16. dubna se v prostorách Českého centra Praha konal kulatý stůl pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ondřeje Lišky, který se akce osobně zúčastnil. Pozvání Gender Studies přijali také zástupci a zástupkyně firem, státu a neziskového sektoru, aby z různých pohledů společně analyzovali téma firemních zařízení péče o děti a hledali možné společné kroky.
„Zorganizováním kulatého stolu jsme se snažili zapojit do otevřeného dialogu zástupce a zástupkyně tří klíčových hráčů v oblasti firemních zařízení péče o děti a slaďování osobního a pracovního života. Každá z těchto tří skupin má potenciál existenci a fungování těchto zařízení výrazně podpořit. Otázka firemních školek je v současné době v České republice velmi aktuální a my jsme chtěli, aby u kulatého stolu došlo k analýze tohoto problému z pohledu firem, státu a neziskových organizací. Považovali jsme za nesmírně důležité podpořit dialog tří partnerů, kteří se ke škodě věci příliš často do dialogu nedostanou, ač by to pro všechny bylo skutečně přínosné. Je zajímavé, že podnět k tomuto setkání vzešel ze strany zaměstnavatelů,“ představila cíl kulatého stolu Nina Bosničová z Gender Studies, jeho organizátorka.
Z diskuze s přítomnými zaměstnavateli vyplynulo, že firmy mají zájem podpořit sladění osobního a pracovního života svých zaměstnaných. Zajímají se převážně o dřívější návrat zaměstnanců a zejména zaměstnankyň z mateřské či rodičovské dovolené. Tomu by nejlépe napomohl dostatek zařízení péče o děti do tří let v kombinaci s možností práce na částečný úvazek. Založení vlastního zařízení péče o děti považují firmy za velmi nákladné a komplikované. Na druhou stranu by rády spolupracovaly s dalšími firmami a veřejnými zařízeními péče o děti v okolí.
Jak může stát pomoci firmám, které chtějí založit vlastní nebo podpořit již existující zařízení péče o děti?
|
Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).