x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

12/2008 Téma tohoto čísla

Úřad roku Půl na půl 2008

Myšlenka monitorovat situaci v oblasti rovných příležitostí žen a mužů na úřadech veřejné správy vznikla v roce 2006 na základě analýzy, kterou Gender Studies, o.p.s. provedla na krajských úřadech. Vyplynuly z ní údaje svědčící o nevelkém zájmu o problematiku rovnosti žen a mužů ze strany vedení úřadů. Zároveň se však ukázalo, že existují i takové úřady samosprávy, které vyrovnání šancí mezi ženami a muži aktivně prosazují. Proto se dohodly Gender Studies a Ministerstvo vnitra na tom, že by bylo zajímavé situaci ve veřejné správě průběžně monitorovat a to nejlépe prostřednictvím soutěže, která by podpořila citlivost úřadů v genderové oblasti a zároveň je pozitivně motivovala.

Politiku zaměřenou na vyrovnání šancí žen a mužů by měly prosazovat všechny úřady veřejné správy nejen proto, že Česká republika při vstupu do EU podepsala závazné dokumenty a přejímá evropskou legislativu v této oblasti. Faktem totiž je, že v České republice nebylo dosaženo rovnosti příležitostí žen a mužů ani v soukromém ani v pracovním životě a úřady veřejné správy by měly vyrovnávání šancí podporovat především v pracovně-právních vztazích a měly by provádět osvětu zaměřenou na veřejné mínění.

Soutěž Úřad roku Půl na půl – respekt k rovným příležitostem se zrodila s cílem zvyšovat citlivost úřadů k rovnosti žen a mužů, monitorovat opatření, která úřady v této oblasti zavádějí, a podporovat zavádění principů gender mainstreamingu do práce a praxe úřadů samotných.

Do nultého (testovacího) ročníku v roce 2007 se přihlásilo 39 úřadů, jejichž aktivity v oblasti rovnosti žen a mužů potvrdily, že se některé úřady touto problematikou zabývají a že je zajímá.

Nultý ročník soutěže nám poskytl možnost nahlédnout do práce úřadů v oblasti rovných příležitostí žen a mužů. Zjistili jsme, že většina přihlášených úřadů aktivně podporuje a zřizuje zařízení péče o děti v předškolním věku, vytváří bezplatná internetová místa pro občany a občanky, podporuje prohlubování kvalifikace rodičů, kteří se vracejí na trh práce po mateřské a/nebo rodičovské dovolené, vzdělává zaměstnance a zaměstnankyně v problematice rovnosti žen a mužů a vytváří genderové statistiky především v oblasti zaměstnanosti a strategických cílů kraje, města či obce.

Do oficiálně prvního ročníku v letošním roce, který byl zaměřen především na podporu slaďování rodinného/osobního a pracovního života, se přihlásilo 62 úřadů, tedy téměř dvojnásobek než vloni.

V kategorii krajských úřadů zvítězil Krajský úřad Jihomoravského kraje, v kategorii obcí III. typu se vítězem stal úřad městské části Praha 10, v kategorii obcí II. typu pak Městský úřad Žlutice a v kategorii obcí I. typu obecní úřad Milotice.

Slavnostní předání ocenění proběhlo 4. září 2008 na konferenci Rozvoj lidských zdrojů ve veřejné správě, kterou pořádal Odbor rozvoje lidských zdrojů ve veřejné správě Ministerstva vnitra spolu s Univerzitou Palackého v Olomouci.

Více o úřadech se dozvíte v tomto čísle zpravodaje,
přeji příjemné čtení,
Eva Ferrarová, Gender Focal Point, Ministerstvo vnitra ČR

Obsah čísla

Gender Studies

Vzdělávejte se s Gender Studies: nabízíme akreditované vzdělávací kurzy pro úředníky a úřednice veřejné správy a speciální publikaci

Česká vláda se zavázala k prosazování rovných příležitostí prostřednictvím gender mainstreamingu: prioritní oblasti každoročně zveřejňuje v dokumentu Priority a postupy vlády při prosazování rovnosti žen a mužů. Praktická realizace opatření však naráží na mnohé bariéry, mj. i nedostatek relevantních informací a metodik vhodných postupů.
Gender Studies

Nový český film z nezávislé produkce: Fakta nebo fikce?

