Sociální práce a rodinná politka z genderové perspektivy

Lada Wichterlová

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
je mi ctí uvést Vás do únorového čísla Zpravodaje. Jedním slovem lze číslo nazvat jako kritické. Zabývá se sociální prací, především tím, proč je takovým problémem v teorii i praxi sociální práce neexistence či nedostatek genderové perspektivy a proč je genderová optika v této oblasti tak důležitým předpokladem ke kvalitním výsledkům a lepším mezilidským vztahům, které jsou středobodem fungování každé společnosti.

Další část Zpravodaje se věnuje rodinné politice. Přináší srovnání situace v České republice se zahraničím, reflexi nejnovějších trendů vývoje rodinné politiky – tedy té zúžené oblasti, která se věnuje situaci rodičů s malými dětmi, jak si trefně povzdychá Jana Fajtová Krausová vanketě. I texty zaměřené na rodinnou politiku vyznívají kriticky. Ale přesto přinášejí řadu inspirativních podnětů. Situace v těchto dvou oblastech není v ČR, zdá se, příliš dobrá.

Přesto však jsem přesvědčená, že kritickými hlasy můžeme přispět k její nápravě, protože k tomu, aby se věci začaly obracet k lepšímu, je potřeba vědomostí, znalostí a kritického uvažování, zjištěné závěry je potřeba šířit na správná místa a usilovat o jejich nápravu. O to se tým Gender Studies, o.p.s. pokouší svou každodenní prací. Slova Martina Beréše o učení se chybám spíše než pokroku a progresivním řešením a cestám, beru jako provokativní výstrahu, a podnět k tomu být ještě kritičtější.

Přeji všem přínosné čtení,

Lada Wichterlová, projektová manažerka.