Rovné příležitosti a krize

Kristýna Ciprová

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
finanční krize a s ní spojená témata jako je propouštění a chudoba jsou společensky stále aktuální. Experti a expertky se i nadále zabývají otázkami typu: odkud se finanční krize vzala, jaké jsou její mechanismy a především jak ji lze překonat? Odpovědi se různí, jedno je však jisté. Dosavadní neoliberalistická východiska (podle kterých je volný trh odpovědí na vše) je zapotřebí otevřít zkoumání (a kritice) a podívat se na ekonomické mechanismy jinou perspektivou. Někteří teoretici a teoretičky tak při zkoumání finanční krize obrací svoji pozornost k lidským právům. Finanční krize totiž dopadá na různé skupiny jinak.

Úbytkem práce jsou často zasaženy ženy, případně cizinci (viz článek o genderových rozměrech finanční krize, dopadu krize na cizince, feminizaci chudoby). Nejde ale jen o to zmírnit dopady finanční krize a dál pokračovat jako dřív. Pokud nebude ve společnosti zajištěna sociální spravedlnost, nemůže zde fungovat ani zdravá ekonomika. Jednou z možností – ačkoli příhodnější by bylo říci nutností – je zkoumat krizi skrze genderovou optiku. Zpráva z bratislavské konference a rozhovor s Oľgou Pietruchovou proto přiblíží principy feministické ekonomie.

Konkrétní příklady, jak výše zmíněné aplikovat v praxi, nabízíme v článku „Když nastane čas rozloučit se“. Odpovědi na otázku, jestli a jak se politika rovných příležitostí odráží v propouštěcí praxi českých zaměstnavatelů, naleznete v anketě. Pokud vám při čtení nebylo úplně lehko, doporučuji rozhovor se zakladatelkou Gender Studies, Jiřinou Šiklovou.

Přeji inspirativní čtení,

Kristýna Ciprová, projektová manažerka Gender Studies.