x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

Zpravodaj 02/2022 Gender, odboj a rezistence

ČTENÍ PRO MALÉ FEMINISTY A FEMINISTKY

30.6.2022, Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Rádia Wave

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave.

NOVINKY

📖 Prašina, stejnojmenná komiksová série navázala v dubnu na ukončenou románovou trilogii Vojtěcha Matochy. Příběh začíná dva roky poté, co Prašina přestala být čtvrtí, kde vládne temnota a nedosahuje sem telefonní signál. Nový hrdina se jmenuje Vašek a podobně jako další lidé žijící na Prašině není přesvědčený, že pokrok znamená vždy obrat k lepšímu. Navíc se ve městě objevil tajemný žhář. Zatím vyšly tři sešity, celkově jich má být sedm a poslední plánuje nakladatelství Paseka na začátek prosince. Prašina potemněla a zdá se, že cílí na starší čtenáře a čtenářky než původní trilogie.

Doporučený věk: 12+

📖 Alma a Svět obrazu je nový román Lucie Paulové o slepé dívce, která jednoho dne projde obrazem do kouzelného světa, kde zase vidí. Ten slouží zároveň jako brána do Prahy před 100 lety, kdy žila jeho autorka Františka. Alma ji nejen musí najít, ale také udělat řadu zásadních rozhodnutí, která změní její život. Kniha plná dobrodružství a dějových zvratů o síle dětského přátelství a nezdolné naději. 

Doporučený věk: 9+ 

📖 Mojenka, tak se jmenuje třetí kniha pro děti básnířky Olgy Stehlíkové. Hlavní hrdinkou je jedenáctiletá Magdaléna, malá milovnice přírody, která se náhle musí vyrovnat s maminčinou nemocí, a nakonec i její smrtí. Silný příběh o odcházení nejbližšího člověka napsaný s empatií a citem. Krásný jazyk, křehká melancholie a originální básnické obrazy.

Doporučený věk: 10+

📖Skutek utek, ale kam, říkají si Marko s Theou, hlavní postavy třetí knížky pro děti scenáristky Ireny Hejdové. Čtenáři a čtenářky se mohou těšit na takovou normální rodinku, tentokrát zasaženou strašlivými bacily, kvůli kterým nesmí ven, a řadu malých úkolů, které se vyplňují přímo do knížky. Svižná, vtipná a krásně ilustrovaná knížka.

Doporučený věk: 5+

📖 Paví očko, dobrý den! Leporelo podle veršovaného příběhu Marie Lukešové z roku 1968, které nově ilustroval Filip Pošívač. Lesní dobrodružství Pavího očka, které si užijí i ty nejmenší děti.

Doporučený věk: 1+

 

ČTENÁŘSKÁ RECENZE

(Autorkou recenze je Anna Černá (16) z Pacova. Pokud i vy máte doma mladého čtenáře nebo čtenářku, kteří by nám rádi napsali recenzi na (audio)knihu, ozvěte se na nezletilikritici@gmail.com!)

Hlavní postavou románu Poupátka Hany D. Lehečkové je jedenáctiletá Františka. Celý její svět se točí kolem školního dramaťáku, kam chodí se svou nejlepší kamarádkou Magdou. Františka má rodiče vysokoškoláky, ona a její bratr, ale nejsou nijak inteligentnější než jejich okolí, a s rodiči, jejichž manželství je v krizi, moc nevycházejí. Františka si nejvíc ze všeho přeje být herečkou a je ochotna tomu obětovat mnoho. Mirek, jejich učitel dramatické výchovy, ale není v pořádku a manipuluje s dětmi. Nejčastěji jim říká, že se „tomu“ musejí oddat, což znamená, že se musejí oddat jemu, a to ve všech směrech. Do hlavních rolí vybírá hezké hubené holky, proto Fany s normální postavou nejprve nemá šanci, přesto mu zůstává oddaná.

Mirek svou úchylku zaměřuje na starší holky, ale ty se přes sex s ním chtějí jen dostat na konzervatoř, když je přijmou, nechají ho za sebou. Na jejich místo si začíná vybírat jiné dívky, a to Nelu, Magdu a Fany. Každý by si pomyslel, že ho mají rády, protože je hodný a rozumí jim, ale je to právě naopak, jakmile něco pokazí, dost si na nich smlsne. Když holky přespávají po soutěži v klubovně, Mirek jim servíruje alkohol a zmanipuluje je, aby se vysvlékly donaha a u toho si je natáčí. 

To se mu později vymstí. Zatknou ho a odsoudí za pedofilii a zneužívání, a může za to právě jeho kamera. Rozbila se, nechal ji opravit, ale zapomněl vytáhnout pásku, a tak to prasklo. Policie našla další videa a dospělí, kteří Mirka většinou obdivovali, jak si rozumí s jejich dospívajícími potomky, se nestačí divit.

Příběh tedy končí šťastně, ale nedá se říct, že by dobro zvítězilo nad zlem. Mirka sice zatkli, děti si však nemyslí, že něco bylo špatně a chtějí, aby se k nim vrátil. Vztahy s rodiči se také neurovnaly a celé je to velmi smutné. Chvílemi byl tento příběh nechutný, až mrazilo. Mám ze čtení smíšené pocity, a tak Vám nemohu říct, zda se mi to líbilo, či ne. Knížky čtu, abych utekla od reality, ale z tohoto románu jsem víc a víc měla pocit, že se to skutečně stalo. Nejspíš je to tím, že se jedná z části o autobiografii. Doporučuji si knihu přečíst, obohatí vás a donutí nad některými věcmi přemýšlet z jiné perspektivy.

Hana D. Lehečková: Poupátka, ilustroval Ondřej Dolejší, 368 stran, Vyšehrad (2021).

 

SETKÁNÍ

Už po 27. se sejdou v Chotěboři fanoušci a fanynky hororu, sci-fi a fantasy žánru na Festivalu Fantazie. Deset dní od 30. 6. do 10. 7. plných fanouškovských přednášek, autogramiád, workshopů, hraní deskových i video her, cosplaye, výstav, divadla a filmů. V minulosti návštěvnost běžně převyšovala počet místního obyvatelstva, a české maloměsto proměňovala na paralelní svět příznivců a příznivkyň Harryho Pottera, Hobita nebo DC hereos. 

Více informací: www.festivalfantazie.cz.

 

SLOVNÍK dnešních čtenářů a čtenářek

I-nstabásník – lépe by bylo napsat instabásnířka. Protože tou první veleúspěšnou se v roce 2014 stala Indka Rupi Kaur. Její krátké verše o ženství, lásce i odcizení vkládané do čtvercového formátu na sociální síti Instagram si rychle získaly pozornost sledujících. Dnes ji sleduje 4,5 milonu lidí, vydala 3 knihy a její heslo na Wikipedii je hotový román. Instagramová poezie se vyznačuje stručností, často připomíná slogan nebo motto a samozřejmě bývá prokládána stylizovanými fotografiemi autora nebo autorky.

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).

Email *