Finanční odměňování žen a mužů

Alexandra Doleželová

Milé čtenářky, milí čtenáři,
červnový zpravodaj je zaměřen na nerovné mzdy žen a mužů. Nepříjemné téma. I když je rovnost platů zakotvena jak v české, tak evropské legislativě, stále berou ženy méně než muži. A to i na stejných pozicích. Výzkumy dokonce ukazují, že ženy ve stejné pozici, ve stejné firmě berou v průměru o 11–12 procent méně než muži. Na některých pozicích se tento rozdíl dostává až k 30 procentům.

Nerovnostem ve mzdách se věnujeme ze všech úhlů pohledu. Představujeme vám metodiku rovného odměňování pro zaměstnavatele, rovné odměňování z právního hlediska, zaměřili jsme se na nerovnosti v managementu a hovořili jsme s Evou Ferrarovou z Magistrátu hlavního města Prahy a zástupcem ředitele Krajského úřadu Ústeckého kraje, Jaroslavem Pikalem, o mzdové hodnocení ve státní správě.

Pokud se budete cítit nerovnostmi ve finančním ohodnocování již zahlceni, přečtěte si rozhovor s počítačovou lektorkou Jitkou Polákovou o vzdělávání žen a vzrůstajícím významu informačních a komunikačních technologií v našich každodenních životech.

Červen je pro Gender Studies, ale i ostatní organizace či osoby zabývající se rovnými příležitostmi pro ženy a muže, důležitý! V úterý 19. června oslavíme Den rovnosti žen a mužů nejen v Praze, ale i v Trutnově, Liberci a Brně. Bude se slavit nejen v České republice, ale i v Polsku, Lotyšsku, Rakousku, Dánsku a Španělsku. Slavnosti začínají již v neděli 17. června, kdy vás zveme na zahájení akce do pražského klubu Akropole. V tomto zpravodaji si můžete přečíst také veškeré informace o aktivitách spojených s 19. červnem a rovněž vás ve stejný den zveme na konferenci Rovné příležitosti ve firemní praxi.

Příjemné čtení a na viděnou 19. června v pražských, brněnských, trutnovských a libereckých ulicích!

Alexandra Jachanová Doleželová
šéfredaktorka a editorka