Genderový mzdový rozíl

Nina Bosničová

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
tímto číslem zpravodaje se loučíme s projektem „Na křižovatce pracovního a osobního života: možnosti a bariéry“, jehož jedním z hlavních témat byla otázka rovného odměňování žen a mužů. I proto se na otázku genderového mzdového rozdílu podíváme ještě jednou a nově – s novými daty a jinými odborníky a odbornicemi, než se kterými jsme Vás seznámili v minulých číslech již věnovaných tomuto tématu.

I když na celosvětové úrovni boj s genderovou platovou diskriminací a za rovné platy žen a mužů trvá celou řadu let, genderový mzdový rozdíl přetrvává, v určitých chvílích a společnostech dokonce bohužel čas od času i roste. Je skutečně s podivem, že se problém nedaří úspěšněji odstraňovat. Vždyť jde o jednu z nejhmatatelnějších nespravedlností, které se ženám dějí, a to v podstatě jenom proto, že jsou to ženy.

Chtěla bych Vaší pozornost obrátit především směrem ke dvěma odborným článkům – jeden je z pera Marka Řezanky z Českého statistického úřadu, druhý napsala Dana Machátová z Českomoravské konfederace odborových svazů. Do problematiky platových nerovností velmi srozumitelně uvádí rozhovor se socioložkou Alenou Křížkovou a za přečtení určitě stojí i shrnutí závěrů z panelové diskuse, kterou při příležitosti MDŽ uspořádala k genderovému mzdovému rozdílu FSS MU v Brně.

A když se budete už otázkou odměňování cítit zahlceni, doporučuji podívat se na rubriku „Aktuálně“, kde naleznete informace o tom, co je nového v Gender Studies.

Zajímavé čtení přeje

Nina Bosničová, šéfredaktorka.