x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

Zpravodaj 03/2020 Genderově citlivé vzdělávání

Čtení pro malé feministy a feministky

30.11.2020, Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Rádia Wave

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i teenagery a teenagerky, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave.

📖 Pižďuchové jsou jedinou knihou pro děti z pera Václava Havla. Vyprávění o podivně zacyklených neurčitých bytostech vzniklo na objednávku pro německé nakladatelství v 70. letech. Havel v něm (jak mu ostatně bylo vlastní i v dramatech pro dospělé) vystihl absurditu společnosti fungující na základě drobných úsluh a službiček. Chcete-li se svými dětmi naťuknout složitá témata jako hodnotu a význam svobody jedince, začít můžete s touto útlou knížkou s krásnými ilustracemi Jiřího Sopka v česko-anglickém vydání, která konečně vychází po dlouhých 17 letech v dotisku.

Doporučený věk: 6+, ideální pro společnou četbu s dítětem

📖 Safíroví ledňáčci a Glutaman, dobrodružný román pro milovníky gastronomie, odhalí život v tajemné pražské čtvrti Rohansko. Tříčlenná partička kluků říkající si podle nožíků ve tvaru vodních ptáčků Safíroví ledňáčci získá tajný deník kapitána přístavu, díky kterému se dostane na stopu šíleného vědce. Autor Bogdan Trojak nezapře, že je básníkem, jazyk, v němž malým čtenářům servíruje napínavý příběh z paralelního vodního světa, oplývá hravostí a imaginací. Kniha se dostala do letošního výběru Českého svazu knihkupců a nakladatelů „Nejlepší knihy dětem“ také díky okouzlujícímu grafickému zpracování.

Doporučený věk: 8+

📖 Nimona, hrdinka stejnojmenného komiksu Noelle Stevenson, se se světem, v němž donedávna proti sobě stáli dva superhrdinové se společnou minulostí, zrovna nemaže. Drzá a nekontrolovatelná dívka se umí převtělit do čehokoliv živého, aby ochránila sebe, a především svého šéfa Temnotaje. Silný a vtipný komiks, který zdaleka není jen parodií fantasy žánru, ale jde mnohem dál až k temným stránkám každého z nás. Stevenson, spoluator*ka komiksové série Záleskautky, je nebinární, a její*jeho postavy jednají nehledě na mužské a ženské stereotypy. Za Nimonu získal*a amerického komiksového Oscara – Cenu Willa Eisnera.

Doporučený věk: 12+

📖 Malé prasátko je série leporel od Jaromíra Plachého, spoluautora dnes už světově proslavené videohry Botanicula. Kulaťoučké růžové hrdiňátko zažívá vše podstatné v životě mláděte a u toho se vždy samozřejmě umaže. Ilustrace jsou provedeny v hutných základních barvách a jasných plochách, upoutají tak i ta nejmenší očka.

Doporučený věk: 1+

 

ČTENÁŘSKÁ RECENZE

(Autorkou recenze je Julie Kollarovitsová (11) z Opavy. Pokud i vy máte doma mladého čtenáře nebo mladou čtenářku, který/která by k nám rád/a napsal/a recenzi na aktuální knihu, ozvěte se nám!)

Raina Telgemeier: Nervy

Nová knížka mojí oblíbené spisovatelky Rainy Telgemeier se jmenuje Nervy. Knížka je o tom, co autorka sama zažila, když prožívala období od 4. do 5. třídy. Je to komiks, což je médium, které mám hodně ráda.

Děj knížky Nervy je o tom, že se hlavní hrdinka Raina, která je ve 4. třídě, bojí zvracení a myšlenky, že jí bude špatně, a tak se taky dle mého názoru bojí jíst. A aby těmto problémům předešla, tak chodí k terapeutovi. Má ale i jiné problémy, jedna holka ze školy se jí posmívá a dělá si z ní legraci. K tomu se ta holka začala bavit s její nejlepší kamarádkou, která se bude za chvilku stěhovat a Raina se bojí, že už nebudou nejlepší kamarádky. Co má teda Raina dělat?

Od Rainy Telgemeier mám všechny dětské komiksy a tenhle je rozhodně nejlepší. Knížka má i poučení pro ty, kteří mají nějaké trápení. Autorka radí, že když někoho něco trápí, má se svěřit a poradit se s někým v okolí nebo když má někdo z něčeho strach, tak nemá ztrácet hlavu a požádat někoho o pomoc nebo o radu. To, co Raina prožívá, by se mohlo dít nebo děje komukoli z nás. Je to knížka, která je vhodná jak pro kluky, tak pro holky. Knížka se mi velmi líbila. Doporučuji všem, kteří mají rádi buď komiksy, nebo se něčeho velmi bojí.

 

SETKÁNÍ

Doporučovat návštěvu výstavy, čtení nebo festivalu je aktuálně kvůli epidemiologické situaci velmi nejisté. Jestliže se ale chcete setkat s více autentickými nezletilými recenzenty a recenzentkami, na Facebooku najdete skupinu Nezletilí kritici. Každý týden zde vychází alespoň jedna recenze, nechybí videorecenze, ankety nebo knižní výzvy.

 

SLOVNÍK dnešních čtenářů a čtenářek

D-ark fantasy je podmnožinou dnes široce oblíbeného žánru fantastiky. Zahrnuje vyprávění s množstvím krutých, démonických a hororových prvků. Hlavními postavami se stávají upíři, vlkodlaci nebo mumie. Mistrem tohoto žánru byl H. P. Lovecraft, jehož povídky vycházejí aktuálně v působivých komiksových adaptacích. Domácí uznávanou autorkou dark fantasy je Petra Neomillnerová se svou sérií Nakažení.

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).

Email *