S partnerkou žijeme v lesbickém páru a začaly jsme uvažovat o tom, že bychom příští rok adoptovaly. Jaké máme možnosti? Četla jsem, že začátkem roku má začít platit nový právní institut stejnopohlavního partnerství. Bude to mít na rodičovská práva kvír lidí nějaký vliv? A můžu jako osvojitelka čerpat peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek?
Novela občanského zákoníku v otázce postavení stejnopohlavních párů, která vstoupí v platnost k 1. lednu 2025 ruší registrované partnerství a queer párům dává možnost uzavřít „Partnerství“ dle § 655 občanského zákoníku. Podle novely budou ustanovení o manželství, právech a povinnostech manželů, vdov a vdovců stejnou měrou platná i pro partnery, pokud to novela přímo nevylučuje. Co se týká rodičovských práv, stejnopohlavní partner bude moci dítě partnera, který je zároveň rodičem (biologickým ale i sociálním - tzn. matrikový či právní rodič, rodič, který je nositelem rodičovské odpovědnosti), „přisvojit“. Dále je na základě logického výkladu novely možné stát se společnými pěstouny, avšak prozatím bohužel nebude možná společná adopce dítěte z dětského domova.
Pokud tedy v budoucnu soudní praxe neukáže jinak, počínaje 1. 1. 2025 prozatím ze znění novely odborná právnická veřejnost usuzuje, že:
- Vám náleží právo individuální adopce a posléze pak na základě nabytí právní moci rozsudku o osvojení nezletilého dítěte právo čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek.
- Následně vám náleží právo vstoupit do partnerství. Dítě pak bude moci být „přisvojeno“ vaší partnerkou.
Ohledně dávek nemocenského pojištění a nepojistné sociální dávky platí, že:
- Žádost o PPM při převzetí dítě do péče podáváte sama prostřednictvím k tomu určeného tiskopisu “Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“.
- Tiskopisem žádáte coby osoba s potřebnou dobou účastni na nemocenském pojištění (min. 270 v posledních 2 letech, v případě OSVČ musí pojištění trvat v posledním roce min. 180 dnů) o PPM při převzetí do péče a předkládáte ho svému zaměstnavateli, který jej předá příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Pokud jste OSVČ, pak tiskopis předáváte příslušné OSSZ K této žádosti je třeba ještě dokládat další doklady požadované v tiskopisu.
- Následně o rodičovský příspěvek žádáte na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory, též na základě předmětného rozhodnutí soudu.
Při adopci staršího dítěte je dobré mít na paměti, že rodičovský příspěvek je možné u dětí narozených od 1. 1. 2024 (včetně) čerpat jen do 3 let věku dítěte.
Anna Řídká, právnička Gender Studies, o.p.s.