Myšlenka monitorovat situaci v oblasti rovných příležitostí žen a mužů na úřadech veřejné správy vznikla v roce 2006 na základě analýzy, kterou Gender Studies, o.p.s. provedla na krajských úřadech. Vyplynuly z ní údaje svědčící o nevelkém zájmu o problematiku rovnosti žen a mužů ze strany vedení úřadů. Zároveň se však ukázalo, že existují i takové úřady samosprávy, které vyrovnání šancí mezi ženami a muži aktivně prosazují. Proto se dohodly Gender Studies a Ministerstvo vnitra na tom, že by bylo zajímavé situaci ve veřejné správě průběžně monitorovat a to nejlépe prostřednictvím soutěže, která by podpořila citlivost úřadů v genderové oblasti a zároveň je pozitivně motivovala.
Politiku zaměřenou na vyrovnání šancí žen a mužů by měly prosazovat všechny úřady veřejné správy nejen proto, že Česká republika při vstupu do EU podepsala závazné dokumenty a přejímá evropskou legislativu v této oblasti. Faktem totiž je, že v České republice nebylo dosaženo rovnosti příležitostí žen a mužů ani v soukromém ani v pracovním životě a úřady veřejné správy by měly vyrovnávání šancí podporovat především v pracovně-právních vztazích a měly by provádět osvětu zaměřenou na veřejné mínění.
Soutěž Úřad roku Půl na půl – respekt k rovným příležitostem se zrodila s cílem zvyšovat citlivost úřadů k rovnosti žen a mužů, monitorovat opatření, která úřady v této oblasti zavádějí, a podporovat zavádění principů gender mainstreamingu do práce a praxe úřadů samotných.
Do nultého (testovacího) ročníku v roce 2007 se přihlásilo 39 úřadů, jejichž aktivity v oblasti rovnosti žen a mužů potvrdily, že se některé úřady touto problematikou zabývají a že je zajímá.
Nultý ročník soutěže nám poskytl možnost nahlédnout do práce úřadů v oblasti rovných příležitostí žen a mužů. Zjistili jsme, že většina přihlášených úřadů aktivně podporuje a zřizuje zařízení péče o děti v předškolním věku, vytváří bezplatná internetová místa pro občany a občanky, podporuje prohlubování kvalifikace rodičů, kteří se vracejí na trh práce po mateřské a/nebo rodičovské dovolené, vzdělává zaměstnance a zaměstnankyně v problematice rovnosti žen a mužů a vytváří genderové statistiky především v oblasti zaměstnanosti a strategických cílů kraje, města či obce.
Do oficiálně prvního ročníku v letošním roce, který byl zaměřen především na podporu slaďování rodinného/osobního a pracovního života, se přihlásilo 62 úřadů, tedy téměř dvojnásobek než vloni.
V kategorii krajských úřadů zvítězil Krajský úřad Jihomoravského kraje, v kategorii obcí III. typu se vítězem stal úřad městské části Praha 10, v kategorii obcí II. typu pak Městský úřad Žlutice a v kategorii obcí I. typu obecní úřad Milotice.
Slavnostní předání ocenění proběhlo 4. září 2008 na konferenci Rozvoj lidských zdrojů ve veřejné správě, kterou pořádal Odbor rozvoje lidských zdrojů ve veřejné správě Ministerstva vnitra spolu s Univerzitou Palackého v Olomouci.
Více o úřadech se dozvíte v tomto čísle zpravodaje,
přeji příjemné čtení,
Eva Ferrarová, Gender Focal Point, Ministerstvo vnitra ČR