Otcové v péči
Vážené čtenářstvo,
poslední číslo zpravodaje tohoto roku se zaměřuje na otce. Na jejich aktivní zapojení do péče. Zdá se vám, že jsou otcové s dětmi mnohem více vidět? Táta s kočárkem nebo na hřišti už není nic neobvyklého? Otcové běžně nakupují, vaří nebo přebalují? Také to tak vnímám. Je ale pořád otec na hřišti vnímám úplně stejně jako matka na hřišti? Není to náhodou tak, že nám v hlavě přeci jen pořád občas přeběhne myšlenka, jak je to super, že pečuje, a když nese své dítě v nosítku, není to trochu sexy? Ruku na srdce, pořád to není totéž jako matka. A když už jsme v té upřímnosti, nedíváme se na matku na lavičce u hřiště s telefonem v ruce trochu skrz prsty? Nesoudíme ji za to, že nestaví sopky z písku a nevěnuje se dítěti tak, jak to dělají tatínkové? Je ale otázkou, co na tom telefonu dělá. Možná pracuje, protože jindy jí na to nezbývá čas, možná posílá omluvenku do školy, možná shání na internetu dárek pro učitelku na konec roku. Nevíme. Nic nám do toho není, ale soudíme. Otce nesoudíme, ti mají jistě něco urgentního.
Otcové rozhodně pečují mnohem víc než dříve a je to dobře. Pokud se ale podíváme na statistiky, otců na rodičovské dovolené je pořád pouze kolem 2 %. Toto číslo neroste. Ano, částečně je to tím, že je dětí méně, ale i s přihlédnutím k této okolnosti to není žádný šlágr. Prostě 2 %. Česká republika se jakožto členská země Evropské unie zavázala k tomu, že zavede opatření na podporu otcovské péče. Bavíme se o nepřenositelné části rodičovské dovolené, která by měla být alokována na otce. Je kolem toho ale trochu mrzení. Koneckonců tomuto problému se věnuje hned několik článků – Johany Jonákové, Lucie Penosilové i Josefa Vošmika. A vlastně se nad péčí otců zamýšlí i Hana Hašková.
V rozhovoru s Davidem Škrobánkem si můžete přečíst něco o motivaci jednoho táty aktivně podporovat ostatní táty v péči. A v textu Anny Kotkové něco o sendvičové generaci, protože péče není jen o děti, ale i o např. stárnoucí rodiče.
Jak to tedy s tím zapojením otců je? Až ten táta s kočárkem ponese v hlavě všechny ty myšlenky na pravidelné prohlídky u lékařů, zubařek, na termíny očkování, objednávání obědů, třídní schůzky a na to, že dětem už jsou malé boty a je potřeba koupit dárek na vánoční besídku, pak budou otcové opravdu v péči rovnocenní. Ještě ale máme před sebou kus cesty.
V tomto čísle s názvem Otcové v péči naleznete klasicky tipy z knihovny i od nezletilého kritičstva (to je slovo, co?), dotaz z naší právní poradny a reportáž z naší úspěšné konference Nenech se odradit, pojď učit. Také jsme nedávno vyhlásili nový ročník soutěže Firma roku. Rovné příležitosti. Ročník 2025 je věnován právě podpoře otcovství ve firmách.
Na závěr bych vám chtěla popřát hezké čtení nejen tohoto zpravodaje a nejen v zimních měsících jako je prosinec, který k tomu přímo vybízí. Čtení je skvělá aktivita, díky které se může člověk odreagovat, přijít na jiné myšlenky, a v neposlední řadě se samozřejmě dozvědět spoustu zajímavých věcí. Třeba díky naší Knihovně Jiřiny Šiklové. Někdy to nejsou hezké věci, protože svět někdy není hezké místo k žití. Ale síla je ve vzdělání a solidaritě. Proto se vzdělávejme a nebuďme na ty špatné věci sami*y. A to nejen o Vánocích.
Markéta Štěpánová
šéfredaktorka
Obsah vydání:
Nakolik mají, chtějí a mohou otcové pečovat?
Rodičovskou dovolenou a v současnosti i rodičovský příspěvek mohou rodiče v ČR čerpat do třetích narozenin dítěte. Většinu příjemců rodičovského příspěvku tvoří ženy a otcové se podílejí na příjemcích této dávky pouze 2 %. Na tomto nízkém podílu nedošlo ke změně…
Jak být dobrým zaměstnavatelem pro rodiče?
Jak být dobrým zaměstnavatelem pro rodiče? Inspirací mohou být historicky oceněné firmy v soutěži Firma Roku: Rovné příležitosti Flexibilní nástroje a firemní opatření podporující rovnováhu mezi prací a péčí o děti se stávají klíčovými prvky firemních kultur.…
Stali se prvními gay pěstouny v Česku. Ujali se dětí s hendikepy
František s Vladimírem se poznali přes internetovou seznamku. Letos jsou spolu čtrnáctý rok, z toho deset let žijí v registrovaném partnerství. Asi rok po uzavření svazku začali mluvit o založení rodiny. Jak ale zjistili, adopce dítěte pro ně možná nebyla. Zato…
Use it or lose it: Jak evropské země motivují otce k péči o děti
Ženy v produktivním věku v České republice výrazně zaostávají v míře zaměstnanosti za svými protějšky v řadě evropských zemí. Zatímco v severských zemích významně roste podíl otců, kteří se aktivně podílejí na péči o své děti, v České republice činí tento podíl…
K nepřenosné části rodičovské dovolené
V souvislosti se skloubením pracovních a rodinných závazků byla v poslední době často skloňována tzv. work-life balance směrnice.[1] Cílem této směrnice je usnadnit rodičům a dalším pečujícím osobám slaďování pracovního a rodinného života. Protože většinu…
Zvlášť, nebo dohromady? Ale hlavně nepřenosně!
