Alena Kábová,
vedoucí Oddělení pro rozvoj lidských zdrojů na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci
Nejefektivnějším nástrojem je šíření informací a vzdělávání v daném tématu, ať už formou školení, diskusí, průzkumů apod. Důležitou součástí je také podpora zaměstnavatele v dané oblasti, resp. nejen možnost se uvedených akcí zúčastnit, ale také cíleně genderovou rovnost podporovat formou interních směrnic či dalších dokumentů. Klíčová je komunikace. Při zavedení jakékoli změny je třeba dbát na vhodnou formu komunikace a tím podpořit příznivé prostředí pro danou změnu. Nedílnou součástí každé změny je zjišťování dopadu, vedení pravidelného reportovacího systému a případné stanovení nápravných opatření. Účinným, nikoli ovšem oblíbeným nástrojem změny, mohou být také vnější tlaky v podobě vykazování genderu z různých úhlů pohledu. Na Technické univerzitě v Liberci jsme se v první fázi zaměřili na obecnou osvětu v oblasti genderu. Je třeba podotknout, že téma bylo pro většinu zaměstnaných na TUL nové a návštěvnost akcí byla velmi nízká. Ovšem každá změna vyžaduje svůj čas a v současné době zájem o tematické informace roste a roste také poptávka o další informace a možnosti. Pevně věříme, že téma genderové rovnosti se brzy stane běžnou součástí našich životů.
Eva Drgačová,
Senior HR Business Partner, VELUX Česká republika, s.r.o.
Ve společnosti VELUX Česká republika věříme, že nejlepším nástrojem na podporu genderové rovnosti je o tomto tématu mluvit a neusnout na vavřínech, protože si myslíme, že “je u nás ve společnosti všechno v pořádku”. Zakladatel naší společnosti Villum Kann Rasmussen vždy říkal, že jeden experiment je lepší než tisíc odborných názorů. Proto i v tak citlivé otázce jako je mzda zaměstnance*kyně o nerovnosti v odměňování jen nemluvíme, ale i jednáme. Příkladem toho je i to, že naše společnost prošla v letošním roce analýzou LOGIB zaměřenou na rovnost v odměňování. Náš výsledek nás mile překvapil – jen 1,9% rozdíl v odměňování mezi muži a ženami. Nicméně ani VELUX není dokonalý, v ročním navýšení mezd se vždy soustředíme na rovnost odměňování na našich pozicích, i na to, aby zaměstnanci*kyně s obdobnými zkušenostmi bez ohledu na pohlaví byli spravedlivě odměňování. Toto se nám pro rok 2023 povedlo a nespravedlivé rozdíly, které nám přináší dynamika ceny na trhu práce, kdy nový zaměstnanec*kyně požaduje vyšší mzdu za práci, byly smazány.
Renata Millerová,
HR Director, Thermo Fisher Scientific
Jako inovativní společnost jsme přesvědčeni, že diverzita a inkluze jsou klíčem k objevům, které posunou lidstvo, vědu a podnikání kupředu rychlejším tempem. Kultura společnosti Thermo Fisher Scientific je založena na 4 hodnotách– integrity, intensity, innovation a involvement. Základním kamenem všeho je inkluze, která umožňuje všem zaměstnaným účastnit se jednání u kulatého stolu bez ohledu na cokoliv. Z praktických věcí je tedy zcela zásadní, aby na pracovišti docházelo k naplnění hodnot a lidé byli motivování k přinášení svého jedinečného pohledu na věc. Za mě nelze jmenovat jedno konkrétní opatření, které by řešilo genderovou rovnost, jde o holistický přístup k lidem i procesům, kdy politika firmy, chování manažerů*ek a zaměstnaných vytváří podmínky, ve kterých se jednolivec*kyně cítí respektován*a.