Milé čtenářky a mílí čtenáři, je tu únor a konečně přišla zima. Ale o počasí jsme už psali v minulém úvodníku. Zmiňovali jsme se rovněž o tom, že Rovné příležitosti do firempřinesou i několik novinek. A jsou tady. Jednou z nich je nová rubrika Protipól, kde se vždy sejdou dva protinázory, tentokrát na téma zvýšení rodičovského příspěvku. V loňském roce se tato sociální dávka počítala z výše životního minima, které bylo 3 696 korun měsíčně, nově se odvíjí od výše průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Ti, co jsou na rodičovské dovolené, si tak měsíčně přijdou na 7 582 korun.
Přikloníte se k názoru, že jde o opatření, které zhoršuje postavení žen a rodičů obecně na trhu práce, nebo že jde spíše o způsob, jak zlepšit životní situaci rodičů pečujících o děti? Život není černobílý a tak bude pravda nejspíš někde uprostřed.
Zvýšení rodičovského příspěvku však není jedinou podstatnou změnou, se kterou se v letošním roce setkáváme. Jednou z nejkontroverznějších událostí je nový zákoník práce, který je platný rovněž od ledna. Snad ani nepřeháním, když řeknu, že je bitevním polem. Zatímco pro odbory představuje zásadní posun ve flexibilitě pracovního práva, pro zaměstnavatele představuje další povinnosti, které zvyšují jejich náklady a přináší nová omezení. Minulá – tedy vlastně ta předvolební vláda ČSSD – novou podobu zákoníku práce podporovala, názor nové vládní koalice je spíše negativní a objevují se náznaky, že některé části budou novelizovány. Nechme se tedy překvapit. Sociální partneři – tedy zaměstnavatelé, odbory a stát – však nacházejí i společnou řeč. A jednou z oblastí na evropské úrovni, na které se společně podílí, jsou rovné příležitosti pro ženy a muže. A jak to dělají, se dozvíte na následujících řádcích.
Užívejte si zimního počasí (než nás zase opustí:)) a četby našeho zpravodaje.
Linda Sokačová,
projektová manažerka