Letos proběhl již 10. jubilejní ročník akce Girls Day! Kariérního dne pro dívky (ve věku 15 až 25 let) se zúčastnilo na 120 studentek napříč regiony ve 4 firmách – Škoda Auto, Vodafone, MSD a CN Group v Praze a Mladé Boleslavi. Do kampaně se nově zapojily také ambasadorky – expertky z technických oborů. Jaké zkušenosti mají z ICT oborů a co doporučují mladým dívkám? A jak probíhal letošní Girls Day?
Girls Day se slaví tradičně vždy čtvrtý čtvrtek v dubnu v rámci Mezinárodního dne dívek v ICT a STEM oborech (Girls in ICT Day). Cílem Girls Day je povzbudit zájem dívek o technické obory. Pro dívky je seberealizace v perspektivních oborech cestou k osobnímu růstu, informační a digitální gramotnosti a k ekonomické soběstačnosti zároveň je i motivací ke studiu právě těchto oborů. Dívky stále ještě často žijí pod vlivem stereotypů spojených s představami o tradičních genderových rolích, které se promítají i do pohledu na studijní obory a následnou volbu povolání. Pokud se dívky chtějí prosadit v technických oborech, musí překonávat řadu překážek, a to jak ve svých hlavách, tak v nastavení společnosti.
Nenech se odradit
„Velmi mě odrazoval přístup některých spolužáků, kteří mě neustále přesvědčovali, že vše zachráním výstřihem, nebo dobře padnoucími kalhotami. Byly jsme ve třídě dvě. O pár let později jsem pochopila, že to byla jen jejich reakce na to, že jsem byla v mnoha předmětech lepší a oni si to vysvětlovali tímto. Dnes to házím za hlavu, ale chtěla bych, aby se to zlepšilo. Čemuž podle mě napomůže i více žen v těchto oborech.” říká například jedna z našich ambasadorek, Bára Vlášková, která je web designérkou na volné noze.
Na otázku, co by pomohlo tomu, aby se do ICT, STEM a technických oborů hlásilo více žen, Bára Vlášková odpovídá: „Vymazat obavy z klasické školní matematiky (…). Při mé současné práci potřebuju matematiku tak maximálně, abych si spočítala %. Nekecám. Další, co si myslím, že trochu odvádí od touhy pracovat v ICT, je to „natírání růžovou barvou“. Jsme úplně normální holky, do IT nechodí jen bruh girls, nebo goth/punk hackerky z filmů a stejně ani naopak to nepotřebuje opak, aby se to holkám/ženám líbilo.”
Nezávislost – sbalím si batoh a pracuji odkudkoliv
Během Girls Day si dívky letos vyzkoušely 3D virtuální realitu, nové technologie, design, základy programování, workshopy na kritické myšlení, elektro projektování, seznámily se s obory jako je strojírenství, telekomunikace, softwarový vývoj, byly pro ně připraveny kvízy a soutěže. Zejména však měly studentky jedinečnou možnost potkat expertky přímo z oborů, poslechnout si jejich příběhy a zkušenosti a zeptat se na cokoliv, co je zajímá, například, jaké výhody dává ženám práce v IT světě: „Myslím, že odpovědí je nezávislost. Konkrétně v mojí profesi je možnost si sbalit počítač do batohu a jít pracovat kamkoliv, kde je stabilní připojení k internetu. Nejste tedy pak závislí na autě, MHD, místě či času (…). Důvodem, proč nějakou práci dělat, by mělo být hlavně to, že vás to zajímá a baví. V dnešním světě, kde jsou ale peníze až na prvním místě, vás to ale musí především uživit a s tím v IT zatím problém rozhodně není.” říká další z našich ambasadorek, Petra Medelská, pracující v IT Cloud Development v plzeňské firmě Konplan.
Nedostatek IT expertů a expertek celosvětově narůstá, jen v České republice jsou aktuálně desetitisíce neobsazených pracovních míst. Přesto je v EU podle nedávné studie EIGE zaměstnáno v ICT pouhých 17 % žen (globálně dokonce pouhá 3 %) – je zde tedy pro ně velký prostor. Motivace dívek pro vstup do technických oborů je výhodná i pro firmy – ty jsou s vyrovnanějším zastoupením žen a mužů v zaměstnanecké populaci schopny lépe reflektovat potřeby svých zákazníků a zákaznic. V důsledku jsou pak firmy schopné přicházet s inovativními produkty a řešeními a dosahují lepších výsledků a konkurenceschopnosti. To se pak odráží také v dobré kondici ekonomiky soukromého i veřejného sektoru.
Moje zaměstnání je můj koníček
Dívky se v rámci akce Girls Day seznamovaly i s možnostmi pracovních stáží, a mohly tak získat důležité kontakty. „Po škole, a leckdy už během studia, není těžké najít uplatnění na trhu práce. Běžná je pružná pracovní doba a někdy je možná i práce z domova – já sama jsem se teď po letech v zahraničí vrátila domů a pracuji plně na dálku. Díky tomu lze tuto práci i celkem dobře skloubit s rodinou. Osobně jsem se ale pro tento obor rozhodla ještě z jiného důvodu. V patnácti letech jsem se sama začala učit programovat a brzy jsem zjistila, že mě to moc baví. V práci člověk tráví podstatnou část života, zda ho ta práce baví, má proto na celkovou kvalitu života zásadní vliv. Z toho důvodu jsem se kdysi rozhodla, že si ze svého koníčku udělám zaměstnání.” říká naše ambasadorka a software inženýrka ve firmě Google Lenka Římská.
V rámci doprovodného programu letošního Girls Day proběhla také diskuze o nestereotypní volbě povolání a o tom, jak motivovat dívky do ICT a STEM studijních oborů a profesí. Záznam z diskuze je k dispozici zde. Záštitu nad letošním Girls Day převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a akce proběhla ve spolupráci s platformou DigiKoalice. V současnosti přemýšlíme, jak Girls Day posouvat dále a již teď se těšíme na příští rok!
Zajímá vás akce Girls Day a téma nestereotypní volby povolání? Chtěli byste se zapojit? Napište nám na girlsday@genderstudies.cz. S sledujte náš instagram @nenechseodradit.