Michaela Hadravová, členka projektového týmu diverzity Raiffeisenbank
V naší organizaci se snažíme vždy reagovat na aktuální potřeby a společně se zaměstnanci a zaměstnankyněmi hledat řešení tak, aby mohli práci a péči kombinovat, jak potřebují. V praxi pozorujeme čím dál větší zájem rodičů – mužů o podílení se na péči o malé děti právě v období od narození do 3 let, který se projevuje využíváním všech forem flexibility, které nabízíme (např. dny volna navíc nad rámec standardní dovolené, dočasné zkrácení úvazku, sabbatical atd.) Současně vidíme i příklady v rodinách našich kolegyň, jejichž partneři jsou na rodičovské dovolené tak, jak je nyní zákonem vymezena, vystřídali se na ní či ji primárně čerpají oni. Věříme, že zapojení mužů do péče má smysl podporovat, protože je obohacující pro všechny a narovnává stávající převažující rozdělení péče ve společnosti.
Sandra Lacinová, CEO ŠAVŠ
Na Škoda Auto Vysoké škole podporujeme princip rovnosti příležitostí a snažíme se vytvářet pracovní prostředí, které umožňuje skloubit profesní rozvoj s rodinnými závazky. Jsme si vědomi významu rodinné politiky a jejích dopadů na osobní i pracovní život našich zaměstnanců.
V případě nepřenosné části rodičovské dovolené pro otce bychom díky akademickému prostředí měli určitou flexibilitu. Vysokoškolské prostředí, s plánováním na semestry, nabízí specifické možnosti. Po skončení rodičovské dovolené by se tak snadno mohli vrátit k plnému či flexibilnímu úvazku.
Pevně věřím, že zapojení obou rodičů do péče o dítě má pozitivní dopad nejen na rodinný život, ale i na pracovní prostředí, a přispívá k dlouhodobé spokojenosti zaměstnanců. Flexibilita akademického prostředí nám umožňuje nabídnout podporu v podobě přizpůsobení pracovních podmínek, které odpovídají potřebám našich zaměstnanců a jejich rodin.