Na křižovatce osobního a pracovního života: možnosti a bariéry

Helena Skálová

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
v našem zpravodaji si často čtete o tématech, jako jsou slaďování osobního a pracovního života, flexibilní formy práce, nevyhýbáme se ani problematice ne/rovného odměňování a diskriminace na trhu práce. Všechna tato témata reflektujeme i v rámci práce na projektu s názvem „Na křižovatce osobního a pracovního života: možnosti a bariéry“. Nyní tento vstoupil do své závěrečné fáze a to je dobrá příležitost na to, abychom vám zde představili jeho dílčí výsledky.

Tak jako každá mince má dvě strany, tak i téma rovnosti lze nahlížet různou optikou. Jinak vidí situaci zaměstnavatelé a jinak zaměstnanci a zaměstnankyně. V Gender Studies se snažíme působit na obě zúčastněné strany a motivovat je k hledání možností a překonávání bariér. Jedním z nástrojů, které k tomu používáme, je i vzájemné setkávání zaměstnavatelů v rámci tematické sítě, kdy se mohou dozvědět aktuální informace z oblasti podpory rovných příležitostí od nás, ale i si navzájem vyměnit vlastní zkušenosti.

Setkáváme se také se zaměstnanci a zaměstnankyněmi, ať již toho času v aktivním pracovním procesu, či na mateřské a rodičovské „dovolené“ (stále ještě nikdo nevymyslel vhodnější označení pro toto velmi náročné období:)) a jejich pohled na věc zaměstnavatelům zprostředkováváme.

Pozitivní na celé věci je, že žádná ze stran není nedobytně zabarikádovaná na svých pozicích, ale že existuje vůle k dialogu a k posunu pracovní praxe směrem k větší flexibilitě, či spravedlivějšímu odměňování. Je to sice mravenčí práce, ale každý rodič, který se může plnohodnotně začlenit zpět do práce, a každý zaměstnavatel s pozitivní zkušeností nás motivují k další práci – a že jí před námi, díky stále přetrvávajícím nerovnostem, není málo.

I proto vám všem přeji inspirativní čtení a lehké letní zpomalení pracovního tempa,

Helena Skálová, zástupkyně ředitelky Gender Studies, o.p.s.