Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
netradičním volbám povolání jsme již věnovali celé jedno vydání našeho zpravodaje. V čísle, jež právě otevíráte, se k tématu vracíme znova, ale pohlížíme na něj z trošku jiné perspektivy. Zajímá nás, do jaké míry souvisí horizontální segregace pracovního trhu, nebo jednodušeji řečeno, fakt, že na českém trhu práce existují povolání, která jsou téměř výhradně zastoupena ženami, nebo naopak muži, s tím, jak v oblasti genderu vychováváme a vzděláváme naší mladou generaci. Četné výzkumy totiž ukazují, že je volba profese u mladého člověka výrazně ovlivněna genderovými stereotypy, kterým je vystavovaný ze strany rodičů, vyučujících, atd.
Klasický argument oponentů a oponentek rovných příležitostí pro ženy a muže by v tomto kontextu zcela jistě byl, že nám (těm, kteří bojují za genderovou rovnost na trhu práce a jinde) jde o to „nahnat“ ženy do dolů. Doufám, že Vám následující stránky dokážou, že tomu tak skutečně není. Pokud nám v úsilí o genderovou desegregaci trhu práce o něco jde, tak hlavně o to, aby si mladí lidé svobodně vybírali profese podle svých zálib, talentů a snů a ne podle svazujících společenských konvencí a představ o tom, co je vhodné pro ženy a co pro muže.
Tentokrát přinášíme dva zajímavé rozhovory k tématu – jeden s britskou expertkou na feministickou pedagogiku, Gaby Weiner, a druhý s manažerkou firmy Hewlett-Packard, Janou Rešatkovou, která nejenže vystudovala „chlapecký“ technický obor, ale také již léta pracuje v pro ženy netradičním sektoru informačních technologií. Redaktorka Helena Skálová se nedávno zúčastnila bratislavské konference o genderových aspektech vzdělávání, z níž do zpravodaje přispěla reportáží. Zcela jistě Vás zaujme i příspěvek Kateřiny Liškové z Fakulty sociálních studií MU v Brně, který shrnuje výsledky tříletého výzkumu zaměřeného na vzdělávací strategie z genderové perspektivy.
Hezký vstup do nového roku a zdařilé plnění (nejen profesních) snů přeje
Nina Bosničová, šéfredaktorka.