Rovné příležitosti ve Velké Británii

Alexandra Doleželová

Milé čtenářky, milí čtenáři,
číslo zpravodaje, které vám dnes přišlo do vaší emailové schránky je zaměřené na rovné příležitosti ve Velké Británii. Osobně bych řekla, že rovné příležitosti jsou zde podporovány více než u nás, ale situace není ideální. To ale asi nikde.

Ve Velké Británii působí Komise pro rovné příležitosti žen a mužů, která je státním orgánem a je státem také financována. Komise organizuje a koordinuje mnoho aktivit a projektů, a rozhodně nezahálí. Na podpoře rovných příležitostí žen a mužů v Británii má svůj velký podíl.

Podle Světového ekonomického fora (World Economic Forum) je Británie mezi prvními deseti zeměmi snižující nerovnosti mezi muži a ženami. Studie hodnotící ekonomickou úroveň, politickou účast, zdraví a vzdělávání u 58 zemí řadí před Británii pouze pět skandinávských zemí (Švédsko, Norsko, Island, Dánsko a Finsko), Nový Zéland a Kanadu. Jiné studie ovšem ukazují, že Británie pokulhává, co se týče ekonomických možností pro ženy a podpory sladění osobního a pracovního života. Velmi zaostává v dostupnosti státem poskytovaných zařízeních péče o děti. Také je důležité zmínit, že nerovnost ve mzdách žen a mužů ve Velké Británii činí 18 procent.

Nechám tedy na vás, abyste posoudili, jak daleko má Velká Británie k rovnosti žen a mužů. Od nás si nechte z této země představit některé dobré firemní praktiky.

Na závěr úvodníku se často věnuji novým ženským představitelkám mezinárodní politické scény. Dneska od toho neupustím, naopak, představím vám 11 současných světových vůdkyň.

1. Khaleda Zia – od roku 2001 předsedkyně vlády Bangladéše
2. Vaira Vike-Freiberga – od roku 1999 prezidentka Litvy
3. Helen Clark – od roku 1999 předsedkyně vlády na Novém Zélandě
4. Tarja Kaarina Halonen – od roku 2000 presidentka Finska
5. Gloria Macapagal-Arroyo – od roku 2001 presidentka na Filipínách
6. Luisa Diogo – od roku 2004 předsedkyně vlády Mozambiku
7. Maria Do Carmo Silveira – od roku 2005 předsedkyně vlády na Svatém Tomáši a Principe
8. Angela Merkel – od roku 2005 kancléřka Německa
9. Ellen Johnson-Sirleaf – od roku 2006 presidentka Libérie
10. Michele Banchelet – od roku 2006 presidentka Čile
11. Mary McAleese – od roku 1997 presidentka Irska

Ať je vás víc!

Hezké čtení,

Alexandra Jachanová Doleželová
šéfredaktorka