x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

02/2009 Téma tohoto čísla

Jak na rovné příležitosti

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
první měsíc roku 2009 již máme za sebou a my jsme tu opět s dalším číslem zpravodaje Rovné příležitosti do firem. Minulé číslo představilo společnosti, které získaly ocenění Firma roku: rovné příležitosti 2008. V únorovém čísle vám přinášíme několik rad a doporučení, jak na rovné příležitosti u vás ve firmě, abyste to mohli být právě vy, kdo se umístí v příštích ročnících soutěže. I v období ekonomické krize je nutné myslet na programy rozvoje lidských zdrojů, protože kvalitní zaměstnanci a zaměstnankyně jsou základem úspěchu společnosti.

Jednou z možností, jak si takové zaměstnance a zaměstnankyně udržet, je umožnit jim sladění osobního a pracovního života. Ptáte se, jak na to? Nechte si poradit od Gender Studies.

Sladění osobního a pracovního života se věnuje i prorodinný balíček, který představilo na konci minulého roku Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ve spojitosti se soukromým sektorem se jedná převážně o částečné pracovní úvazky a miniškoličky. Pokud vás téma firemních zařízení péče o děti zajímá, úvod do problematiky přinášíme vám pár praktických a užitečných rad pro založení firemní mateřské školky. Na prorodinné reformy jsme si posvítili také v rubrice PROTIPÓL, konkrétně jsme se zaměřili na vzájemnou rodičovskou výpomoc.

A pokud máte pocit, že vaše firma je příliš malá na to, aby se věnovala tak specifickému tématu jako jsou rovné příležitosti, mýlíte se, rovné příležitosti se týkají i malých a středních podniků.

V lednu nastoupil na pozici ministra pro lidská práva a národnostní menšiny pan Michal Kocáb, přejeme mu v úřadu mnoho úspěchů a doufáme, že genderová rovnost bude patřit mezi jeho priority. Novinkou je také publikace Zaostřeno na ženy a muže 2009, tento soubor genderových statistik je k dostání v knihovně Gender Studies.

Přeji vám příjemné čtení,

Alexandra Jachanová Doleželová,

šéfredaktorka

Obsah čísla

Rovné příležitosti v praxi

Jak na rovné příležitosti

Personální politika není jednoduchá. Jejím hlavním zájmem jsou lidé, a proto nejde připravit jednoduché univerzální modely, které lze jen s drobnými úpravami uskutečňovat ve všech firmách.
Rovné příležitosti v praxi

Rovné příležitosti se týkají i malých a středních podniků

V České republice zaměstnávají malé a střední podniky více než 5 milionů osob a tvoří 87% všech investic do výzkumu, vývoje a inovací. I tyto firmy musí kvalitní zaměstnance a zaměstnankyně motivovat, aby si je udržely a i pro ně platí, že zaměstnavatel, který prosazuje rovné příležitosti je pro zaměstnance a zaměstnankyně atraktivní.
Rovné příležitosti v praxi

Institucionální péče o děti: příklad Dánska

Zatímco v České republice se potýkáme s přeplněnými školkami, o nedostupnosti jeslí nemluvě, v Dánsku, zdá se, vše funguje k všeobecné spokojenosti. Dlouhodobá tradice odborné pedagogické péče nabízí rodičům vítanou pomocnou ruku v nelehkém úkolu slaďování osobního a pracovního života.
Aktuálně...

Představujeme Prorodinný balíček

V listopadu 2008 vláda schválila prorodinný balíček, který připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. V průběhu roku 2009 bude probíhat schvalování jednotlivých zákonných úprav, aby mohla navržená opatření začít fungovat. Cílem tohoto článku je podat zjednodušenou a výstižnou informaci o připravovaných změnách.
Aktuálně...

Rozhovor s Vladimírem Špidlou, komisařem EU pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti o nové antidiskriminační směrnici

Navrhovaná antidiskriminační směrnice Evropské unie spadá do portfolia Vladimíra Špidly. Po celou dobu svého mandátu se komisař Vladimír Špidla, aktivně a důrazně zasazuje o harmonizaci antidiskriminačních směrnic Evropské unie tak, aby pokryly všechny důvody diskriminace. Evropská ILGA (Mezinárodní Gay a lesbická
Aktuálně...

