Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
se začátkem prázdnin je zde další číslo zpravodaje, tentokrát věnované tématu nerovnosti v odměňování žen a mužů. Z různých perspektiv zde mapujeme, co to vlastně genderový platový rozdíl je, jak je velký, co jej způsobuje a jak je možné efektivně pracovat na zmenšení jeho hodnoty.
Velmi zajímavý je v této souvislosti článek Václava Velčovského z Ministerstva vnitra, které provedlo rozsáhlý výzkum zaměřený na srovnání platů z hlediska genderu ve státní správě. Bohužel značné nerovnosti v neprospěch žen existují, podle výsledků tohoto průzkumu, i v sektoru, kde jsou platy „tabulkové“ a na první pohled tam pro znevýhodnění na základě pohlaví není místo.
Rok se s rokem sešel a již pošesté jsme oslavili Mezinárodní den rovnosti žen a mužů. Hlavním tématem letošního ročníku byla situace rodičů pečujících o malé děti, která bohužel právě díky tomu, že jsou rodiči, není lehká. A to zejména pokud jde o oblast zaměstnávání a návratu na trh práce po mateřské či rodičovské dovolené. O tom, jaké akce u příležitosti MDR letos proběhly, si můžete přečíst v reportážích z Brna, Olomouce, Poděbrad a Prahy.
O tom, že se zaměstnaným rodičům přeci jen blýská na lepší časy – alespoň u osvícených zaměstnavatelů – svědčí i rostoucí počet firemních či obdobných typů zařízení péče o děti. Jedním z těchto příkladů dobré praxe je i dětský koutek při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, který nám v rozhovoru představil zástupce této instituce, Filip Malý.
Přeji vám inspirativní čtení a hezké léto,
Helena Skálová, editorka.