Vážené čtenářky, vážení čtenáři, jedním z cílů Evropské unie je zvýšit zaměstnanost žen. Proto se její sociální politika zaměřuje také na zařízení péče o děti, rodičovskou dovolenou a zapojení mužů do péče o děti. V souvislosti s prioritou zvýšení zaměstnanosti žen si Evropská unie v roce 2002 stanovila tzv. Barcelonské cíle, které ukládají členským státům do roku 2010 nabídnout zařízení péče pro nejméně 90 % dětí ve věku od tří let do věku povinné školní docházky a pro nejméně 33 % dětí mladších tří let.
Pokud mluvíme o zařízeních péče o děti, měli bychom myslet převážně na děti a nejen na rodiče. Steven Saxonberg, švédský výzkumník hostující v Sociologickém ústavu AV ČR, v knize Práce a péče upozorňuje na mezinárodní studie, které „ukazují, že děti, které navštěvující zařízení denní péče, jsou rozvinutější po stránce sociální, psychologické a vědomostní více než děti, které je nenavštěvují.“ Ve Švédsku (na rozdíl od České republiky) panuje názor, že pobyt v jeslích či mateřských školách dětem prospívá.
Česká republika Barcelonské cíle, pokud jde o zařízení péče o děti do tří let, neplní. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas se dokonce vyjádřil, že je plnit nebude. I když narozených dětí přibývá, zařízení péče o děti naopak ubývá. Pokud mluvíme o nabídce zařízení péče o děti do tří let, jsme v současnosti pod jedním procentem.
V rozhovoru s Belindou Pyke, ředitelkou pro rovnost příležitostí žen a mužů Generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Evropské komise, se mimo jiné dozvíte, jak jsou na tom s plněním Barcelonských cílů v ostatních členských zemích EU.
Na otázku, zda je dobré dávat kvantitativní indikátory v oblasti péče o děti, vám v anketěodpoví Vladimír Špidla, evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti, Klára Vítková Rulíková, ředitelka odboru rodiny a dávkových systémů na Ministerstvu práce a sociálních věcí a Brigitte Triems, prezidentka Evropské ženské lobby.
V České republice už ale citelně chybí i místa ve školkách. Přibývá tříletých i čtyřletých dětí, jejichž přijetí do školky je problematické, či jim není umožněno vůbec. Rodiče, kteří bydlí v místě, kde je školka plná, musí měnit trvalé bydliště. Více v článku Kdy se budu moci vrátit do práce?
Již dříve jsme se oblasti zařízení péče o děti věnovali, zde najdete některé starší články:
Štepán Jurajda: Jesle, dětská duše a svoboda volby
Kateřina Machovcová: Institucionální péče o děti: příklad Dánska
Barcelonské cíle zajistí rodičům v ČR větší možnost volby
Přeji vám příjemné čtení a do budoucna příjemnější podmínky pro založení rodiny,
a nezapomeňte, 19.června opět oslavíme Den rovnosti žen a mužů,
Alexandra Jachanová Doleželová,
šéfredaktorka