x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

01/2019 Gender ve zdravotnictví

Nově dětský fond v knihovně Gender Studies

25.2.2019, Michaela Chržová, Gender Studies o.p.s.

V redakcích nakladatelských domů se čím dál častěji skloňuje téma genderové diverzity v obsahu dětských knih. Spisovatelé a spisovatelky mají možnost podpořit malé čtenáře a čtenářky k nestereotypnímu přístupuk genderové identitě a jejímu vyjádření. Hrdinky a hrdinové knih ovlivní, jaké role ve společnosti později děti zaujmou.

S pomocí takových knih pak dokážou děti přistupovat mnohem otevřeněji a bez předsudků nejen samy k sobě, ale i k ostatním.Učitelé, učitelky a rodiče, kteří často tvoří pojítko mezi dítětem a textem – ať už při samotném výběru knih nebo při zpracování jejich obsahu,často narazí na stereotypy, které nosí a nevědomky předávají další generaci.

To jen potvrzuje potřebu předestřít dětem tuto tematiku v jednoduše pochopitelné formě. Knihy pak přímo vybízí ke kritickému myšlení a tematická různorodost, kterou přináší, stojí u zrodu dialogu, který může být přínosem pro celou společnost.Trpělivé vysvětlování pak může předejít nepochopení, které často vede až k nenávisti a brzdí individuální osoby i společnost jako celek.

Světová i česká knižní produkce urazila v posledních letech velký kus cesty. V Knihovně Gender Studies proto zakládáme sekci knížek pro děti. Tato sbírka čítá zatím spíše jednotky kusů, ale pomalu se rozrůstá a pracujeme na tom, aby v ní knihy nadále přibývaly. Budeme rádi, když se s námi podělíte o svoje tipy na další genderově nestereotypní a senzitivní tituly, a pokud vaše ratolesti již dětským knihám odrostly, ale vy byste se rádi podělili o jejich poslání s ostatními čtenáři a čtenářkami, velmi uvítáme i knižní dary.

V takových případech se prosím obracejte na adresu knihovna@genderstudies.cz

 

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).

Email *