x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

01/2016 Proč má Mezinárodní den žen stále smysl?

Unikátní dokumentární film Girl Power přichází do českých kin

29.2.2016, Anna Oravcová
Co to znamená být writerkou? Mají ženy v graffiti malovat srdíčka, květinky a berušky jemnými barvami? Sluší se, aby holky v noci běhaly po nebezpečných tratích v podzemí metra či na nádraží? 27. února 2016 proběhne v Praze premiéra dokumentárního filmu Girl Power. Po sedmi letech sbírání materiálu nám hlavní tvůrkyně projektu, Sany, která se graffiti věnuje již 15 let, přináší pohled do světa writerek. Životní cesta Sany, patnáct zemí světa, různé generace a kariérní dráhy writerek, ale hlavně touha po seberealizaci.

„Graffiti komunita je tvořena v drtivé většině muži, mezi kterými panuje často názor, že graffiti – a především to ilegální – není věc pro ženy“ uvádí autoři dokumentu. V jedné z prvních akademických statí věnovaných pozici žen v hiphopové kultuře Women writin’ rappin’ breakin’ (vydané v roce 1987) Nancy Guevera upozornila na neviditelnost aktivního zapojení žen. Postavení žen nejen v graffiti ovlivňují genderové stereotypy a očekávání ze strany rodiny a přátel, uvnitř samotné graffiti scény i ze strany médií. Ženy jsou častěji zobrazovány v roli pasivních divaček nebo jako doplněk v rapovém videoklipu. V roce 2001 Nancy MacDonald vydala knihu The Graffiti Subculture mapující Newyorskou a Londýnskou scénu. Ptala se, proč se právě muži věnují této formě uměleckého projevu. Na základě rozhovorů s writery a writerkami došla k závěru, že muži tlačí ženy do určitých pozic, a tím si chrání svou maskulinitu. Není přece nic děsivějšího, než holka, která dokáže to samé co kluk.

Dokument Girl Power zviditelňuje přínos žen a jejich aktivity, zpochybňuje genderové stereotypy a nabízí dívkám alternativní rolové modely. Jak říká Sany: „Myslím si, že mnoha ženám může Girl Power dodat odvahu jít za svým snem.“


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).

Email *