Volba povolání bez předsudků – Gender Studies vydává novou publikaci

Jitka Hausenblasová
Nová publikace Gender Studies se zaměřuje na zdánlivě neřešitelný problém, kterým je horizontální genderová segregace trhu práce (vysoká koncentrace mužů nebo žen v určitém sektoru trhu práce nebo v určitých povoláních). Problém se zdá být neřešitelným díky neustále se replikujícím genderovým stereotypům.

V řadě technických oborů ženy znatelně chybí, protože potenciál mužských kandidátů je již téměř vyčerpán. Naopak v sociálních službách či ve školství se nedostává mužů, kteří by přispěli k větší diverzitě tradičně ženských kolektivů. Jednou z možností, jak tuto situaci změnit, je jít cestou genderově citlivé pedagogiky a kariérní výchovy.

Novinka představuje ryze praktickou příručku pro kariérní výchovu na školách. Současně rozvíjí kritické myšlení a reflexi genderových stereotypů, které mohou mít na kariérní volbu dětí zásadní vliv. Cílem publikace je, aby si děti tyto stereotypy uvědomily a o své kariérní volbě přemýšlely na základě realistického zhodnocení vlastních schopností a dovedností, bez ohledu na to, zda zapadají do tradičních společenských rolí mužů a žen.

Obsah tvoří 18 aktivit s pracovními listy. Ty dohromady tvoří navržený projektový den, do kterého se může zapojit celá škola – rozhodování o budoucím studijním zaměření a volbě oboru by podle nás nemělo být omezeno pouze na devátý ročník. Aktivity lze ale realizovat také odděleně, v rámci jednotlivých předmětů. U každé aktivity je zmíněn její vztah ke specifickým vzdělávacím oblastem a průřezovým tématům rámcových vzdělávacích programů. Věříme, že i to usnadní práci vyučujícím a přispěje k širšímu využití publikace na školách.

Publikace je určená především vyučujícím na základních školách, inspiraci v ní najdou ale i školy střední a víceletá gymnázia či vedoucí různých vzdělávacích a volnočasových aktivit.

Máte-li zájem si ji zdarma objednat, pište na office@genderstudies.cz.

Publikace byla vydána v rámci projektu Buď v pohodě – přemýšlej rovně! – Mladí v práci. Tento projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).