Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit můžeme. V roce 2024 facebooková skupina Nezletilí kritici získala Zlatou stuhu v kategorii Teorie a kritiky literatury pro děti a mládež. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a stanice Český rozhlas Vltava.
📖 Vlci, tak prostě zní název přírodopisného komiksu Aleksandry a Daniela Mizielińských a přírodovědce Michała Figury, již z několikaletých seriózních výzkumů učinili krimi. Na osudu několika konkrétních vlků, k nimiž mají velmi osobní vztah, ukazují složitost soužití těchto velkých šelem a člověka. Vlci jsou opředeni řadou mýtů, lidé je stále připravují o teritoria a oni musejí hledat nové strategie přežití. Fascinující kniha nejen pro zvídavé děti, které mají babičku v Beskydech.
Doporučeno: +12
📖 Aliance udatných je hybrid komiksu a románu, který propojuje skutečný svět s kyberprostorem. Sedmák Tomáš to nemá jednoduché, s mámou se právě přistěhovali, v novém městě nikoho nezná, a navíc si ho vybrali dva třídní agresoři. Klasický rozehraný příběh pro starší děti hojně čerpá z herního světa, IT technologií i klasické fantasy. Jiří Franta vypráví komiksem, Ester Stará klasicky textem a dohromady skládají propracovaný příběh odkazující až ke kultovním Stínadlům, kterému nechybí dobrodružství a napětí.
Doporučeno: +10
📖 Válka, obrazová kniha o jednom z nejtěžších období v životě dětí – o rozvodu rodičů. Autorky Gro Dahle a Kaia Dahle Nyhus jsou matka a dcera, možná i proto je text s ilustracemi až symbioticky propojen. Hlavní hrdinka Ida si jednoho dne uvědomí, že její rodiče už se neusmíří. Máma a táta se stali samostatnými státy, které si chtějí Idu rozdělit. Autorka si bohatě půjčuje z válečné terminologie, což úspornému textu dodává na naléhavosti. Kniha může pomoci dětem, které něco podobného prožívají, ale také jejich rodičům. Její poselství je totiž jasné: mluvte spolu a nemyslete jen sami na sebe, když už jste jednou byli rodina.
Doporučeno: +7
📖 Chci psa a je mi fuk, co bude zač je obrazová kniha pro malé děti, ve které jde o velké věci. Milka si přeje mít svého mazlíčka, roztomilého pejsánka, ale když jej dostane, všichni se jí smějí, že její Princ je ošklivý vořech. Držitelka Andersonovy ceny Kitty Crowter přibližuje nejmenším, co znamenají opravdová láska, věrnost a přátelství. Dokonale roztomilé a vtipné ilustrace těžící z bezprostřednosti dětských malůvek vtáhnou malé i velké okamžitě do příběhu.
Doporučeno: +4
ČTENÁŘSKÁ RECENZE
(Autorkou recenze je Barča Grimmová (15) ze Semil. Pokud i vy máte doma mladého čtenáře nebo čtenářku, kteří by nám rádi napsali recenzi na (audio)knihu, ozvěte se na nezletilikritici@gmail.com!)
Je rok 1956 a v Maďarsku vládnou komunisté. Z měst zmizely barvy a v lidech panuje nekonečný strach. Mladá židovská dívka Csilla žije se svou tetou Ilonou v malém bytě, každý den chodí pracovat do městských novin, snaží se žít normální život, a hlavně se na sebe snaží neupozorňovat. Má totiž spolu s Ilonou za dva týdny Maďarsko navždy opustit a začít znovu. I tak ale všichni vědí, kdo Csilla je. Je dcerou Simona a Évy Tiszových, odsouzených a zavražděných tajnou policií za vlastizradu před šesti lety. Když však policie nečekaně Tiszovy zprostí viny, ve městě to začne vřít protesty. Studenti a pracující lid se obracejí na politiky a dávají jim najevo svou nespokojenost. Napětí stoupá a v Budapešti se objeví sám anděl smrti. Je teď pouze na Csille, jestli se rozhodne za svou zemi bojovat, nebo ji odepíše, jako to udělali lidé s jejími rodiči.
Když jsem si přečetla anotaci k této knize, řekla jsem si „Jooo, to si musím přečíst!”, protože příběhy o lidech, kteří v sobě najdou odvahu a bojují za něco, i když vědí, že je to nebezpečné, prostě zbožňuju. A přesně tohle jsem v příběhu našla. Ze slov šel cítit strach a beznaděj, ale i odhodlanost a nadšení z představy něčeho jiného. Autor/ka psal/a o skutečné události s tím, že k příběhu přidal/a střípky fantasy – živá řeka, živé barvy, anděl smrti … Také tam zakomponoval/a LGBTQ+ komunitu – postavy jsou bisexuální, homosexuální i heterosexuální – a řekla bych, že tím děj „zmodernizoval/a.”
Knihu četla i moje mamka a byla z ní rozpačitá. Zajímala se o historickou linku příběhu (život v komunistickém státě, studentské protesty proti režimu) a prvky fantasy literatury a komiksu, problematika LGBTQ+ komunity a antisemitismu ji zahltily. Prý příliš mnoho témat pro jednu knihu! Anebo že prý už asi stárne a nestíhá jít s dobou 😃.
Já jsem také nikdy nic podobného nečetla, ale knížka se mi líbila a můžu ji jenom doporučit.
Rebelské srdce: Katherine Locke, přeložila Michaela Teličková, 463 stran, vydalo nakladatelství Host (2023).
SETKÁNÍ
Knihex 14½ se letos koná 14. až 15. prosince v prostoru Technologického centra UMPRUM v Praze. Už klasicky knižní festival nabídne dva dny plné čtení, workshopů a zvýhodněných prodejů knih malých domácích nakladatelství. Ideální příležitost pro setkání se s osobnostmi domácího literárního provozu.
Více info v události na Facebooku.
SLOVNÍK dnešních čtenářů a čtenářek
S‑tandalone – kdo by si pomyslel, že samostatně stojící próza s uzavřeným dějem, která netvoří sérii, potřebuje vlastní termín? Na současném knižním trhu, obzvláště v žánrové a young adult literatuře se ale často jedná o výjimku, když úspěšný titul nemá pokračování nebo alespoň prequel či sequel. Pravidla marketingu jsou v tomto směru nekompromisní a počet popsaných stránek úměrně roste s množstvím čtenářstva. Může nás to pobuřovat, ale romány na pokračování v závislosti na úspěchu psali Émile Zola i Charles Dickens.
Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička