Poslední letošní zpravodaj Rovné příležitosti v souvislostech se věnuje tématu, které je ve společenské debatě o rodičovství stále ještě často upozaďované: pečujícím otcům. Otcovská role je stejně jako mateřská obětí stereotypů a překážek kladených patriarchátem. Proto se v tematickém výběru literatury z Knihovny Jiřiny Šiklové podíváme na co nejširší spektrum modelů a aspektů otcovství, od genderových rolí v rodičovství až po duhové rodiny. Převážně se tentokrát jedná o studie, ale rozhodně v nich nenajdete jen suchá data a grafy.
KUTÁLKOVÁ, Petra. Duhové rodiny ve stínu státu: situace homoparentálních rodin s malými dětmi. Praha: Prague Pride, 2015. ISBN 978–80-260‑9143‑1.
Duhové rodiny (nebo také homoparentální, ačkoli jde o užší pojmenování) stojí ze své podstaty mimo představy o “tradiční” rodině a rozdělení rodičovských rolí. Méně pozitivní charakteristika, která je však pro ně v Česku také specifická, je jejich nerovné postavení, které uvrhává do nejistoty nejen rodiče, ale především děti. Studie analyzuje situaci duhových rodin v roce 2014 a uvedená zjištění zůstávají stále nepříjemně aktuální – od té doby jsme se výraznějších změn k lepšímu nedočkaly*i. Představuje různé cesty k rodičovství, postavení tzv. sociálního rodiče (rodič, který zcela plní rodičovskou funkci, ale právně nemá na dítě nárok), postavení rodiny v krizových situacích, v každodenním životě a styku s institucemi, a zabývá se také nutností duhové rodiny projít coming outem před jejím sociálním okolím. Závěrem navrhuje několik doporučení pro zrovnoprávnění postavení duhových rodin.
OECHSLE, Mechtild, ed., MÜLLER, Ursula, ed. a HESS, Sabine, ed. Fatherhood in Late Modernity: Cultural Images, Social Practices, Structural Frames. Berlin: Verlag Barbara Budrich, 2012. ISBN 978–3‑86649–375‑9.
Jak strukturální změny v politikách sociálního státu, v genderových vztazích a v práci ovlivňují realitu otcovství? Na to se snaží odpovědět autorstvo multidisciplinárního sborníku Fatherhood in Late Modernity. Analyzuje kulturní obrazy a reprezentace otcovství, varianty otcovství a maskulinity ve vztahu k sociálnímu a kulturnímu prostředí, ale také dopad politických a právních zásahů na modely otcovství. Nezapomíná ani na vliv dalších demografických údajů, např. věku, národnosti či sociální vrstvy a snaží se rozklíčovat, zda a jaký mají tyto charakteristiky vliv na podoby otcovství a jak interagují s politickými a celospolečenskými změnami.
ŠMÍDOVÁ, Iva, ed. Pečovatelská otcovství: zkušenost a genderové vztahy. Brno: Trinub EU [i.e. Tribun EU], 2008. IVRIS papers, č. 1/2008. ISBN 978–80-7399–406‑8. Dostupné také z: https://www.researchgate.net/publication/47048652_Pecovatelska_otcovstvi_zkusenost_a_genderove_vztahy.
Poslední publikace, kterou vám trochu podrobněji přiblížíme, se zaměřuje na model pečujícího otcovství, který je v české společnosti stále ještě poměrně vzácný, a jeho realizace si často žádá odvahu a notnou dávku obhajování. Klíčovými tématy jsou zde životní strategie a vyjednávání genderových vztahů a rolí v rodinách, kde je primární pečující osobou otec. Výzkum realizovaný formou rozhovorů odhalil několik nejdůležitějších společných jmenovatelů: odchod otce na rodičovskou dovolenou, otec v domácnosti, otec jako primární pečující, potřeby dítěte, identita pečujícího muže, genderovanost partnerského vztahu a identita matky, která není primární pečovatelkou. Nechybí ani mezinárodní kontext.
Dále doporučujeme:
DUDOVÁ, Radka. Otcovství po rozchodu rodičovského páru. 1. vyd. Praha: Sociologický ústav AV ČR, 2008. Sociologické disertace. ISBN 978–80-7330–136‑1.
GOLOMBOK, Susan. Modern Families: Parents and Children in New Family Forms. First published. Cambridge: Cambridge University Press, 2015. ISBN 978–1‑107–65025‑1.
MAŘÍKOVÁ, Hana a VOHLÍDALOVÁ, Marta. Trvalá nebo dočasná změna?: uspořádání genderových rolí v rodinách s pečujícími otci. 1. vyd. Praha: Sociologický ústav AV ČR, 2007. Sociologické studie = Sociological studies; 07: 11. ISBN 978–80-7330–135‑4.
SLOBODA, Zdeněk. Dospívání, rodičovství a (homo)sexualita. Vydání první. [Praha]: Pasparta, [2016], ©2016. ISBN 978–80-88163–09‑1.
Katalog Knihovny Jiřiny Šiklové https://genderstudies.tritius.cz/
Kontakty:
Knihovna Jiřiny Šiklové
Gender Studies, o.p.s.
Masarykovo nábřeží 8, 120 00 Praha 2
e: knihovna@genderstudies.cz
t: +420 777 910 941
w: https://www.genderstudies.cz/knihovna-jiriny-siklove/
i: @knihovna_jiriny_siklove