Zastavujeme sexismus

Ve středu 28. ledna v 15:00 hod. byla před Slévárnou Vaňkovka na ulici Ve Vaňkovce v Brně pouličním happeningem zahájena nová kampaň NESEHNUTÍ „Stop sexismu v ulicích“. Happening, stejně jako celá kampaň, upozornil na sexistickou reklamu, tj. reklamu diskriminující a zobrazující ženy a muže genderově stereotypně.
Protipól

PROTIPÓL: Vzájemná rodičovská výpomoc

Prorodinný balíček, který navrhlo Ministerstvo práce a sociálních věcí a schválila ho vláda, definuje novou formu péče o děti, tzv. evidovaného poskytovatele vzájemné rodičovské výpomoci. Proč si Ministerstvo práce a sociálních věcí myslí, že vzájemná rodičovská výpomoc je tou správnou cestou? Na to vám ve svém textu
Protipól

PRO: Vzájemná rodičovská výpomoc

Z pozice vlády je záměrem prorodinného balíčku rozšířit škálu zejména individuálních služeb péče o děti a odstranit legislativní překážky, které v současné době znemožňují využívání a rozvoj péče o děti na komerční bázi. Zároveň vláda podporuje vznik alternativních a inovativních typů těchto služeb a usiluje o jejich rozvoj.
Protipól

Své malé děti bych na dlouhodobé hlídání nesvěřila nikomu, kdo nemá pedagogické vzdělání

Před čtyřmi lety jsme se přestěhovali z Prahy do městečka ve Středočeském kraji a kromě zařizování a běhání kolem nového bydlení, jsme ihned po nastěhování také usilovně běhali po všech státních školkách, které jsme v okolí měli, abychom v některé z nich umístili našeho čtyři roky starého syna Jakuba. Ale bohužel se nám to nepodařilo.

Co si myslíte o ... ?

Zvažujete zřízení firemní školky? Proč ano/ne?
Na otázku odpovídají:

Petra Tachecí, Compensation & Benefits Lead, Human Resources, Accenture

Zřízení firemní školky nezvažujeme. Hlavním důvodem jsou především náklady na založení takového zařízení, celková náročnost realizace, ale také nejistota, zda by bylo zařízení plně využito našimi zaměstnanci a zaměstnankyněmi.

Vzhledem k současné situaci jsme zvolili nabídku soukromých zařízení, které se nachází v okolí lokalit, kde Accenture působí. Pro zaměstnance, kteří projeví zájem o umístění dětí v těchto zařízeních garantujeme volnou kapacitu a případně výhodnější cenové podmínky.


Markéta Kuklová, tisková mluvčí, Microsoft ČR

V tuto chvíli našim zaměstnancům službu firemní školky a nebo jeslí sice nenabízíme, ale již hledáme různé možnosti, jak ji co nejdříve nabídnout. Již dnes ale Microsoft nabízí celou řadu programů pro rodiče s dětmi.

V Microsoftu považujeme skloubení rodinného a profesního života za samozřejmost a snažíme se v této oblasti našim zaměstnancům vyjít maximálně vstříc. Všichni naši zaměstnanci a zaměstnankyněmi, včetně těch, kteří jsou na mateřské dovolené a nebo pečují o malé děti, jsou pro nás tím nejdůležitějším – jsou to oni, kdo budují pozici naší společnosti na trhu a stojí za jejím úspěchem.

V průběhu těhotenství a mateřství pomáháme maminkám i tatínkům na rodičovské dovolené především udržovat kontakt s kolegy. Jsou proto pořádána různá lokální setkání, diskuzní skupiny a společenské akce. Dobrým příkladem je např. Family day, jednodenní společensko-zábavná akce, kdy se mohou setkat nejen zaměstnanci, ale i jejich rodiny a děti.

Nabízí se také účast na různých školeních, mentoring a nebo tzv. Večerní univerzita na různá témata, např. zvládání stresu, správná výživa, signály změn se zaměřením na děti, atd. Rodičům zároveň zůstává přístup do firemní sítě a k elektronické poště, dle potřeby jsou také vybaveni počítačem, mobilním telefonem a připojením na internet.

Po návratu do zaměstnání mají rodiče malých dětí možnost využít flexibilní pracovní doby, práci z domova včetně zabezpečení vzdáleného připojení do firmy a nebo tzv. sdílené pozice, které jsou ideální pro rodiče po návratu z mateřské dovolené, kdy jedna pozice je sdílena 2 lidmi, přičemž každý z nich pracuje na částečný úvazek.


Tomáš Hejda, tiskový mluvčí, ČSOB Pojišťovna

Firemní školka je projekt, o kterém v ČSOB uvažujeme. Její případné zřízení by mohlo představovat důležitý krok pro zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců banky. Důležitým parametrem bude především ověření zda, v jaké míře a za jakých podmínek by zaměstnanci a zaměstnankyně tuto službu využívali.

Současně hledáme i další programy k podpoře pracujících rodičů. Od září byl v rámci celé banky spuštěn program na podporu maminek a tatínků na rodičovské dovolené. Ten mimo jiné také bude řešit kontakt rodičů na mateřské s životem v bance. A to od té nejednodušší, tedy neztratit kontakt s děním v bance a se svými kolegy, až po zapojení do různých projektů či krátkodobých výpomocí. V rámci programu byla také spuštěna výuka angličtiny formou e-learningu. Matky/otcové na rodičovské dovolené tak mohou udržovat, rozšiřovat a procvičovat své jazykové znalosti přímo z domova přes internet.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí