x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

Zpravodaj 03/2021 Soukromí a práce - hledání rovnováhy

Právní poradna Gender Studies – vy se ptáte, my odpovídáme

31.8.2021, Natálie Panská, Gender Studies, o.p.s.

Tápete nad tím, nač máte v rámci slaďování právo? Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele? Právní poradna GS funguje online (https://rovneprilezitosti.cz) i telefonicky každou středu a pátek od 9:00 do 11:00 na tel. čísle +420 777 910 942. Zde vám přinášíme dotazy, se kterými se na nás nejčastěji obracíte.

„Dobrý den, aktuálně jsem na MD s prvním dítětem a brzy budu přecházet na rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel mi při přechodu na RD nabízí zkrácený pracovní úvazek na mé pozici ve výši 8h/týdně, ale ne na DPČ/DPP, ale na mé pracovní smlouvě, na které nyní čerpám mateřskou dovolenou. Chtěla bych se poradit, jaké tam jsou všechny dopady/rizika pro mne, která je nutná zvážit před podpisem dodatku z 40h na 8h/týdně. I pro případ, pokud bychom se rozhodli mít v budoucnosti druhé dítě. Předem moc děkuji.“

Dobrý den,

po skončení mateřské dovolené a pobírání peněžité pomoci v mateřství je možné u stejného zaměstnavatele takto pracovat a zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Během mateřské to možné není, to byste přišla o PPM, práce by musela být na jiné pozici nebo v jiné formě, než
z jaké vám jde tato dávka.

Oproti DPP nebo DPČ je při zkrácení úvazku na pracovní smlouvě velmi výhodné, že zůstávají garance pracovního poměru, například dovolená, dlouhá výpovědní lhůta apod., to u dohod není. Je dobré ale mít na paměti, že ze zákona není právní nárok na pozdější navýšení úvazku. Ve změně pracovní smlouvy tak například uveďte, že se kratší pracovní doba sjednává jen na dobu určitou, např. 2 roky, a pak se zaměstnavatelem dohodněte dále.

Pokud byste v budoucnu opět šla na mateřskou, může mít tato změna vliv pouze na výši další PPM. Pokud byste ale nastoupila na další PPM do 4 let věku prvního dítěte, vypočítávala by se Vám z původního příjmu a měla by tak být stejně vysoká, jako ta současná.

 

„Dobrý den, nastoupila jsem jako zástup za mateřskou dovolenou v roce 2017. Protože ale původní zaměstnankyně byla podruhé těhotná, mě se zástup prodloužil do roku 2023. Chci se zeptat, v případě, že bych i já mezitím nastoupila na mateřskou, zda mám nárok
na pobírání mateřské a po jak dlouhou dobu? Děkuji.“

Dobrý den, 

skutečnost, že máte pracovní poměr na dobu určitou, nemá vliv na pobírání peněžité pomoci
v mateřství, ani na rodičovský příspěvek. Pokud byste nastoupila na mateřskou (tedy cca
6 týdnů před očekávaným datem porodu), tak nemusíte v tomto směru řešit nic. Pokud byste sice otěhotněla během zaměstnání, ale pracovní poměr by skončil ještě před nástupem na mateřskou, pak je potřeba zachovat tzv. ochrannou lhůtu. Ve vašem případě to znamená, že pokud nastoupíte na mateřskou do 180 dnů od skončení pracovního poměru, stále máte standardní nárok.

Co by se ale pro vás měnilo je skutečnost, že zaměstnavatel nebude mít povinnost držet vám pracovní místo déle než do skončení vašeho pracovního poměru, tedy do návratu původní zaměstnankyně do práce.

Jak byste tuto situaci řešili vy? Máte podobný anebo jiný dotaz? Obraťte se na naši bezplatnou právní poradnu Gender Studies. Spojit se s námi můžete na webových stránkách https://rovneprilezitosti.cz, nebo telefonicky ve středu a v pátek od 9:00 do 11:00 na tel. čísle +420 777 910 942.

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).

Email *