Rovné příležitosti ve výběrovém řízení

Kateřina Machovcová

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
ve vydání zpravodaje Rovné příležitosti do firem, které jste právě otevřeli, jsme se rozhodli podrobněji zaměřit na proces výběrového řízení. Již při vstupu do zaměstnání totiž často dochází k přímé diskriminaci, nebo jsou před určité skupiny obyvatel, o nichž panují nejrůznější předsudky – „staří lidé jsou neflexibilní, matky pořád doma, Romové jsou líní…“ – kladeny (neviditelné) překážky… Cílem férového náboru a výběru osob je individuální posouzení kvalifikace a motivace daného uchazeče či uchazečky. Energie investovaná do nahlédnutí za primitivní stereotypy se může vyplatit hned několikrát.

Někteří starší lidé mohou mít nadhled a spoustu životních zkušeností, matky skvělé organizační schopnosti a Romové třeba onu v dnešní době tolik nezbytnou citlivost ke kulturním odlišnostem… Nedozvíte se to, dokud nepoznáte a nezaměstnáte konkrétního člověka, který se vymyká dosud aplikovanému stereotypu ideálního zaměstnance pro obsazovanou pozici. Nezjistíte to, dokud se podmínky nabízených pozic nezmění tak, aby vyhovovaly například i lidem, pro něž je běžná pevná pracovní doba v rámci plného úvazku z jakéhokoliv důvodu nevhodná. Dejte lidem šanci ukázat, co v nich je, bez ohledu na většinové stereotypy.

V době snižující se nezaměstnanosti tvoří právě flexibilizace pracovních podmínek a férovost přístupu ke všem součást racionálního jednání. Nelze však zapomenout ani na etické principy: nediskriminovat je stejné jako nekrást.

Zajímá nás, jak k výběru a náboru nových zaměstnanců a zaměstnankyň přistupujete vy a v čem se vám vyplácí férový postup. Napište nám! Na vaše zkušenosti a názory se budeme těšit.

Přeji příjemné a inspirativní čtení,

Kateřina Machovcová, redaktorka