Ve středu 23. dubna schválil Senát antidiskriminační zákon. V současnosti čeká pouze na podpis prezidenta. Konečně tak snad vejde v platnost zákon, na němž se pracovalo od roku 2002. Legislativní rámec je v boji proti diskriminaci důležitý, neobejde se však jak bez osvěty zaměstnaných, zaměstnavatelů, soudců a soudkyň, tak bez relevantního institucionálního zabezpečení. Antidiskriminační legislativě, rovným příležitostem z právního hlediska a konkrétním případům věnujeme květnové číslo zpravodaje Rovné příležitosti do firem.
28. dubna pořádala Gender Studies závěrečnou konferenci projektu Půl na půl – rovné příležitosti žen a mužů. Diskriminace – nebo spíše opatření proti ní – byla hlavním tématem. Závěry nebyly vždy pozitivní. Prozatím se musíme smířit s tím, že antidiskriminační zákon je startovní čárou v institucionálním a legislativním boji proti diskriminaci a mnoho nového nepřináší. Ještě před tím, než vejde v platnost, se většina účastnic a účastníků konference shodla na tom, že jeho novelizace je nutná.
Antidiskriminační legislativě se věnuje článek Martiny Štěpánkové, právničky z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva. Eva Fialová představí některé z kauz, které v oblasti diskriminace na základě pohlaví proběhly v České republice. Barbara Havelková se zaměřila na evropskou judikaturu v oblasti rovných příležitostí žen a mužů.
Ano, tento zpravodaj bude hodně právní, ale nebojte se, nemusíte být z oboru, abyste mu rozuměli:).
Začátečníkům a začátečnicím i osobám, které chtějí znát svá práva na trhu práce, doporučujeme příručku Nenechte se diskriminovat a nedovolte to jiným.
Přeji příjemné čtení,
Alexandra Jachanová Doleželová, šéfredaktorka