Na dvoudenní konferenci Fórum rovnosti, kterou v září 2024 uspořádal Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR, se diskutovalo o různých aspektech rovných příležitostí.
Program byl bohatý – od postavení žen ve sportu přes jejich zastoupení v médiích až po mezinárodní inspiraci v oblasti genderové rovnosti či mužskou perspektivu na toto téma.
Gender Studies, o.p.s. díky dlouholetým zkušenostem s genderovými audity a organizaci soutěže Firma roku: Rovné příležitosti moderovala panel o sdílení dobré praxe v oblasti slaďování osobního a profesního života.
Jednou z diskutovaných otázek byla nepřenosná část rodičovské dovolené, kterou původně navrhovala směrnice EU ke slaďování osobního a pracovního života. Zeptali*y jsme se tří významných osobností, jaký mají na toto opatření názor:
Přivítali byste nepřenosnou část rodičovské dovolené, jak to původně plánovala zavést směrnice Evropské unie ke slaďování osobního a pracovního života rodičů a pečujících osob?
Michaela Chaloupková, členka představenstva ČEZ
Já osobně bych ji přivítala, protože je to úžasná možnost pro tatínky si zkusit, že je to skvělé zůstat s dětmi chvilku doma. Protože oni nemají ani tu možnost. Přivítala bych to. Zavedení takového opatření by pomohlo změnit společenské představy o tom, kdo má pečovat o děti, a podpořilo by model, kdy se mají na péči podílet oba ideálně stejně.
Jindřich Fryč, nejvyšší státní tajemník: Za mě rozhodně ano!
Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy České republiky:
Názory mezi zaměstnavateli jsou na opatření ke slaďování osobního a pracovního života rozdělené. Jsou větší zaměstnavatelé, kteří s tím nemají větší problém, jsou menší zaměstnavatelé, kteří to jako problém berou. Proto Svaz nepodporuje dodatečnou otcovskou dovolenou (viz nepřenosná část rodičovské dovolené – pozn. red.). Na druhou stranu, já osobně jako Milena Jabůrková si myslím, že je vhodná. Vlastně nechápu, proč jsme ji jako ČR nezavedli.
Vnímám, že téma jako je výše úvazků nebo různé flexibilní formy zaměstnávání jsou součástí podpůrného ekosystému, a tam se pomalu posunujeme vpřed.
Celá debata je ke zhlédnutí na https://www.youtube.com/watch?v=8ewV_PeuYmM