x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

Zpravodaj 01/2021 Gender a sociální práce

Přihlas se na Girls Day 2021!

28.2.2021, Marie Mrvová, Gender Studies, o.p.s.

Co je Girls Day?

Mezinárodní den dívek v ICT [informační a komunikační technologie] se slaví každoročně vždy čtvrtý čtvrtek v dubnu ve více než 170 zemích světa. Cílem této akce je motivovat dívky k výběru studijních oborů v oblasti vědy, IT, technologií, inženýrství a matematiky (STEM) prostřednictvím různých workshopů, přednášek a akcí v jednotlivých zemích.

Gender Studies, o.p.s. pořádá Girls Day pro dívky ve věku 15-25 let již 9. rokem. Minulý rok se kvůli pandemii Covidu-19 nakonec neuskutečnil, letos jsme se ale již nenechali zaskočit a připravili jsme pro vás speciální program, který proběhne 22. 4. 2021 mimořádně online!

Na co se můžeš letos těšit?

Letošní ročník bude online, proto si můžeš vybrat program jakékoliv firmy a přihlásit se odkudkoliv, z pohodlí domova. Naším generálním partnerem je již tradičně Škoda Auto, spolupracujeme také s firmami Vodafone, MSD Czech Republic, CN Group a Konplan. Letos také podporujeme akci Czechitas.

Seznámíš se s různými profesemi, vyzkoušíš si nové technologie, základy programování, setkáš se s inspirativními ženami z oboru a získáš důležité kontakty. Dozvíš se, kam jít dál na školu nebo kde si hledat práci. Vezmi kamarádku, sestru nebo spolužačku a přihlas se na https://girlsday.cz/! Nenech se odradit!

Proč dívky?

Ženy patří do vědy! Technologické obory jsou zatím bohužel stále vnímány jako tradičně mužské. Akcí Girls Day boříme stereotypy a povzbuzujeme dívky, aby se nenechaly odradit. 

Podle zprávy OSN a údajů UNESCO “na všech úrovních vědy a technických oborů přetrvává na celém světě genderová nerovnost. Ženy sice za poslední desítky let dokázaly podstatně zvýšit své zastoupení ve všech oborech vyššího vzdělávání, přesto je jejich podíl stále nízký zejména v oborech informačních a komunikačních technologií (3 %), přírodních věd, matematiky a statistiky (5 %) a v oborech technických (8 %). V oblasti výzkumu je celosvětově podíl žen jen 30 %.” A jak upozornila Markéta Štěpánová v minulém čísle zpravodaje, v celé Evropě je nedostatek zejména ICT specialistů a specialistek. V České republice se jedná zhruba o 30 tisíc pracovních míst a trend se nijak nezlepšuje. 

OSN dále upozorňuje na klíčovou roli žen v potírání pandemie Covid-19, na problematiku nerovného odměňování nebo genderových stereotypů. Podle ITU OSN jsou dívky, které ovládají dovednosti z oblasti ICT a STEM, “lépe vybaveny pro rovnocenné a aktivní zapojení do měnících se ekonomik a vyvíjejících se trhů práce”. 

Girls day tě tak může nasměrovat k zajímavé a úspěšné profesní dráze a ekonomické nezávislosti. 

Připoj se ke každoroční oslavě a přihlas se do jednoho z programů, které jsme vytvořili speciálně pro tebe! Dívky jsou součástí technologické revoluce! 

Máš dotazy a chceš se dozvědět víc? Napiš nám na girlsday@genderstudies.cz

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).

Email *