Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
před Vámi je číslo, které si dalo za cíl podívat se na problematiku rovných příležitostí žen a mužů očima českých regionů. Často média, zaměstnavatelé i samotní zaměstnanci a zaměstnankyně mluví o tom, že situace, co se podpory genderové rovnosti a harmonizace pracovních a osobních povinností týká, je v regionech jiná než v hlavním městě. Na otázku, zda je toto tvrzení pravdivé a v čem přesně spočívá odlišnost Prahy a regionů ve vztahu k rovnosti žen a mužů, se pokouší odpovědět hned několik příspěvků.
Nadílka článků je tentokrát bohatá, jak se na velikonoční číslo sluší. Přinášíme například výstupy ze dvou výzkumů Gender Studies uskutečněných v regionech ČR. Jeden mapoval podporu slaďování práce a rodiny ve firmách působících v sektorech výroby, maloobchodu a služeb. Druhý zkoumal postoje zejména právnické veřejnosti k problému diskriminace. Regionálním a zároveň retrospektivním pohledem se na soutěž Úřad roku „Půl na půl“ dívá příspěvek Evy Ferrarové z Ministerstva vnitra.
Regionální ráz, chápáno z globální perspektivy, má i rozhovor o genderových aspektech květinového průmyslu v Zimbabwe, článek Kristýny Ciprové o španělské stávce za rovné platy nebo interview o mírových rezolucích se zástupkyní švédské organizace Kvinna till Kvinna.
V Gender Studies bude duben měsícem plným akcí. Zveme Vás na kulatý stůl k problematice znásilnění a na seminář s názvem „Rovné odměňování v České republice: fakta, mýty a možnosti obrany před nerovným odměňováním.“
Hezké a aktivní jaro přeje
Nina Bosničová, šéfredaktorka.