Interkulturní a genderově spravedlivá společnost v České republice bohužel není samozřejmostí. Členové a členky studentského klubu RelaKs v Ústí nad Labem proto natočili krátký film „Fakta nebo fikce? – film o nich a o nás“, který je jednou z možných cest, jak si existující diskriminaci
Úřad roku

Mezi Krajskými úřady vede Jihomoravský kraj

Krajský úřad v Jihomoravském kraji získal první místo v ocenění Úřad roku: Půl na půl – respekt k rovným příležitostem v kategorii Krajské úřady. Úřad udržuje kontakt se zaměstnankyněmi na mateřské, resp. rodičovské dovolené, nabízí flexibilní pracovní dobu a zkrácené úvazky. Sleduje genderové statistiky uvnitř
Úřad roku

Praha 10 zazářila mezi obcemi typu III.

Praha 10 sleduje statistiku odměňování pracovníků a pracovnic úřadu. Zaměstnanci a zaměstnankyně na mateřské či rodičovské dovolené mohou komunikovat s úřadem i na webových stránkách a mají možnost nastoupit do zaměstnání na flexibilní pracovní úvazek.
Úřad roku

Mezi malými úřady zabodovaly Žlutice a Milotice

Městský úřad Žlutice získal ocenění Úřad roku: respekt k rovným příležitostem v kategorii Obce II. typu, obecní úřad Milotice v kategorii Obce I. typu. MÚ Žlutice provádí průzkum spokojenosti zaměstnanců a zaměstnankyň, poskytuje zkrácenou pracovní dobu rodičům s malými dětmi, hradí
Úřad roku

Nechte se inspirovat opatřeními jiných úřadů

Od roku 2007 organizuje Gender Studies, o.p.s. ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR soutěž Úřad roku „Půl na půl"- respekt k rovným příležitostem, jejímž cílem je zvýšení citlivosti úřadů k  problematice rovnosti žen a mužů a podpora zavedení principů gender mainstreamingu a opatření
Rovné příležitosti v praxi

Rovnost žen a mužů v praxi Magistrátu města Vídeň

Na vídeňském magistrátu se věnují otázce rovnosti žen a mužů koncepčně a systematicky. Pozornost je věnována jak tématu rovnosti mezi zaměstnanci a zaměstnankyněmi magistrátu, tak i respektování rozdílných potřeb občanů a občanek města.
Rovné příležitosti v praxi

Banskobystrický samosprávný kraj porazil na Slovensku soukromé zaměstnavatele

Na Slovensku vyhlašuje Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny každý rok soutěž „Zamestnávateľ ústretový k rodine“, do této soutěže se mohou vedle soukromých zaměstnavatelů přihlásit také úřady veřejné i státní správy. V roce 2007 vyhrál v kategorii „Rovnost příležitostí žen a mužů“ Banskobystrický samosprávný kraj.
Osobnost

Na Praze 4 máme více než deset procent celorepublikové kapacity jeslí…

Jan Schneider je ředitelem Zdravotnického zařízení Podolí, které spravuje troje jesle na Praze 4, dále je členem zastupitelstva MČ Praha 4. V dnešní době je Praha 4 spíše výjimkou. V České republice je v současnosti kolem 45 jeslí a jejich počet se stále snižuje. Praha 4 se rozhodla jesle udržet a Jan Schneider spolupracuje
Firma roku: Rovné příležitosti

Ocenění Firma roku: rovné příležitosti 2008 získává…

Výsledky Ocenění Firma roku: rovné příležitosti 2008 byly vyhlášeny na konferenci Návrat rodičů do zaměstnání po mateřské/rodičovské dovolené pořádané obecně prospěšnou společností Gender Studies, o.p.s. v O2 Žlutých lázních 12.listopadu. Soutěž již popáté vyhlašuje Gender Studies a

Co si myslíte o ... ?

