x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

10/2010 Téma tohoto čísla

Zaměstnavatelé pro slaďování osobního a pracovního života

Vážení čtenáři, vážené čtenářky,
projekt Zaměstnavatelé pro slaďování osobního a pracovního života se po dvou letech dostal ke svému konci. Přinesl mnoho přínosných výstupů (některé vám v tomto čísle zpravodaje představíme) a inspirací pro další práci Gender Studies. Aktivity byly zaměřeny jak na zaměstnankyně a zaměstnance, tak zaměstnavatele. Dovolte mi zpětně se nad některými zastavit.

Pro zaměstnavatele

Novinkou, kterou projekt přinesl je audit Rovné příležitosti.  Audit hodnotí politiky firem zaměřené na rovné příležitosti žen a mužů a sladění osobního a pracovního života a nabízí doporučení pro zlepšení. Zauditovali jsme skoro dvě desítky firem a organizací. Probíhaly a dále budou probíhat konzultace pro zaměstnavatele, kteří mají zájem např. udržovat kontakt se zaměstnankyněmi (zaměstnanci) na mateřské a rodičovské dovolené, chtějí připravit programy pro rodiče apod.

Proběhlo pražské kolo soutěže Firma roku: rovné příležitosti 2010, s jehož výsledky vás seznámíme v příštím zpravodaji (a také na konferenci 6.října). Vycházel zpravodaj Rovné příležitosti do firem, včetně tištěného čísla. Jeho vydávání bude pokračovat v rámci dalších projektů.

Pro zaměstnankyně a zaměstnance

V současné době běží kampaň v pražské MHD představující možnosti kombinace práce a rodiny. S podrobnými informacemi vyšel leták. K dispozici je i právní poradna a informační centrum, na které se mohou obrátit osoby hledající informace o sladění práce a rodiny. Gender Studies si nechala realizovat výzkum mezi matkami malých dětí o možnostech skloubit práci s rodinou. Alarmujícím zjištěním bylo, že 54 % respondentek se setkalo s diskriminací v zaměstnání nebo při hledání zaměstnání na základě svého rodičovství. 70 % respondentek odpovědělo, že se setkalo s diskriminací u někoho ve svém okolí.

Co na vás ještě čeká?

Manuál zaměřený na skloubení práce a rodiny pro rodiče malých dětí, který zprostředkuje právní informace k tomu, abyste měli lepší možnost uskutečnit slaďování rodinného a pracovního života, popřípadě inspirovat se v možnostech, které máte a na které máte právní nárok.

Hra pro zaměstnavatele, kde si můžete ověřit, zda jsou vaše rozhodnutí v souladu s principy rovných příležitostí žen a mužů a work-life balance.

Přeji vám příjemné čtení,

Alexandra Jachanová Doleželová, zastupující ředitelka

Obsah čísla

Rovné příležitosti v praxi

Jak na rovné příležitosti: rady a tipy pro firmy

Chcete se dozvědět, zda jsou vaše rozhodnutí v souladu s principy rovných příležitostí žen a mužů a work-life balance? Gender Studies pro vás připravilo hru pro zaměstnavatele, ve které si to můžete ověřit a nahlédnout na příklady dobré praxe.
Rovné příležitosti v praxi

Dobré praxe z auditu „Rovné příležitosti“

Projekt „Zaměstnavatelé pro slaďování osobního a pracovního života“ s sebou, kromě jiného, přinesl do naší organizace novou aktivitu. V rámci genderového auditu nazvaného „Rovné příležitosti“ nás firmy poprvé v pravém slova smyslu s důvěrou „vpustily do svých útrob“.
Rovné příležitosti v praxi

Rodinná politika: zaměřeno na rodičovství

Rodinná politika v kontextu rovných příležitostí a rodičovství (1) má být souborem opatření, programů a politik, které se zaměřují na podporu a rozvoj rodin a dalších forem partnerství. Jde o finanční, materiální či legislativní nástroje, které ovlivňují rozhodování lidí o rodině a o tom, zda mít či nemít děti.
Rovné příležitosti v opomíjených sektorech

Na prvním místě je uvědomění si vlastních schopností a dovedností

Olga Girstlová je jednou z nejznámějších českých podnikatelek. Dlouho bylo její jméno spojováno s rodinnou firmou GiTy, nyní se věnuje vlastní společnosti Flexibuild působící v oblasti stavebnictví. Na její názory na slaďování osobního a pracovního života a rozdílné výzvy pro malé a střední podniky se ptala Kateřina Machovcová.
Osobnost

ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI V PRAXI Profese versus? Soukromí

Pozornost obecně prospěšné společnosti Gender Studies je nyní více než kdy předtím upřena směrem ke slaďování osobního a pracovního života. Linda Sokačová, ředitelka Gender Studies, toto téma otevřela již v mnoha rozhovorech a článcích, současně se také podílela na realizaci genderových auditů v desítkách českých firem.
Gender Studies

Gender Studies, o.p.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici projektový manažer/ projektová manažerka

Gender Studies, o.p.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici projektový manažer/ projektová manažerka (projektu ESF OPLZZ zaměřeného na rovné příležitosti žen a mužů na trhu práce). Přihlášky zasílejte do 12.10. 2010 na adresu alexandra.jachanova@genderstudies.cz. Případné dotazy směřujte alexandra.jachanova@genderstudies.cz, 224 915 666.

Co si myslíte o ... ?

Co Vaší společnosti přinesla účast v auditu Rovné příležitosti?
Na otázku odpovídají:

Štěpánka Duffková, HR ředitelka, Provident Financial

Chtěli jsme si srovnat, že naše nastavené standardy a procesy jsou srovnatelné s ostatními společnostmi na trhu. To se stalo, potvrdili jsme si, že společnost Provident Financial má procesy a standardy nastavené velmi dobře, mnohdy na vyšší úrovni než konkurence.

Další benefit z tohoto auditu bylo získat názory od našich zaměstnanců a taky se seznámit s očekáváními, která naši zaměstnanci od nás jako zaměstnavatele mají.

Nejcennější přínos pro nás byly oblasti a doporučení, které z auditu vzešly. To pro nás bylo velmi cenné, jelikož nezávislý pohled nám pomohl se podívat na věci z jiného úhlu. Některá doporučení jsme aplikovali hned, na jiných pracujeme, nebo o nich uvažujeme.

Petra Janíčková, Executive Director, Britská obchodní komora v České republice

Představenstvo Britské obchodní komory je složeno z vysoce postavených manažerů zastupujících převážně mezinárodní firmy na českém trhu. Díky auditu jsme zjistili, že názory na otázku rovných příležitostí jsou velice heterogenní a to zejména kvůli národnosti a věkové rozdílnosti v představenstvu. Věříme, že díky auditu se budeme schopni posunout blíže k našim členům a zákazníkům a využijeme tak potenciálu v rozdílném vnímání této otázky. Naše firma se touto otázkou vždy zabývala a troufáme si tvrdit, že nejen o rozvoji rovných příležitostí hovoříme, ale tak i činíme a jdeme tak trhu příkladem.

Vera M. Budway-Štrobach, manažerka programu Diversitas, Česká spořitelna

Účast v auditu byla důležitým vyhodnocením pro náš nový program pro rovné příležitosti (Diversitas), který v době auditu slavil první rok působení, a potvrdila, že jsme na správně cestě. Audit identifikoval řadu dobrých praxí v České spořitelně a hodně oceňoval aktivity jako program ČÁP – program na podporu rodičů a integraci rodičů zpět do zaměstnání. Zahrnutí podpory diverzity mezi výkonnostní kriteria manažerů a manažerek bylo považované za krok správným směrem a velice efektivní způsob, jak dosáhnout rovných příležitostí.

Audit poskytnul sadu cenných doporučení jak dále pokračovat. V oblasti slaďování práce a osobního života bylo doporučeno rozšířit vnímaní konceptu slaďování a otevřít flexibilní formy práce všem zaměstnancům a zviditelnit rodičovskou roli mužů. Na základě toho, jsme nedávno zavedli nový benefit – týdenní volno pro nové otce.

Dalším klíčovým doporučením byla komunikace cílená na odbourání stereotypu, že rovné příležitosti jsou o kvótách a procentech nebo pouze „ženská otázka“ a komunikovat diverzitu v celé její šíři (věk, národnost, rasa, zdravotní stav, atd.). Na základě tohoto doporučení jsme uspořádali cílené workshopy pro pobočkovou síť, které byly velmi pozitivně přijaty zaměstnanci.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí