1/2023

Téma tohoto vydání:

Dějiny každodennosti & gender

Vážené čtenářstvo,

to, že dějiny jsou tvořené zdola, není nic nového pod sluncem. Dějiny nevytváří panovníci nebo politici (záměrně používám generické maskulinum), ale jsou tvořeny námi. Každý*á z nás se podílíme na psaní příběhů a dějinných událostí. Pro feministický výzkum jsou pak dějiny každodennosti zásadním výchozím bodem pro zkoumání minulosti. Oproti velkým politickým a vojenským událostem a makrohistorii nás zajímá mikrohistorie, jaké osudy měli konkrétní lidé, jak žili, co ovlivňovalo jejich všednodenní život, na základě čeho se rozhodovali, jaká tabu či stereotypy překonávali a jak sami reflektují své životy. Jak říká Dana Musilová anketě [níže na stránce], výzkum každodennosti například umožnil “návrat” žen do dějin. Pro únorové číslo našeho zpravodaje jsme tedy vybraly*i právě téma dějin každodennosti z pohledu genderu, kde se zaměřujeme na různá opomíjená místa historie a naší každodennosti. A sešly se skutečně podnětné texty!

Na opomíjené kapitoly queer historie se zaměřila Jamie Rose ve svém článku Od podkategorie homosexuality k samostatné transgender identitěV rozhovoru s Věrou Sokolovou se dozvídáme o každodennosti queer lidí za socialismu v Československu na základě její nedávno vydané přelomové knihy Queer Encounters with Communist PowerKaždodennost Elišky Krásnohorské v kontextu dějin českého ženského hnutí přibližuje Milada Sekyrková. Nad přehlíženými ženami v disentu se zase zamýšlí Milena Bartlová. Na základě našeho projektu Československo v paměti žen jsem se pak snažila přiblížit na konkrétních ukázkách z orálněhistorických rozhovorů, jak ženy vzpomínají na svou práci a jakou roli hrála v jejich životech. Článek Jak se dá každodennost spojit s výukou? ukazuje, jak reflektují platformu Paměť žen zapojené děti a vyučující z našich spolupracujících škol.

Z trochu jiného úhlu pohledu se na dějiny každodennosti zaměřila Veronika Pehe ve své osobní reflexi Syndrom podvodnice: realita každodennosti (mladé) akademičky. Markéta Štěpánová zase přibližuje kapitoly z opomíjených dějin anarchofeminismu v rámci svého textu Revoluce všedního dne. Alica Sigmund Heráková pak ukazuje vývoj dějin romské každodennosti a postavení žen v romských komunitách.

Ani tentokrát nechybí zajímavé čtenářské tipy, které pro vás pravidelně vybírá z naší knihovny Lucie Přibyl nebo pro nejmladší čtenářstvo Kateřina Čopjaková v únorovém Čtení pro malé feministy a feministky. A v rubrice Ze světa múz tasíme důležitou zbraň na nedávné události, které námi velmi otřásly: Queer poezii proti nenávisti, tentokrát s básní Die gleiche Stelle Richarda L. Kramára.

Za celý tým Gender Studies vás srdečně zvu na výstavu s názvem ŽENY MOHOU… Vzděláním k nezávislosti, kterou slavnostně zahájíme na MDŽ 8. března na Náplavce u Café Avoid. A pozor, stále je možné se až do 19. února přihlásit do soutěže Firma roku: rovné příležitosti (letos na téma digitalizace práce). Mimoto upozorňujeme také na nový projekt z dějin vězeňské každodennosti, tentokrát o ženách ve vězení, ve spřátelené organizaci RUBIKON centrum. A na závěr patří poděkování Janu Dufkovi za výtvarné zpracování coveru únorového čísla.

Za celou redakci vám přeji podnětné čtení, (ne)obyčejné dny plné laskavosti a solidarity a hodně sil do boje s patriarchátem (nejen na nadcházející MDŽ).

Marie Koval,
šéfredaktorka

Obsah vydání:

Hlavní téma1/2023Milada Sekyrková
Jak žila Eliška Krásnohorská aneb Narodit se jako dívka

Jak žila Eliška Krásnohorská aneb Narodit se jako dívka

Narodit se jako dívka znamenalo přinést do rodiny zátěž. Toto tvrzení platilo dlouho, před polovinou 19. století stále ještě takřka napříč všemi sociálními vrstvami. Snad jen nejnižší stav – zemědělští a průmysloví dělníci – se v případě narození děvčátka skutečně…

Hlavní téma1/2023Marie Koval
Jak ženy vzpomínají na svou práci? Dějiny každodennosti v Paměti žen

Jak ženy vzpomínají na svou práci? Dějiny každodennosti v Paměti žen

Jakou přisuzují ženy hodnotu či roli práci ve svém životě? Co pro ně znamenala skutečnost, že si mohly samy vydělávat? Co ovlivňovalo volbu jejich zaměstnání a shánění práce? Jakými změnami procházely? Jaké překážky překonávaly? Setkávaly se s nějakými předsudky?…

Hlavní téma1/2023Johana JonákováMarkéta Štěpánová
Jak se dá každodennost spojit s výukou na základní škole?

Jak se dá každodennost spojit s výukou na základní škole?

Na podzim skončil náš didaktický projekt Československo v paměti žen, který představuje soudobé dějiny Československa perspektivou deseti příběhů žen, na kterých jsou zaznamenána témata každodennosti. Nyní je již vzdělávací platforma www.pametzen.cz plně k…

Hlavní téma1/2023Veronika Pehe
Syndrom podvodnice. Realita každodenního života (mladé) akademičky

Syndrom podvodnice. Realita každodenního života (mladé) akademičky

Výzkumy ukazují, že ženy ve vědě mnohem častěji trpí tzv. „impostor syndromem“ neboli syndromem podvodnice. Jedná se o pocit, že jsem se na svém místě ocitla nedopatřením, že vlastně nic nevím a své znalosti či dovednosti jen předstírám. I mně je tento pocit…

Hlavní téma1/2023Alica Sigmund Heráková
Proměny dějin romské každodennosti v průběhu 20. století.

Proměny dějin romské každodennosti v průběhu 20. století.

Během 2. poloviny 20. století zanikají tradiční komunity s jejich pravidly, kulturou i tradičně ústně předávanou moudrostí. Namísto morálního kodexu a vlastních hodnot, jejichž dodržování hlídalo celé společenství, přichází vyprázdněná socialistická asimilační…

Rozhovor1/2023Marie Koval
“Queer spaces in unexpected places”, zkoumání limitů a možností queer životů za socialismu

“Queer spaces in unexpected places”, zkoumání limitů a možností queer životů za socialismu

Homosexualita byla u nás dekriminalizovaná v roce 1961. V době socialistického Československa pojmy jako je gay, lesba a transgender neexistovaly a termíny homosexuál, bisexuál či transsexuál byly lékařskými diagnózami sexuálních poruch. Tyto kategorie identit si…

Aktuálně1/2023Anna Karmazínová
Patnáctý ročník soutěže Firma roku: Rovné příležitosti

Patnáctý ročník soutěže Firma roku: Rovné příležitosti

I tento rok byla vyhlášena soutěž Firma roku: Rovné příležitosti, a to již patnáctý ročník. Tématem letošního ročníku je digitalizace práce. Digitalizace práce se stává čím dál tím aktuálnějším tématem na pracovním trhu. O digitalizaci práce přitom nelze přemýšlet…