Proč jste se přihlásili váš úřad do soutěže Úřad roku?
Na otázku odpovídají:

Karel Macků, tajemník, Městský úřad Dačice

Městský úřad Dačice se dlouhodobě zabývá otázkami rovnoprávného postavení mužů a žen v rámci městského úřadu. Snažíme se o co největší soulad mezi soukromým a pracovním životem našich zaměstnanců, protože si dostatečně uvědomujeme, jak náročná a občas i konfliktní je práce úředníka ať samosprávy, tak i státní správy. Současně si uvědomujeme i to, že spokojenost zaměstnanců se projevuje ve vztahu úřadu a veřejnosti. Soutěž „Úřad roku Půl na půl - respekt k rovným příležitostem“ nám pomohla v tom, že jsme si uvědomili, jaké kroky jsme v této problematice již učinili, jaké nás ještě čekají a současně nám pomohla v tom, že se můžeme inspirovat praxí jiných úřadů. Nezanedbatelný význam soutěže je i v tom, že nám umožnila jednoduchým způsobem deklarovat směrem k veřejnosti náš zájem o tuto problematiku. Získané třetí místo v naší kategorii a možnost vystoupit na konferenci v Olomouci přispělo k propagaci města, ve kterém byl vynalezen kostkový cukr, tedy Dačic.



Dagmar Bauerová, tajemnice, Městský úřad Kdyně

Funkce tajemnice úřadu sebou přináší kromě jiného spoustu různých dotazů, dotazníků, atd. Snažím se na všechny odpovídat, zvlášť pokud přichází elektronickou poštou. Ne vždy ale mám dostatek času na odpověď. Tak tomu bylo i v případě dotazníku k soutěži MV ČR „Úřad roku Půl na půl – respekt k rovným příležitostem“. Přiznávám se, že jsem jej vyplnila aniž bych si uvědomila, že jde o soutěž. Prostě jsem myslela, že jde o nějaké šetření ministerstva a vzhledem k tomu, že jsem nepotřebovala žádná další zjišťování a odpovědi jsem znala, netrvalo vyplnění dlouho a příliš mne to nezdrželo. Uvedla jsem vše podle skutečnosti. Tak pro mne bylo velmi příjemným zjištěním, že opatření, která za podpory vedení radnice v této oblasti činíme, nejsou až tak úplně samozřejmá a posunula náš úřad na 2. místo v kategorii pověřených úřadů. A protože vyhodnocení soutěže se konalo na konferenci v Olomouci, ve městě, kde jsem prožila svá studentská léta, ráda jsem si pro ocenění dojela. Teprve při vyhlašování  výsledků  mi ale došel význam celé soutěže a také fakt, co můžeme ještě vylepšit. Příští rok se určitě přihlásíme znovu.



Lubomír Šrámek, tajemník, Městský úřad Tábor

Každá soutěž je pro nás příležitostí pro porovnání našich schopností, dovedností a úrovně naší práce s dalšími organizacemi. Účast v soutěžích nás posunuje dále, poskytuje nám možnost získání příkladů dobré praxe od ostatních a důležitý pohled na nás z venku. Samozřejmě jsme tak uvítali možnost zúčastnit se soutěže o úřad roku, protože si myslím, že pro rovné příležitosti mužů a žen vytváříme jako zaměstnavatel velice exkluzivní podmínky. Druhé místo v soutěži nám naši domněnku částečně potvrdilo. Je ovšem plno věcí, které je potřeba ještě zlepšit a soutěž nám v tom poskytla skvělou inspiraci.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí