Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
naše soutěž již běží třetím rokem, a proto si dovolím na začátek úvodníku trochu historie. V roce 2006 provedla obecně prospěšná společnost Gender Studies analýzu situace v oblasti rovnosti žen a mužů na krajských úřadech. Výsledky analýzy potvrzovaly domněnku, že pro tyto úřady rovnost žen a mužů není jednou z hlavních priorit jejich práce. Z druhé strany ale již existovaly úřady samosprávy, které aktivně prosazovaly principy gender mainstreamingu do své práce a praxe. Proto se Gender Studies obrátila na Ministerstvo vnitra s myšlenkou, že by bylo zajímavé situaci ve veřejné správě průběžně zjišťovat a to nejlépe prostřednictvím soutěže, která by podpořila citlivost úřadů v genderové oblasti a pozitivně je motivovala. Ministerstvo vnitra návrh považovalo za zajímavý a přínosný a stalo se partnerem soutěže. Soutěž o nejlepší úřad s rovnými příležitostmi se tedy zrodila s cílem zvyšovat citlivost úřadů k rovnosti žen a mužů, monitorovat opatření, která úřady v této oblasti zavádějí a podporovat zavádění principů gender mainstreamingu do práce a praxe úřadů samotných.
Ještě v roce 2006 Gender Studies spolu s Ministerstvem vnitra oslovily krajské úřady s žádostí o jmenování kontaktní osoby krajského úřadu v rámci soutěže. Z těchto jmenovaných osob a zástupkyň Gender Studies a Ministerstva vnitra byla vytvořena komise, která se zabývá vytvářením dotazníků, jejich vyhodnocováním a výběrem nejlepších úřadů. Pro kategorii krajských úřadů existuje zvláštní komise, která se skládá ze zástupců a zástupkyň Gender Studies, Ministerstva vnitra, Úřadu vlády a FHS UK. Pro lepší srovnatelnost byly úřady samosprávy rozděleny do čtyř kategorií: krajské úřady, úřady obcí III. typu, úřady obcí II. typu a úřady obcí I. typu.
Do prvního ročníku soutěže v roce 2007 se přihlásilo 39 úřadů, jejichž aktivity v oblasti rovnosti žen a mužů potvrdily, že se úřady touto problematikou zabývají a že je zajímá. Zjistilo se tak, že většina přihlášených úřadů aktivně podporuje a zřizuje zařízení péče o děti v předškolním věku, vytváří bezplatná internetová místa pro své občany a občanky, podporuje prohlubování kvalifikace rodičů, kteří se vracejí na trh práce po mateřské a/nebo rodičovské dovolené, vzdělává své zaměstnance a zaměstnankyně v problematice rovnosti žen a mužů a vytváří genderové statistiky především v oblasti zaměstnanosti a strategických cílů kraje, města či obce.
Do druhého ročníku v roce 2008 se přihlásilo již 62 úřadů, tedy téměř dvojnásobek než v prvním ročníku. Druhý ročník soutěže nám poskytl možnost nahlédnout do práce úřadů v oblasti rovných příležitostí žen a mužů. Téměř všechny přihlášené úřady podporovaly opatření zaměřená na vyrovnání šancí žen a mužů jak směrem k veřejnosti (mateřské školky, podpora volnočasových aktivit pro děti, sociální služby apod.), tak směrem dovnitř úřadu (podpora slaďování rodinného a pracovního života, opatření k prosazování rovného zacházení a zamezení diskriminace na pracovišti apod.).
Třetí ročník soutěže proběhl v roce 2009. Do tohoto ročníku soutěže se přihlásilo již 140 úřadů samosprávy: 55 obcí I. typu, 23 obcí II. typu, 49 měst III. typu a 13 krajských úřadů. Vítěznými úřady se staly v kategorii krajských úřadů krajský úřad Karlovarského kraje (1. místo), krajský úřad Jihomoravského kraje (2. místo) a Magistrát hl.m. Prahy (3. místo). V kategorii obcí III. typu zvítězil městský úřad Bruntál, za ním se umístil Magistrát města Brna a na 3. místě úřad městské části Praha 18. V kategorii obcí II. typu obsadil 1. místo městský úřad Jílové u Prahy, na 2. místě se umístil městský úřad Studénka a na třetím městský úřad Žlutice. Vítěznými úřady v kategorii obcí III. typu se staly městský úřad Lysice (1. místo), městský úřad Rtyně v Podkrkonoší (2. místo) a obecní úřad Oplany (3. místo). Zvláštní ocenění udělila komise obecnímu úřadu Staňkovice, jehož starostka jako první v České republice podepsala Evropskou Chartu za rovnost žen a mužů.
Vítězné úřady v každé kategorii byly slavnostně vyhlášeny a převzaly ocenění na konferenci „Rovné příležitosti – slaďování rodinného a pracovního života na úřadech veřejné správy“, kterou organizovalo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Gender Studies, o.p.s. a která se konala 3. září v Praze. Konferenci slavnostně zahájil ministr vnitra M. Pecina a zúčastnil se jí mj. také ministr pro lidská práva M. Kocáb. Svou účastí oba vládní představitelé potvrdili význam této problematiky pro veřejnou správu a zájem vlády o prosazování rovnosti žen a mužů ve veřejné správě.
Proč zvítězily právě tyto úřady, se dočtete na dalších stránkách Zpravodaje.
Eva Ferrarová, koordinátorka problematiky rovnosti žen a mužů, Ministerstvo vnitra ČR