Moje dítě je queer. Jak to zvládnout a neublížit?

Agáta Hrdličková

LGBTQ+ tematika se čím dál více stává běžnou součástí nejen mediálního prostoru a sociálních sítí, ale i škol a domácností. Stále se ale jedná o velmi náročné téma plné nepochopení, zvláště pak týká-li se dětí a dospívajících. Jak byste se jako rodiče měli zachovat při coming outu svého dítěte, abyste mu neublížili?

Odborná veřejnost zabývající se LGBTQ+ tématikou se shoduje, že queer lidé a zvláště děti a dospívající mají obecně zvýšený předpoklad k rozvoji duševních onemocnění. Dopadají na ně negativní důsledky tzv. menšinového stresu, který je mimo jiné způsobený negativními stereotypy a předsudky, které se často projevují jako homofobní a transfobní násilí. Většina lidí ve společnosti je totiž heterosexuální a cisgender (1), a proto máme přirozenou tendenci předpokládat, že to tak mají všichni. Tento předpoklad vede k tomu, že LGBTQ+ lidé mohou mít pocit, že se s jejich životními zkušenostmi i potřebami ve společnosti prostě nepočítá. Také tím queer osoby stavíme do situace, kdy se musí vůči této normě vymezit tzv. coming outem: vysvětlit, že jejich sexualita nebo genderová identita je jiná, než jejich okolí předpokládá. Coming out, zvláště před rodiči, je důležitým milníkem v životech LGBTQ+ lidí, ale zároveň často velkým zdrojem stresu a obav, jak ukazují zkušenosti mentorstva poradny S barvou ven, kam se queer děti i jejich rodiče obrací pro pomoc a podporu.

Jako rodiče předem nikdy nemůžete vědět, jestli vaše dítě je nebo není queer, dokud na to samo nepřijde a neřekne vám to. Můžete ale dělat celou řadu drobných věcí, které podpoří pocit bezpečí v rodině a usnadní tak nejen případný coming out, ale i vzájemnou komunikaci a důvěru mezi vámi a vašimi dětmi. Mluvte doma o LGBTQ+ tématice. Vysvětlujte dětem, že ne ve všech rodinách je maminka a tatínek. Nikdy však o queer tematice nemluvte zesměšňujícím a urážlivým způsobem, protože takové vyjadřování sníží pravděpodobnost, že vaše dítě s vámi bude tyto důležité věci sdílet. Vymezujte se vůči projevům homofobie a genderově podmíněného násilí ve svém okolí i v médiích a ukazujte tak svým dětem zdravý model respektu k diverzitě ve společnosti.

Samotný coming může být pro vás i vaše dítě velmi náročný, ať jste na něj sebevíc připravení. Důležité je si uvědomit, že pokud s vámi dítě sdílí niterné informace o své identitě nebo sexualitě, znamená to, že ve vás má velkou důvěru. Oceňte to, poděkujte mu, že s vámi sdílí tak intimní informaci a oceňte to, kolik energie muselo svému coming outu věnovat. Nebojte se zeptat, co by od vás teď potřebovalo a jestli má nějakou představu, co by se teď mělo dít. Může se stát, že vás tato informace natolik šokuje, že se nebudete cítit připraveně na dobrou reakci a budete potřebovat čas. Dopřejte si ho. Svému dítěti můžete zcela autenticky vysvětlit, že vás to zaskočilo a potřebujete si to v klidu promyslet a třeba si i najít víc informací. Ujistěte ho však, že se k tomu ještě vrátíte a promluvíte si o tom.

Pokud si nejste jistí, jak nejlépe postupovat, můžete se obrátit na organizace, které se LGBTQ+ tematikou zabývají. Kromě Gender Studies, o.p.s. to jsou například organizace Trans*parent z. s. nebo Prague Pride z.s., které mimo jiné pořádají i pravidelná podpůrná setkání pro rodiče LGBTQ+ dětí. Nezapomínejte na vlastní wellbeing. Rodiče queer dětí mají zvláště krátce po coming outu dítěte mnoho obav, které mohou být stresující. Co tomu řekne zbytek rodiny? A jaká bude reakce dětí ve škole? Neudělali jsme ve výchově něco špatně? Pokud vás tíží podobné myšlenky, nezapomeňte vyhledat pomoc pro sebe. Pro akutní stavy neváhejte kontaktovat krizové linky jako je např. Rodičovská linka a pro dlouhodobější podporu vyhledejte psychoterapii, která vám pomůže co nejlépe zvládat náročnější životní období.

Kromě bezpečného prostředí doma je významným podpůrným faktorem pro dobré duševní zdraví queer dospívajících i bezpečné prostředí ve škole. Toho lze nejlépe docílit zařazením LGBTQ+ tematiky do systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a primární prevence. S tímto typem školení máme v Gender Studies velmi dobré zkušenosti a je znát, že školy, které jsou lépe obeznámené s LGBTQ+ tematikou, s ní pak umí pracovat citlivěji i asertivněji.

Pokud cítíte strach a nejistotu, je to naprosto pochopitelné a běžné. Nemusíte si to vyčítat. V dnešní době se řada médií a dalších zájmových skupin snaží právě i na těchto tématech polarizovat společnost a je těžké zachovat klid. Upřednostníme-li ale vzájemný respekt a budeme-li k LGBTQ+ tematice přistupovat s otevřenou myslí a bez předsudků, jistě oceníme i rozmanitost, která díky tomuto přístupu dostane prostor.


(1) Cisgender člověk je člověk, jehož genderová identita (to, jak se cítí a prožívá) se shoduje s úředním pohlavím zapsaným při narození do rodného listu. Slovo cisgender je opakem slova transgender.


Agáta Hrdličková, Gender Studies, o.p.s.