Během přípravy aktuálního vydání online zpravodaje Rovné příležitosti v souvislostech jsem měl možnost přečíst si článek „K nepřenosné části rodičovské dovolené“ od Lucie Přenosilové. Napadala mě během toho řada otázek, které mi nedaly, abych se k nim alespoň ve…
Dialog soukromého a veřejného sektoru (nejen) na téma nepřenosné části rodičovské dovolené
Na dvoudenní konferenci Fórum rovnosti, kterou v září 2024 uspořádal Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR, se diskutovalo o různých aspektech rovných příležitostí. Program byl bohatý – od postavení žen ve sportu přes jejich zastoupení v médiích až po…
Jak pečovat o pečující? Ženy a muži sendvičové generace
V souvislosti se stárnutím populace je čím dál závažnějším tématem sendvičová generace, tedy lidé, kteří slaďují práci a péči o ještě nesamostatné děti a zároveň o blízké závislé osoby. Zhruba tři čtvrtiny pečovatelských povinností[1] padají stále ještě na ženy.…
Rozhovor s Dobrým tátou Davidem Škrobánkem
S Davidem Škrobánkem jsem se seznámila na prezentaci výsledků výzkumu ohledně krize mužství. Jedním z témat bylo i to, co znamená být muž, a jestli to je něco jiného než být chlap. Mnohem víc mě ale zajímala proměna otcovství, která s tím samozřejmě velmi souvisí.…
Právní poradna otcům radí, na jaké volno mají nárok po narození dítěte
Očekáváme s partnerkou 1. února narození dvojčat. Rád bych se spolu s ní o děti staral, a to především v prvních týdnech po narození. Jako zaměstnanec pracuji ve firmě na manažerské pozici v pracovním poměru a v dalším podniku pracuji na základě DPČ. Z obou…
Tipy z Knihovny Jiřiny Šiklové
Poslední letošní zpravodaj Rovné příležitosti v souvislostech se věnuje tématu, které je ve společenské debatě o rodičovství stále ještě často upozaďované: pečujícím otcům. Otcovská role je stejně jako mateřská obětí stereotypů a překážek kladených patriarchátem.…
Firma Roku 2025: Rovné příležitosti – podpora otcovství ve firmách
Startuje nový ročník prestižní soutěže Firma Roku 2025: Rovné příležitosti! Letošní ročník je zaměřen na podporu otcovství ve firmách. Chcete i ve své firmě posunout ESG strategii na vyšší úroveň, a posílit tak větší rovnost na pracovišti i balanc rodinného a…
(ne)Nechají se vyučující odradit od učitelské profese? Reportáž z konference.
Ohlédněte se s námi za listopadovou konferencí, která se věnovala problematice začínajících vyučujících a překážek a předsudků, se kterými se ve školství setkávají. Program byl pestrý pro všechny zúčastněné – panelové diskuze, workshopy, přednášky. Nechyběl ani čas…
ČTENÍ PRO MALÉ FEMINISTY A FEMINISTKY
Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale…
Co si myslíte o … ?
Jak se stavíte k nepřenosné části rodičovské dovolené na otce, která v původním návrhu evropské směrnice byla ve výši 2 měsíců? Jak byste tuto situaci řešili u vás ve firmě?
Michaela Hadravová, členka projektového týmu diverzity Raiffeisenbank
V naší organizaci se snažíme vždy reagovat na aktuální potřeby a společně se zaměstnanci a zaměstnankyněmi hledat řešení tak, aby mohli práci a péči kombinovat, jak potřebují. V praxi pozorujeme čím dál větší zájem rodičů – mužů o podílení se na péči o malé děti právě v období od narození do 3 let, který se projevuje využíváním všech forem flexibility, které nabízíme (např. dny volna navíc nad rámec standardní dovolené, dočasné zkrácení úvazku, sabbatical atd.) Současně vidíme i příklady v rodinách našich kolegyň, jejichž partneři jsou na rodičovské dovolené tak, jak je nyní zákonem vymezena, vystřídali se na ní či ji primárně čerpají oni. Věříme, že zapojení mužů do péče má smysl podporovat, protože je obohacující pro všechny a narovnává stávající převažující rozdělení péče ve společnosti.
Sandra Lacinová, CEO ŠAVŠ
Na Škoda Auto Vysoké škole podporujeme princip rovnosti příležitostí a snažíme se vytvářet pracovní prostředí, které umožňuje skloubit profesní rozvoj s rodinnými závazky. Jsme si vědomi významu rodinné politiky a jejích dopadů na osobní i pracovní život našich zaměstnanců.
V případě nepřenosné části rodičovské dovolené pro otce bychom díky akademickému prostředí měli určitou flexibilitu. Vysokoškolské prostředí, s plánováním na semestry, nabízí specifické možnosti. Po skončení rodičovské dovolené by se tak snadno mohli vrátit k plnému či flexibilnímu úvazku.
Pevně věřím, že zapojení obou rodičů do péče o dítě má pozitivní dopad nejen na rodinný život, ale i na pracovní prostředí, a přispívá k dlouhodobé spokojenosti zaměstnanců. Flexibilita akademického prostředí nám umožňuje nabídnout podporu v podobě přizpůsobení pracovních podmínek, které odpovídají potřebám našich zaměstnanců a jejich rodin.