveň je pro ně nepřijatelná myšlenka nepracovat vůbec či se stát pouhým příjemcem či příjemkyní sociálních dávek.
Osobnost

Postavení žen v Maine, aneb najděte několik podobností…

Laura Harper je ředitelkou pro veřejnou politiku organizace Maine Women’s Lobby. To bylo jediné – vedle upřímného doporučení od Dana Shagouryho ze Senátu státu Maine – co jsem o Lauře s prvním poslaným emailem věděla… Naštěstí ale žijeme v době „globální vesnice“, kdy na internetu najdeme všechno, často i to, co bychom nečekali.
Protipól

Flexibilní úvazky: krásné i nebezpečné

Termín flexibilní byl – zejména ve spojení s pracovním úvazkem – ještě nedávno nahlížen výhradně z pohledu zaměstnavatele. Tedy ve smyslu: pracuj v průměru více než osm hodin denně, buď připraven/a kdykoli zůstat v práci do noci, buď ochoten/a obětovat víkend, nikdy nevypínej telefon, na projekty se
Aktuálně...

Zveme vás na kulatý stůl k antidiskriminační legislativě

2. července 2008 přijala Evropská komise návrh směrnice, která zajišťuje ochranu před diskriminací z důvodu věku, zdravotního postižení, sexuální orientace a náboženského vyznání nebo světového názoru mimo pracoviště. Gender Studies, ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung,
Aktuálně...

Alternativním skupinám dveře otevřené!

Na konci letošního léta zahájila Česká společnost pro rozvoj lidských zdrojů (ČSRLZ) projekt, jímž reaguje na rostoucí zájem zaměstnavatelů i zaměstnanců a zaměstnankyň o různé typy nestandardních pracovních úvazků. Tedy všech těch, které nesplňují podmínku osmihodinové pracovní doby, ale jsou

Co si myslíte o ... ?

Podporuje vaše firma/organizace flexibilní pracovní úvazky? Proč ano/ne?
Na otázku odpovídají:
Iva Baroňová, Specialistka náboru a personálního rozvoje, PLIVA - Lachema a.s.

Flexibilní pracovní úvazky považujeme bezpochyby za jeden z účinných nástrojů, kterým budou společnosti, a to i ty výrobní, řešit stále se prohlubující nedostatek zaměstnanců na pracovním trhu. Tím mám na mysli zejména využití flexibilních pracovních úvazků při zaměstnávání matek a otců na rodičovské dovolené, studujících či seniorů, kteří ještě nechtějí odcházet do plného starobního důchodu a mají chuť své zkušenosti dále předávat.
Upřímně však musím říci, že vzhledem ke specifickému charakteru naší farmaceutické výroby, kde zaškolení každého zaměstnance je časově i finančně velmi náročné, je v naší společnosti využívání různých typů flexibilních pracovních úvazků spíše „v plenkách“. Jejich důležitost si však dobře uvědomujeme a hledáme nejlepší cesty pro společnost i pro naše zaměstnance, jak flexibilní pracovní úvazky v blízké budoucnosti využívat ve větší míře u těch pozic, u nichž to pracovní náplň umožní.


Michaela Vránová, Projektová manažerka, EuroProfis s.r.o.

Společnost EuroProfis s.r.o. velmi intenzívně podporuje flexibilní pracovní úvazky a umožňuje svým zaměstnancům a zaměstnankyním dohodnout individuální pracovní dobu na částečný pracovní úvazek.
Samozřejmostí je také práce z domova pro všechny, kterou je možné nahlásit operativně svému nadřízenému či nadřízené třeba i tentýž pracovní den. Firma podporuje práci z domova i poskytnutím firemního notebooku a mobilního telefonu většině svých zaměstnanců a zaměstnankyň. Společnosti to přináší možnosti zaměstnat tak početnou skupinu studentů a studentek či rodičů s malými dětmi, které se pak firmě odvděčují svou loajalitou a spolehlivostí. Já osobně jsem nastoupila do společnosti na poloviční pracovní úvazek při rodičovské dovolené a firma na mé potřeby slaďování osobního a pracovního života reagovala vždy velmi vstřícně. I v případě nenadálé nemoci mého syna mi byla umožněna práce z domova či napracování v dalším pracovním týdnu.


Pavla Slabihoudková, Senior Manager v oddělení Human Resources, KPMG Česká republika

KPMG Česká republika flexibilní pracovní úvazky podporuje. Vzhledem k věkovému průměru zaměstnanců v naší společnosti, který je 31 let, je pochopitelné, že řada našich žen (případně i mužů) odchází po určité době na mateřskou či rodičovskou dovolenou. V současné době je na mateřské či rodičovské dovolené více než 90 žen. S ohledem na jejich dosavadní kariérní růst jsou jim ponechány po určitou dobu některé výhody, které jim zajišťují možnost být s firmou stále v kontaktu. Dostávají pravidelně informace o novinkách, odborné podklady a interní časopis, pozvánky na skupinové nebo celofiremní společenské aktivity: letní piknik, vánoční večírek nebo mikulášská pro děti. Zaměstnanci v manažerských pozicích si po určitou dobu mateřské dovolené mohou ponechat firemní vůz, mobil či počítač.
Zaměstnancům, kteří pečují o malé děti, se snažíme vyjít vstříc i v úpravě pracovní doby: na zkrácený úvazek nyní pracuje 74 žen (před dvěma lety jich bylo 44), které se vrátily z mateřské dovolené. Celkový počet zaměstnanců pracujících na zkrácený úvazek je nyní 98, přičemž před dvěma lety to bylo 56.
Naší snahou je zajištění rovných příležitostí žen a mužů nejen v kariérním postupu a odměňování, ale také při uzpůsobení pracovních podmínek, zejména pracovní doby, pro ženy nebo muže na mateřské, resp. rodičovské dovolené. Zaměstnanci mohou během mateřské či rodičovské dovolené dále studovat a prohlubovat si odborné znalosti, což následně napomáhá jejich hladkému návratu do zaměstnání. Podmínky jsou upravovány individuálně a především s ohledem na zajištění řádného chodu činnosti společnosti. Primárním přínosem je hlavně posílení důvěry a loajality zaměstnanců a jejich spokojenost.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí