x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

12/2011 LGBT v práci a rodině

Dvacet let Gender Studies

2.12.2011, Kristýna Ciprová, Gender Studies, o.p.s.
Gender Studies, o. p. s. slaví v prosinci 20. výročí své existence. Organizace prošla během dvaceti let mnohými změnami, v současnosti ji lze považovat za etablovanou instituci, která podstatně ovlivňuje genderovou rovnost v české společnosti.

Gender Studies, o. p. s. slaví v prosinci 20. výročí své existence. Organizace prošla během dvaceti let mnohými změnami, v současnosti ji lze považovat za etablovanou instituci, která podstatně ovlivňuje genderovou rovnost v české společnost.

„Vznik Gender Studies je velký úspěch. Před dvaceti lety zde nebylo nic, ani jsme termín „gender“ neznaly a nedovedly vyslovit. Vysvětlovaly jsme sobě i posluchačům základní pojmy jako „feminismus“, „gender“, „ženské hnutí“ a „emancipace“. Paralelně při tom jsme reagovaly v novinách na antifeminismus mnoha mužů, kteří se vrátili z exilu, a musely jsme se hádat i na zahraničních konferencích, že není možné interpretovat postavení žen v postkomunistických zemích dle schémat vytvořených na Západě. Věděly jsme spíše, co je to antifeminismus než feminismus. Dnes je Gender Studies fungující knihovna, centrum pro projekty na podporu žen, středisko, které je oslovováno politiky i vládními činiteli. Nikdo již nepochybuje, že Gender Studies a tematika, kterou evidují, patří do této společnosti,“ říká zakladatelka Gender Studies, Jiřina Šiklová. Lada Wichterlová, dlouholetá zaměstnankyně a manažerka Gender Studies, k tomu podotýká: „Dnes už tolik nediskutujeme o feminismu, diskutujeme mnohem více o genderových dopadech ekonomických reforem, novel zákonů, směřování rodinné politiky, o dlouhodobých dopadech jednotlivostí na životy českých žen a mužů. Zabýváme se tím, co udělat pro rodiče s malými dětmi a seniorky či seniory, kteří čelí diskriminaci na trhu práce. Diskutujeme o tom, co udělat pro osamělé matky, jak předcházet negativním dopadům rozvodů a rozchodů na situaci jednotlivců, diskutujeme o tom, co udělat pro oběti znásilnění, pro oběti sexuálního obtěžování. Ale hlavně se snažíme prosadit pozitivní opatření. A jsme slyšeny a viděny, vnímány a respektovány. Prostor se pomalu otevřel, diskutuje se mnohem lépe, svobodněji a sebevědoměji. S ohledem na stav české společnosti jsme pořád na začátku, ale od devadesátých let jsme ušly kus cesty.“

Z historie Gender Studies

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).

Email *